
„Толкова кризисен бюджет не ни се е налагало да правим след две години извънредна ситуация заради коронавируса и сега, заради войната”, каза на брифинг вчера кметът на Кюстендил Петър Паунов. „Благодарение на увеличението на трансферите, основно в образованието и социалните дейности, бюджетът на община Кюстендил за тази година ще бъде близо 66 млн. лв. Югозападният район, в който и София, е с най-високи показатели, освен това община Кюстендил е извън Програмата за развитие на селските райони. Общината ни е високопланински и граничен район, затова очаквам да бъдем компенсирани”, каза Паунов и добави, че Кюстендил е част от фонда за справедлив преход, така наречената Зелена сделка, и той очаква скоро да бъдат финализирани показателите по нея, за да може общината да залага и там програми. Паунов очаква да продължи и програмата за саниране, където има готови с проекти 70 сдружения в община Кюстендил. Тази година ще се довърши ремонтът на стадион „Осогово”, Колушко дере, театъра и до 2 месеца ще е готова арката на площад „Велбъжд”.
25 милиона лева от общия бюджет са предвидени за образование. Предстои разширяване на сферата на социалните дейности, които стават 29 на брой. Ще заработят две нови услуги, в които ще бъдат назначени 30 служители, съобщи градоначалникът.
През тази година се запазват акцентите за развитие в сферите на туризма, балнеологията и инвестициите в културната среда. „Ще се опитаме да направим и първата крачка по отношение на заложения високотехнологичен център за иновативни решения. Предвидили сме средства за проектирането на подобно звено. Надяваме се на подкрепа от държавата“, каза Паунов.
Въпросът ще бъде коментиран на среща със Сдружението на общините и вицепремиера по регионалното развитие Гроздан Караджов.
„Предстои да коментираме условията по учредяването на фонд за подкрепа на общински инвестиции за 1 млрд. лв. Кюстендил и Благоевград са онеправдани по Програмата за развитие на селските райони. Притеснени сме, че държавата залага инвестиции в населени места между 2 и 10 хиляди жители, а селата при нас са под 2000 души. Проблемът е, че или се подкрепят приоритетно големите общини, или тези с под 2 хиляди души, а ние не попадаме и в двете категории. Надявам се да бъдем чути и компенсирани, защото ние сме високопланински и граничен регион“, каза Паунов.
Той допълни, че общината в Кюстендил е готова да предложи за кандидатстване по фонда за подкрепа на общински инвестиции реализацията на зоопарка в Кюстендил и художествената галерия, както и ВиК инфраструктурата.
„Кюстендил е логистичният център. Ние сме на средата между София и Скопие и на средата между Адриатика и Черно море. Тук трябва да бъде логистичен икономически център, както и център на науката“, каза Паунов.
От началото на април ще се търси оптимизация на организацията на отпадъците, каза още кметът на Кюстендил. Обмисля се разкриването на пункт за предаване на хартия в определен ден от седмицата, за да не се изхвърлят такива отпадъци на други места. Търсят се варианти и за създаване на зони за компостиране.
„Проблемът с отпадъците, който си създаваме, е изключително сериозен. Вероятно ще има и санкционен режим съвместно с МВР, защото има гастрольори, злоупотребяващи с този проблем“, каза още кюстендилският кмет.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
То в Кюстендил кога е имало пари в общината…