Кметове скочиха срещу искане на общината да преброят конете в Дупнишките села: Броихме щъркелите, броихме прасетата, кучетата… утре ще измислят нещо друго, имат си полски пазачи, това не е наша работа

Кметове на села в Дупнишко скочиха срещу искане на общинска управа да преброят конете в населените места, които управляват.

До това изискване се стигна след среща със земеделците на територията на община Дупница, която проведе в заседателната зала на общинска администрация кметът инж. Методи Чимев. На нея присъстваха още представители на полицията, ОДБХ, главният еколог на общината Десислава Борисова, както и експерти от отдела.

Повод за срещата бяха зачестилите сигнали за безстопанствени коне, които навлизат в земеделските площи и унищожават продукцията. На територията на дупнишките села има вече назначени полски пазачи, които ограничават подобни набези, но в същото време е невъзможно да обхващат едновременно всички землища на селата.

„Взехме решение да уведомим всички кметове по селата за преброяване на конете в отделните стопанства. Ще информираме ОДБХ с информацията, които да си направят своевременна идентификация и да ни уведомят с обобщена справка по населени места. Официално ще изискам от ОДБХ да ни информират как да действаме процедурно при залавяне на безстопанствени коне, тъй като има специфика, за да имаме ясен, законов механизъм за санкциониране на собствениците“, коментира инж. Чимев.

Репортер на „Струма“ се обърна към кметовете на четири села от общината с въпроса ще успеят ли да справят с поставената им от кмета Чимев задача. Ето какво отговори кметът на най-голямото село в община Дупница – Крайници, Мариана Димитрова: „В моето село се отглеждат около 20-ина  животни. Какви ли не животни броихме през годините. Преди 3 години броихме щъркелите в селото, после колко свине и кучета има. Има назначени полски пазачи, работното им място е на полето и те може да свършат тази работа. Имаме заповед заради жътвата да се окоси около шосета, които са близо до посеви, да се почисти тревата около реките, там където има. По програма от Бюро по труда от общината ми назначиха 5 човека да почистват селото, но назначените не работят качествено. Никой не иска за минималната работна заплата да чисти тротоарите от трева, да мете…”, заяви Димитрова.

Кметът на село Самораново, което наброява над 1500 души, Райко Цветков коментира новото изискване към тях така: „Как да преброя конете в селото. Горе долу зная кой колко животни отглежда, но точна бройка няма как да разбера. Едни продават коне, други купуват… Тези, които отглеждаха коне от породата „Каракачанска“, се отказаха, защото им спряха субсидиите и ги пускат на паша по ливадите, но това са  животни отиват и в житата на земеделски производители и ги унищожават. За да обиколя цялото поле на селото трябва да се придвижвам с кола или джип поне два дни и пак няма да разбера чии са, защото не всички животни имат чипове… В Агенцията по храните са записани само конете с чипове. Преди няколко години броихме свинете по селските дворове. Нас, кметовете, ни товарят с несвойствени задачи за нашата дейност. Преди около месец получихме заповед да се окоси тревата покрай главни пътища и около реките. От 5-те човека, назначени по програмата за временна заетост, 3 са жени, как да ги накарам да окосят тревата”, попита кметът Райко Цветков и допълни: „С личния си автомобил върша служебната си работа. На година са ни отпуснати 100 лв. за канцеларски материали. Налагало се е да купувам цимент с мои пари при непредвидени ситуации и за да не чакам да се осребри фактура, като преди това трябва да дам обяснение за какво ще се изразходват тези два чувала, ако толкова са необходими. Все нови и нови изисквания има към нас, кметовете“, оплака се той.

Колегата му Ангел Цветков, кмет на село Джерман, заяви пред „Струма“: „Няма да броя нито коне, нито други животни. Къде да ги търся по полето? През лятото животните са на паша по полето. Това не е моя работа. Броих свинете преди няколко години, сега конете… утре ще измислят нещо друго. Имаше заповед от общината да се окоси около мантинелите на главен път Е-79, който минава покрай селото.  Как да се окоси, като имам трима работници по програма, от които две са жени, тях ли да ги пратя да косят? От общината и Областно пътно управление не могат да се разберат кой трябва да окоси. От екоотдела в общината ми искаха писмено обяснение защо не е окосено около мантинелите. Аз не съм им подчинен на тях, а и някои попита ли ме от този отдел разполагам ли с хора, които да свършат тази работа. Всеки гледа да си измие ръцете с кметовете на селата“, заяви Ангел Цветков.

НАТАЛИЯ ПЕТРОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *