Непрекъснато авариращата ВиК мрежа на няколко улици в Благоевград и селата в общината тази година ще бъде ремонтирана. Това обяви вчера на пресконференция за приоритетите, залегнали в бюджет 2018 г., кметът Атанас Камбитов.
„ВиК мрежата е сериозен проблем, който от години чака разрешение, а проблемът е, че тя е собственост на общината, но се стопанисва и обслужва от ВиК операторът“, припомни градоначалникът и призна: „Имах твърда позиция да не инвестираме общински средства във ВиК инфраструктура, тъй като общината не реализира приходи от това, но в крайна сметка страдат хората и те не се интересуват чий ангажимент са ремонтите. Те искат да няма през ден аварии. Затова седнахме с шефа на „ВиК“ ЕООД миналата седмица, обсъдихме проблема заедно с тяхната инвестиционна програма и се разбрахме да ни представят пълна информация за ситуацията. Амбицията ни е да решим сериозните проблеми на улици като „Мелник“, „Стара планина“, „Свобода“, „Хр. Смирненски“ и още няколко, за които има направени предложения и от граждани за включването им в инвестиционната програма на бюджет 2018 г. Надявам се финансирането да е целево от републиканския бюджет и вече съм провел предварителни разговори в тази посока“, съобщи кметът на Благоевград.
Камбитов конкретизира, че нужната сума за спешните ремонти на ВиК мрежата ще е около 2 млн. лв. Градоначалникът напомни, че очаква до началото на март ВАС да се произнесе и по делото, касаещо старта на реконструкцията и изграждането на улиците в кв. „Освобождение“ от ул. „Ветрен“ до ЮЗУ, както и ул. „Марица“, които също включват ВиК част, и строителните дейности там да започнат.
66,5 млн. лв. ще е бюджетът на община Благоевград за 2018 г., с 9 млн. лв. повече от 2017 г., като увеличението е основно от централната субсидия в резултат на увеличението на минималната заплата от януари и на учителските заплати от миналата година, съобщи Ат. Камбитов.
Добрата новина е, че е налице ръст от 15% на приходите над заложеното в миналогодишния бюджет заради по-добра събираемост. По пера почти навсякъде се залага увеличение на бюджета, като по-съществено тази година то ще е за работещите в социалната сфера на общината.
„Между 4 и 12% вдигаме заплатите на работещите в социалните структури, което, изразено в пари, е между 30 и 90 лв. Това ще се отрази на около 250 човека, които досега бяха на много ниско заплащане въпреки изключително натоварващия труд, който полагат, дори чисто психически, и средната заплата в сектора ще стане към 600 лв.“, каза кметът на Благоевград.
Почти е готова новата схема на движение, която ще засегне основно централната градска част и „синята зона”. Повечето улици в ЦГЧ тази година ще се преобразуват в еднопосочни и така ще се „отпушат“ от задръстванията. Общинската наредба за „синя зона” по мнението на градоначалника също трябва да претърпи промени и да се актуализира заради пропуски, които са налице.
„Между 20 и 30 талона за безплатно паркиране на инвалиди подписвам на ден, безплатните талони също ще се ревизират, за да се намали напрежението при движението по централните улици“, обясни кметът. Той съобщи, че до дни ще се монтира светофарна уредба на злополучното кръстовище на ул. Славянска“, където в края на миналата година загина студентка. „Личното ми мнение е, че точно там може би не е най-подходящото място, но 800 подписа го искат и трябва да се съобразим“, каза Ат. Камбитов.
Той допълни, че до края на 2018 г. светофар ще регулира и кръстовището на входа на кв. „Струмско“. През 2018 г. ще се сложи началото на цялостно видеонаблюдение на Благоевград, включително кварталите и парковете, и с функции за разпознаване на номерата на колите. Около 2 млн. е обявената за целта обществена поръчка, в която е заложено минимална първоначална вноска, изплащане за 5 г. при 100% изпълнение. Така ще се привлекат само сериозни инвеститори, убеден е кметът Камбитов. Идеята е поетапно към видеонаблюдението да се приобщят и общинските села, като полицията ще има безплатен достъп до системата, защото целта е безопасността на гражданите и имуществото.
Всички незаконни постройки в дерето под розариума и зоопарка и в Предел махала ще бъдат съборени през пролетта на 2018 г. Градоначалникът обясни, че около 100 социални общински жилища ще се освободят и в тях ще се настанят живеещите в момента в незаконните постройки, които никнат като гъби в района. В новите 190 апартамента в социалните блокове в кв. „Освобождение“, които в момента се строят приоритетно, ще се настаняват млади семейства. С тях общият брой на социалните жилища на общината ще стане около 800.
„В момента по мое разпореждане се проверява целият наличен жилищен фонд на общината, състоянието му и наемателите. Където е нужно, ще се ремонтира поетапно и ще въведем допълнителни правила за настаняване в тях, тъй като в момента има случаи на изгаряне на врати за отопление – не скри възмущението си градоначалникът. – Няма да имат право на общинско жилище семейства, чиито деца не ходят на училище например. Така ще дисциплинираме и наемателите си да спазват законите и правилата“, каза Ат. Камбитов.
По Оперативна програма „Околна среда“ общината кандидатства за монтиране на филтри на комините за улавяне на твърдите частици от дима. Така ще се реши частично проблемът със замърсения въздух, тъй като над 80% от замърсяването е заради твърдото гориво, използвано за отопление от гражданите. Миналата година са монтирани пробно няколко такива филтри, които дават много добри резултати. Радикалното решение на проблема с мръсния въздух обаче е газификация и алтернативни източници на отопление, посочи кметът на Благоевград.
В четири училища – ХІ, СУИЧЕ, ЕГ, ПМГ и в VІІ, ще се направят нови спортни площадки, а средствата за ремонт, поддръжка и всичко необходимо за работа в детските градини се увеличават през 2018 г. До края на годината няма как закритият басейн в VІ училище да се даде на концесия заради изискване за устойчивост след саниране на училището, но това може да стане през 2019 г., още повече че вече има деклариран интерес от инвеститори.
До 10 дни трябва да започне реалното строителство на новото депо край с. Бучино за битовите отпадъци на Благоевград, Симитли, Бобошево, Рила и Кочериново, обяви още Атанас Камбитов. В момента боклукът на Благоевгад се извозва в Сандански, има разрешение това да стане и на сметището на Разлог, където има известно напрежение.
Кметът подчерта, че се преговаря с изпълнителите на депото, ако е възможно, да се работи на 3 смени, за да се изпълни обектът предсрочно и да се реши по-скоро проблемът с депониране на боклуците на петте общини. Допълнителният разход в момента е само за транспорт, а благоевградската общинска фирма „Биострой“ е наела 5-6 коли за тази цел.
„Това е най-трудното за изпълнение депо в България, тъй като се прави върху съществуващо, но с допълнителните съоръжения анаеробна и сепарираща инсталация ще стане може би най-модерното у нас“, подчерта Камбитов.
Фестивалите в Благоевград през 2018 г. най-вероятно ще се увеличат с един през есента. На най-атрактивния „Франкофоли“ се очаква двоен ръст на публиката, която може да стигне до 70 000 души, ако се реализират преговорите на кметския екип за участниците тази година. Кои ще са те, ще стане ясно до средата на февруари. Тогава ще се обяви и дали тазгодишното издание ще бъде с вход от 20-30 лв., което ще генерира сериозни приходи и ще даде възможност новата общинска фирма „Благоевград фест“ ЕООД да не разчита повече на общинския бюджет при организирането му следващите години.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА