
Няма никакво съмнение, че в цялата страна ТБО ще бъде повишена, заяви градоначалникът
Ще се вдигне ли отново такса битови отпадъци за благоевградчани и как ще се определя размерът й от 1.01.2026 г. , когато всички общини в България трябва да въведат нов начин на таксуване, отговарящ на принципа „Замърсителят плаща“, е темата, която силно вълнува данъкоплатците в община Благоевград. Какви дейности се предвиждат в това направление и какви са плановете на общината, са част от въпросите, на които репортер на „Струма“ потърси отговор от кмета М. Байкушев.
- Г-н Байкушев, каква методика ще избере община Благоевград за определяне размера на такса битови отпадъци (ТБО) с цел въвеждане на принципа на стр.
„Замърсителят праща““ - По отношение на ТБО в цялата страна от следващата година ще се премине по новия принцип, заложен в Наредбата на Министерство на финансите, която иска да доближи максимално начина на определяне на ТБО до принципа „Замърсителят плаща“. Казвам да доближи максимално, т.е. това в момента технически не е възможно да се направи изцяло точно, конкретно и пълно измерване на всяко количество отпадък, което някой изхвърля. Огромната част от общините, включително Благоевград, сме се насочили към принципа за определяне на ТБО на база брой ползватели в имота. В момента работим по изчисленията и по наредбата, която ще трябва да променим и приемем. Към момента е ясно, че няма никакво съмнение, че в цялата страна ТБО ще бъде повишена, но конкретните изменения ще бъдат ясни по-късно през годината. Надявам се, че скокът няма да е драстичен, предвид това, че повишихме ТБО през 2025 г.
- Защо да бъде повишена, нали идеята на „Замърсителят плаща“ е, който изхвърля разделно боклука си, да плаща по-малко“!
- Първата цел, която ни поставя държавата и Министерство на финансите, е да покриваме разходите за отпадъци от ТБО, а не да ги финансираме от други източници, както се случва вече години наред. Таксата цели да покрие трите услуги, които държавата е задължила общините да предоставят на гражданите. Това са сметосъбиране и сметоизвозване, третиране на отпадъците от инсталациите за предварително третиране, при нас това означава трите инсталации – за предварително третиране, компостиращата и анаеробната, и депонирането на отпадъците. Тези дейности са изключително енергоемки и ресурсоемки и струват страшно много пари. Другата услуга, която общините предоставят на гражданите, е чистотата на територията – помитане и измиването на улиците, при нас го прави всяка сутрин една армия от хора. Голяма част от елементите на тези услуги не са пряко свързани с общото количество отпадъци, което някой изхвърля, и затова диференциацията по отношение на това колко изхвърляме няма как да бъде пълна. Повишението на ТБО логично следва от повишението на разходите за дейностите по управление на отпадъците. Това е обективен факт и нещо, с което както цяла Европа е свикнала, ще трябва да свикнем и ние. Ако продължаваме да дофинансираме дейностите по управление на отпадъците с други приходи на общината, ще се стигне дотам, че повишаването на разходите ще изсмуква целия ресурс на общините и те няма да могат да се грижат за другите дейности. Трябва да сме реалисти, няма европейски пари за ежедневната грижа за градовете.
- Как тогава ще мотивирате хората да събираме боклука си разделно, ако нямаме финансов интерес от това“
- Финансовият интерес е общ – колкото повече събираме разделно, толкова повече ще са разходите. Ако успеем да управляваме отпадъците по правилния начин, тогава разходите ще бъдат, или най-малкото ръстът им няма да е толкова голям. Повишението на възнагражденията, което се отразява на всички дейности по управление на отпадъците, повишението на разходите за енергия, за горива, за транспортни средства, резервни части са обективен фактор. Той не може да бъде скрит.
- Каква е логиката тогава на принципа „Замърсителят плаща““
- Логиката е, когато се определи принципът на брой обитатели на апартаментите – които се обитават от повече хора, ще плащат повече от тези, които се обитават от по-малко хора. От там ще се постигне тази диференциация. Но сами разбирате, че поддържането на чистотата на териториите няма как да е на принципа „Замърсителят плаща“, нали“! Освен това съществуването на инсталациите, тяхното опериране, реинвестирането в депата, всичко това е със средства, за които всички ние трябва да допринесем, независимо от това колко хвърляме, защото тези инсталации трябва да работят, за да имаме модерно управление на отпадъците. Сравнително малка част може да бъде съотнесена към това кой точно колко хвърля. А когато ние събираме разделно отпадъците, първо си намаляваме разходите, второ си увеличаваме приходите и по-добре ще се грижим за града.
- Как ще си намалим разходите“
- Разделно събраните отпадъци директно се превръщат в продукт и не се депонират. Когато депонираме отпадъците, плащаме първо за депониране и второ – правим отчисления към РИОСВ, това са огромни суми, които можем да си спестим. Така реализираме приходи, както и като продадем разделно събраните отпадъци, така започваме да се грижим за града. И хората започват да виждат вече тази грижа. Благодарение на контрола, който въведохме към операторите за предварително третиране, увеличихме значително рециклируемия отпадък и през тази година очакваме над 300 000 лв. допълнителни приходи. Това са пари, които ние ще използваме да намалим ТБО и да се грижим по-добре за града.
- Ако едно 5-членно семейство събира отпадъците си разделно, реалният боклук, който изхвърля и който не може да се преработи, е много по-малко от количеството, което изхвърля 2-членно семейство, което събира сметта си накуп. С принципа за брой обитатели излиза, че ще се накажат хората, които полагат усилия да събират разделно…
-До момента ние нямаме никакъв справедлив подход по отношение на отпадъците и целта на тази наредба е да се приближим до такъв. Но ако очаквате от утре да може да се измерва отпадъкът на всеки човек – колко събира разделно и колко изхвърля, това обективно е невъзможно, то е някаква утопия. Но това, което можем да направим, е да увеличим възможностите за разделно събиране, за да намалим наистина разходите и да повишим приходите на общината от рециклируемия отпадък, там е големият резерв. Като спечелим населението в тази посока, като инвестираме в нови съоръжения, включително за разделно събиране и измерване и контрол на нерегламентирано изхвърлените отпадъци, лека-полека ще стигнем до там да имаме едно наистина справедливо разпределение на разходите, но това няма как да се случи от днес за утре. Това ще отнеме години и е наше общо дело, за което много разчитаме на медиите. Много важно е хората да знаят за какво харчим парите за отпадъци и ако не постигнем разбиране у гражданите, много трудно ще постигнем тези цели, но разходите няма да изчезнат.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
армия от метачки – тоя чисто е полудел, да мине по широк център и да види мизерията, на 3 седмици,ако се разходи оранжева жилетка да замаже, е добре
Тоя подготвя почвата за ново повишение на такси и данъци