
„Актуализирането на такса битови отпадъци, данък сгради, данък за придобиване и туристически данък за 2025 г. е плавно и поносимо за жителите на община Сандански и за бизнеса, те трябва да донесат приход в полза на общините, за да продължат да функционират чистотата, здравеопазването, културата, спортът…”, каза на пресконференция кметът на община Сандански Атанас Стоянов ден преди насроченото редовно заседание на Общинския съвет, когато предстои да се гласуват предложените актуализации на таксите и данъците, а жителите на общината да са наясно какво налага тази актуализация. Той представи исканата актуализация на данък сгради, който от 1.2 промила да скочи на 1.8.
„Този данък е определен преди 15 години и е най-нисък както в цяла Югозападна България, така и в страната”, каза Ат. Стоянов и направи съпоставка колко са плащали за данък сгради жителите в едно от големите села с над 1000 жители, в по-малко населено място до 600 жители и в гр. Сандански.
„Таксата за едно домакинство в голямо населено място сега е 31 лв. С предложеното увеличение ще скочи на 38 лв. В по-малко населено място за една къща данъкът от 14.99 лв. става 19.00 лв. В града в първа зона за жилище от 130 кв.м досега ако собственикът е плащал 38 лева, с актуализацията скача на 48 лв. За втора зона за панелно жилище, ако досега сумата е 21.60 лв., с увеличението става 32.40 лв. За трета зона данъкът скача от 11.25 лв. на 16.82 лв.”, посочи зам. кметът Людмила Зойкова.
На въпрос защо се внася сега актуализацията на данъците и такса битови отпадъци, Ат. Стоянов поясни:
„Това се прави през месец декември, защото законът позволява до края на тази година да се променят таксите и данъците за предстоящата. През септември имаше предложение за промяна на Закона за отпадъците и Закона за местните данъци и такси, но Народното събрание не въведе общия принцип за цялата държава – замърсителят плаща. По обективни и субективни причини НС наложи мораториум на закона и взе решение това да влезе през 2026 г., което наложи почти всички общини да внесат предложение за публично обсъждане за актуализиране на тази такса, като остава и ангажиментът чрез местните бюджети да допълваме тази финансова подкрепа, защото не достига. Това не е от пет години, а от много повече. Целта е да се внесе сигурност следващата година за сметоизвозването, депонирането на отпадъка и да продължим да поддържаме парка и регулярното измиване на улиците, което не се е случвало от много години и това да бъде приоритет за община Сандански. Това е непопулярна мярка, но тя не е каприз на кмета или на общинската администрация, на Общинския съвет, в общините Петрич, Струмяни, Кюстендил, Банско, Разлог, Гоце Делчев… оптимизират цените на таксите, защото е изключително важно”, каза кметът и допълни:
„И с увеличението на данък сгради община Сандански няма да се изравни с другите общини. От него в общината постъпват около 700 000 лв. годишно. С актуализацията, която се прави, се очаква да постъпят около още 300 000 лв., които ще отидат за подобряване на друга социална функция – водоподаването, което се осъществява от общинско дружество УВЕКС. В последните месеци се търси вариант общината да обезпечи и подпомогне общинското дружество. Таксата е 83 стотинки с ДДС и е най-ниска в България, а дружеството не може да издържи. И там сме помагали с купуване на техника. Има ежедневни аварийни ремонти, работниците са на минимална заплата. Инвестиционният процес в УВЕКС липсва и разчита на бюджета на общината, която през последните години изготвя проекти за ВиК инфраструктурата. Една част от тях са одобрени, други се оспорват, за трета се чака финансиране”, поясни Ат. Стоянов, като посочи, че с част тези приходи ще бъдат подпомогнати и дружествата за чистотата.
Трето предложение за актуализиране е на данъка за придобиване на имоти, който при изповядване на сделка купувачът е длъжен да внесе в общината. В момента данъкът в община Сандански е 2 процента и е най-нисък в цялата Благоевградска област, предложението е да се увеличи на 3 процента. От него се очаква да постъпят около 300 000 лв., които ще бъдат превеждани целево на болницата, за да подпомагат стипендиантите и студентите, които са са на стаж.
Другото предложение касае изменение на туристическия данък, който за обекти с категория една звезда е 0.60 лв. за легло, две звезди – 0.80 лв., а от три до пет звезди – 1.00 лв. В общината влизат около 280 000 лв., което е крайно недостатъчно, затова предложението е двойно увеличение – от 1 лев за най-ниска категория до 2 лева за най-висока.
„Тези средства целево се насочват само за туристически продукт – проектиране и изграждане на сондаж за минерална вода в община Сандански, която няма свободен дебит, за реклама на града и поддръжката на археологическите обекти – базиликата, археологическите проучвания на територията на Мелник и Сандански” каза Ат. Стоянов, като за пример посочи Хераклея Синтика в Петрич.
„Нужни са инвестиции в спорта, културата и образованието, когато има такива събития, градът е пълен и гостите оставят своите средства в Сандански, а бизнесът работи. Ето затова не е приумица на кмета увеличението на таксите и данъците. Те целево ще бъдат насочени към общинските ни дружества. И не на последно място – към Югозападна болница. Това не е каприз, а необходимост, свързана с чистотата, с водата и здравето на хората”, заключи кметът Ат. Стоянов.
Такса битови отпадъци в община Сандански за последно е увеличена през 2018 г.
„Тогава минималната работна заплата бе 540 лв. От началото на 2025 г. тя скача на 1077 лв.”, изнесе като справка Атанас Стоянов и мотивира предложението си за увеличаване на данъците.
Последната дума е на общинските съветници, които трябва да гласуват актуализацията на данъците и таксите за новата календарна година.
ЛИДИЯ МАНЕВА