
„Бюджет на община Благоевград от 105 млн. лв. изобщо не е това, което ни се иска да бъде, изглежда много, но близо 80% са за делегирани държавни дейности и не могат да се пренасочват никъде другаде”. Това заяви вчера на пресконференция преди днешното гласуване от ОбС на основния финансов документ кметът Илко Стоянов. Той не скри, че има напрежение относно разпределението на остатъците от миналогодишния бюджет, визирайки искането на синдикатите преходният остатък на детските градини да не се прехвърля за капиталови разходи.
„Държавата дава възможност излишъкът да се насочи към капиталовата програма на същата функция, а общинските съветници ще решат дали парите да отидат и за подобряване условията на децата, или само за хората в системата, или и за двете. Нямаме друга възможност за финансиране на капиталови разходи за детските заведения, тъй като държавата ни дава само 2 млн. лева за това перо, а с тях не можем да направим и 1 улица“, отчете градоначалникът.
Той отбеляза, че общините се надяват на актуализация на бюджета, а обещанието на правителството е това да се случи през юни. „Целта ни е да държим общината спокойна и стабилна, доколкото може в тези условия, и да чакаме евентуална възможност за европейско финансиране, ако такава някога би била одобрена. Към момента това не е факт“, каза Илко Стоянов.
Екипът му залага голямата част от средствата за капиталови разходи за проектиране, а мотивът е общината да има проектна готовност и при наличие на финансиране да се стартират бързо стратегически за общината проекти. Те касаят основно улици и благоустрояването им: карето зад читалището в центъра на града, където ул. „Ив. Рилски” е разкопана и е добре преди да се асфалтира, да се смени водопроводът, за да не се копае отново. Изнасяне на уличната регулация преди мостовете на р. Струма ще подобри възможностите на хората с имоти в тази зона да ги развият, а заплащането на такси на АПИ е напълно излишно. Местност Шейново над хотел „Езерец“ също е със сериозни попрблеми, тъй като са издавани разрешителни за строеж без мисъл за общата инфраструктура. Залага се цялостен проект на ул. „Промишлена“, който ще обхване района от временното кръгово кръстовище при „Зърнени храни”, ул. „Промишлена“ ще слезе на ул. „Д. Солунски“ в района около „Кауфланд“ и трябва да завива към „Карлсберг“. Този проект ще промени цялата инфраструктура в района на града и ще облекчи много трафика“, обясни кметът и посочи: „Важно е тази улица да не я правим откъсната като кръпка, а да знаем какво следва след нея.
Другият важен проект е изграждане на надлез на влизане от Зелендолско шосе в кв. „Грамада“, но там се вдига и влиза при кръстовището на ЮЗУ.
Третият важен за града пункт е болничният комплекс, включително излазът от ул. „Славянска”, която трябва да дойде над общината. Благоевград трябва да има стратегия за развитие, затова независимо какво ще се случи на изборите 2023 г. е важно общината да има своите проекти и администрацията, която ще управлява тогава, да стъпи на тях при кандидатстване за еврофинансиране и по-бързо да може да ги усвояваме. Може би по-лесно като кмет щеше да е да насоча половин милион лева за някакви дребни неща, които да изглеждат добре, но смятам, че това не е добре стратегически за самата община“, каза кметът. Той отбеляза, че гробищният парк трябва да се разшири, а за подобряване на градската среда ще разчита на активността на гражданите, като плановете на екипа му са да се мотивират хората сами и с помощта на общината да облагородят междублоковите и други общи пространства. За тази цел в бюджета се заделят 200 000 лв., за които на проектен принцип благоевградчани ще могат да кандидатстват, а финансиране ще се отпуска за инициативи, в реализацията на които активно се включи местната общност. Това може да са чешмички, пейки, беседки, озеленяване и др., като най-активните и експедитивните ще спечелят.
И тази година в бюджета на общината се заделят 100 000 лв. за фонд „Култура“, чрез който се финансират частни инициативи в полза на обществото в сферата на културата.
Кметът на Благоевград алармира за спешна нужда от реформи за въвеждане на делегирани бюджети на общините и изрази надежда, че след изборите догодина ще се пристъпи към такава промяна. „Не може държавата да решава нашите проблеми и един кмет, без значение на коя община или от коя партия е, да се оставя в безизходица, когато има бедствие. За пример ви давам бедствието отпреди Нова година с наводненията, още не са ни разгледани документите, а вече сме краят на април. А кога ще дойде помощ, кога ще оправяме – ще дойде следващата Нова година!“, каза градоначалникът.
Той информира, че до дни очаква да стартира изпълнението на проекта за изграждане на фотоволтаици на детските градини по норвежката програма.
На въпрос дали общината предвижда разрешаване на проблемите с паркирането кметът посочи, че изграждането на ул. „Промишлена“ ще даде тази възможност, тъй като трафикът по ул. „Ал. Стамболийски“ значително ще намалее и там е възможно крайните платна да се обособят като паркинг, но конкретните идеи се чакат от специалистите. Активни са намеренията за изграждане на паркинг на пазара и при болница ПУЛС, където още през 2014 г. е гласуван ПУП, който е обжалван от една от лабораториите и в момента е в съда. За да не се изгуби безвъзмездното финансиране на подлез към кв. „Грамада“, чието изпълнение се оказа невъзможно, екипът ми е предприел постъпки този обект да се замени с друг полезен на целия град” каза кметът.
„Трябва да създадем паркинги, но няма как да наваксаме на непрекъснато растящия брой автомобили. Едно от тежките наследства, които заварих, е масови разрешения за строеж на сгради, без заложени в тях гаражи“, каза кметът и допълни: „Възможно е създаване на буферни паркинги, които дори да са извън или в покрайнините града, но трябва да предложим на хората алтернативен транспорт с подобряване на градския и нови велотрасета. Много е важно при първа възможност за финансиране да заложим изработванте на нов общ устройствен план на община Благоевград, който струва около половин милион. Парадоксите в момента са големи, хората искат да живеят в селата и да си построят къщи, но не могат, защото е забранено за жилищно строителство, и се правят всякакви машинации да се замаскира това. Преди се сипеха пари по европейските програми, правеха се безсмислени стадиони в села, в които няма кой да отиде, а сега сме в период да градим, но няма пари. И сега личи авансът на по-развитите общини, които последователно са работили в посока за развитие на цялата община. Тук се е работило за достъпност до финансиране, имало е капацитет и резултати, но в нито един момент не е имало стратегия. И това е една от причините хората да се изнасят лека-полека от Благоевград. Но сега има идеи за развитие на града, хората да го припознават като интересен за живеене, а водещото в тази посока е градската среда – детски градини, училища, сигурността, парковете“, заключи кметът Илко Стоянов.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА