„Към момента басейнът в Първо ОУ не функционира. Нивото, което е оставено на водното огледало, е от 90 см до 140 см, като е правен навремето за деца. Сега ако трябва да остане същото ниво и да се уплътни басейнът, да се приведе в нормални граници на функциониране, а инсталациите да се приведат в съответствие, инвестицията е в размер на 75 хил. лв. Ако трябва да се повиши нивото на водното огледало и да се ползва не само от деца, а и от по-възрастни, тогава необходимата сума е над 100 хил. лв.
Басейнът е с дълбочина от 1.60 м до 2.15 м, като до обекта има възможност да се доведе минерална вода, но това би довело до увеличаване на дебитите, захранващи горната зона на града. Стойността за увеличаване капацитетите на водопроводите за минерална вода в горната зона са от порядъка на 400 000-450 000 лв.“, обяви ръководителят на инженерния екип инж. Илиян Фусков.
Кметът Паунов уточни, че за да стартира работа отново басейнът, е необходимо експерти да кажат от кого ще се стопанисва, какво да бъде нивото на водата и съпътстваща инвестиция между 470 и 550 хил. лв.
Градоначалникът, ръководителят на инженерния екип и директорът Чавдар Ненов взеха отношение и по ремонта на общинския театър в Кюстендил.
„Изцяло е реновиран. В сградата са изпълнени мерки за енергийна ефективност. Изцяло са подменени фасадите, които са изпълнени от два вида камък – мрамор и технически варовик. Мраморни като цяло бяха единствено колоните на сградата. Мраморът е демонтиран и складиран за резерв. Техническият варовик не подлежи на демонтаж и той е премахнат изцяло, като са изпълнени нови керамични фасади и част от тях са също със съответния варовик. Сградата е в много добро състояние и изпълнява функцията си. През следващата година ще отчетем какви са и енергийните спестявания“, поясни инж. Фусков.
Координатор на проекта е директорът на театъра Чавдар Ненов. Той заяви, че част от сваления от фасадата на сградата мрамор, този, който може да се използва, се съхранява в складове. Бяха показани и снимки как е изглеждала фасадата преди ремонта.
„Някои хора се опитват сега да изградят една идеалистична представа за фасадата, все едно е фасадата на БНБ, не беше за съжаление. Имаше проблеми с фасадата на театъра, още от 90-а година са документирани падащи плочи“, посочи още Ненов.
„Ремонтът на театъра струва 4 592 040 лв., като сумата е с ДДС. Тази сума не е актуализирана въпреки нарастващите цени. Не са сключвани допълнителни споразумения и е за цялостно саниране и изграждане на изцяло нова инсталация – отоплителна, вентилационна, като всичко това е разположено на 9000 кв.м. Само ще кажа, че в момента се ремонтира един софийски театър и последната стойност през ноември месец, която видяхме, е 11 млн. лв., така че може да си дадете сметка. Благодаря на екипа, който се е погрижил за всичко това“, обобщи кметът Петър Паунов.
ГЕРГАНА ИВАНОВА