Кметът Емил Илиев: Нашата основна политика е тотална промяна на инфраструктурата, за да покажем на младите хора, че община Струмяни е жива и динамична

Емил Димитров Илиев  е завършил Университета за национално и световно стопанство в София. В Банка ДСК – Благоевград е работил като зам. главен счетоводител и като отговорник частна клиентела в SG Експресбанк. Бил е управител в ТБ “Алианц” АД, работил е и във „ФИНДЕКС” ООД. От 2011 година е кмет на община Струмяни. Семеен е, с две деца.С кмета Емил Илиев разговаряме за мащабния международен фестивал „Малешево пее и танцува“, за инфраструктурните проекти, за безработицата, за финансовото състояние на община Струмяни.

– Г-н Илиев, за 6-а поредна година сте главен организатор на събитие номер едно за населението на община Струмяни – фестивала „Малешево пее и танцува“. През този период се случиха много промени в живота на хората. Каква е равносметката за Вас?
– През месец октомври провеждаме фестивала, който зае своето достойно място във фолклорния календар на България. Неслучайно фестивалът заслужи златната статуетка на организацията за национално културно наследство на ЮНЕСКО. В унисон с изграждането на инфраструктурата в населените места, където се провежда фестивалът, ние сме оптимисти за бъдещото му развитие, убедени сме, че това е правилната посока. Това е динамичен фестивал, който търпи своето развитие. Неслучайно за втора година разширихме излъчването на фестивала в национален мащаб. В първите години бе излъчван директно само по регионалните медии. Разширихме партньорствата и с други медии. Сега вече се гледа не само в рамките на България, но и в съседните държави. За мен е голяма чест и радост, когато съм на визита в Македония, освен за добрата работа по програмите на ЕС, първият въпрос е какво се случва с фестивала. Питат и хора, които не са заети с тази тематика. Това е показателно, че фестивалът е познаваем и все по-популярен.

– Вашата оценка каква е, виждат ли хората напредъка в общината?
– През изминалите две години ние продължихме с подготовката за този нов програмен период 2014-2020 г. Слава богу, подготвихме и спечелихме много инфраструктурни проекти, и за мен като нов кмет бе твърде важно. Хората вече виждат резултатите и промяната в района. Вече имаме нови улици, корекция на двете реки Шашка в Струмяни и в Македония, ремонтът на стадиона в с. Микрево по националната програма, международен фестивал…

– Спечелихте и поехте изпълнението на важни за община Струмяни проекти. Докъде стигнаха те?
– В момента реновираме стадиона в с. Микрево с ново изкуствено покритие. Подчертавам, че имаме стратегия за развитие на всеки един отрасъл в общината. Същевременно не забравяме и хората в риск. В момента стартираме и проект на новия квартал в ромската махала. Предстои реновиране на най-голямата детска градина в Микрево и още много проекти, по които работим и ще се случат до края на мандата.

– От близо две години населението в общината живее в непрекъснато напрежение поради строителството на АМ „Струма”. Образуват се малки задръствания, има проблем с пътната мрежа. Как успявате да успокоите хората и какви ще са ползите за тях от магистралата?
– Не бих казал стрес, по-скоро има един позитивен интерес от страна на населението на общината към този нов национален инфраструктурен проект. Хората, виждайки инфраструктурата, която се изгражда в общината, съчетано с АМ „Струма“, проявяват разбиране за нарушените пътни настилки, защото всичко това ще бъде възстановено и ще се ползва от жителите на общината. А има позитивен интерес от населението на община Струмяни, защото на наша територия се изгражда най-големият пътен възел на Лот 3.3, а именно „Байкал“-Струмяни.

– Получавате ли подкрепата на Общинския съвет?
– Винаги съм подчертавал, че имам подкрепата на общинските съветници, за което от страниците на вестника им благодаря. Защото през всички тези 4 години на първия ми мандат и през двете от втория без тяхната подкрепа нямаше да стигнем до това, което до момента е направено. Всичко се дискутира и обсъжда в Общинския съвет. И хората виждат, че има смисъл да си подадем ръце и да работим в тази правилна посока. За проектиране, за стартиране на проектите вървим в една посока. И за мен като градоначалник е голямо удовлетворение, че заедно със съветниците вървим в тази посока – бъдещото развитие на общината.

– Навсякъде се говори за безработицата, особено сред младите хора. Какво конкретно сте свършили в тази посока?
– Парадоксално е, че официално, по документи, Струмяни е една от общините с най-висок процент на безработица в региона. А същевременно по всички тези инфраструктурни проекти, които се реализират в общината, включително при набирането на хора за работа на АМ „Струма“, общината не може да отговори на изискванията на фирмите. Де факто, хем имаме голяма безработица, хем от общината нямаме хора, които да предложим за работа. Това е един от проблемите, който сме констатирали с екипа ми. Говоря само за работа по инфраструктурата в общината.

– Какви са плановете Ви, какво предстои да бъде реализирано след пускането на новото трасе на АМ „Струма“?
– С изграждането на пътния възел на АМ „Струма“ се осъществява една наша отколешна идея за достъп до национален път на населените места в общината. Ще бъдат изградени нови логистични терени и площи за отдаване под наем, за търговия… И най-важният ефект – отваряне на една наша мечта – изграждане на цехове и фабрики и отваряне на нов граничен пропускателен пункт „Клепало“. В тази посока са усилията ни с македонския посланик Мариан Горчев. След като се изгради новата инфраструктура и пътният възел в Струмяни, ще има и свободен достъп до най-големия град Берово, който е на 45 км от Струмяни, а сега трябва да навъртаме 120 километра през останалите гранични пунктове „Златарево“ и „Станке Лесичково“. Тези проекти ще бъдат плюс за ликвидиране на безработицата, разкриване на нови работни места, откриване на точка за достъп между Македония и България, развитие на бизнеса, културната дейност и спортни събития от национален и, дай боже, от международен характер.

– На какъв етап са преговорите за отваряне на ГКПП „Клепало“?
– Отварянето на нов граничен пункт става с юрисдикцията на държавната власт. Това може да стане само с политическо решение. Желанието на населението е едно, но зависи от изпълнителната власт. Очакванията са по-реални след подписване на договора за добросъседство между България и Македония. За съжаление след питане до МС не получихме конкретен отговор. Едно решение от МС и Министерството на външните работи и комисията, която се занимава с този въпрос от двете страни, могат да придвижат нещата. Сега се опитваме с конкретни действия от страна на съседните общини на Македония и България да провокираме интереса на премиера Бойко Борисов и на премиера на Р Македония.

– Изградиха се нови спортни съоръжения, развивате футбол, борба, лека атлетика, хандбал… Какви са новите проекти в тази посока?
– Продължаваме да доизграждаме спортните и детски площадки. Сега, след приключване на строителството на Лот 3, ние започваме от Струмяни в посока Микрево да облагородяваме пътните артерии с нов асфалт и същевременно да облагородим всички спортни площадки. В момента в Микрево се сменя тревното покрие на стадиона и с двата стадиона, които отговарят на стандартите, ние може да приемаме отбори от страната и чужбина и да домакинстваме на футболни срещи. За шеста поредна година ще организираме и международния турнир по футбол за деца, който намери своето място в спортния календар.

– Достатъчно ли е това, което се прави в общината за подрастващото поколение, и има ли резерв за в бъдеще?
– Определено каквото и да кажа, то е недостатъчно. Нашата основна политика е тотална промяна на инфраструктурата и да покажем на младите хора, че община Струмяни е жива и динамична и е на картата на националната пътна мрежа.

– Общината как подкрепя развитието на туризма, който е емблематичен сектор в региона на съседните ви общини Сандански и Петрич?
– Ние сме за разнообразните форми на развитието на туризма. Провеждаме на наша територия две мащабни събития. Едното е Празникът на виното в с. Илинденци, където на едно място се събират над 2000 души. В този район има много чужденци, които са закупили къщи и имоти и живеят там. Второто е фестивалът, който събира на едно място над 5000 самодейци за популяризиране на традиционния български фолклор. Това е нашата политика за развитието и подкрепата на туризма. И предвиждаме и нови форми за развитието му.

– Оптимист ли сте, че до края на мандата ще изпълните поетите ангажименти към гражданите и ако не е тайна, какво е финансовото състояние на общината?
– Да, може да се каже, че продължаваме в правилната посока за изпълнение на поетите ни ангажименти към местното население. Не е тайна, че финансовото състояние на общината не бе добро. Успяхме да изчистим големите задължения и вече остават и средства за реинвестиране в проекти за развитието на общината.

ЛИДИЯ МАНЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *