Топ теми

Кметът на община Сатовча А. Мименов скочи срещу МОН и РУО за задължителния процент осмокласници в професионални паралелки

Налагането на лимити не кореспондира с желанието на ученици и родители…

Кметът на община Сатовча д-р Арбен Мименов възропта срещу правилата, спуснати от МОН, определен процент осмокласници да бъдат обхванати от професионалното образование, категоричен, че налагането на лимити не кореспондира с желанието на ученици и родители.
Вчера на официалната страница на общината се появи следната информация:
“Уважаеми жители на община Сатовча,
Във връзка с Правилата за планирането, утвърждаването и реализирането на държавния план-прием в VIII клас в СУ в селата Вълкосел, Сатовча, Кочан и Слащен, както и ОУ – село Плетена, за учебната 2025/2026 година, които да се основават на приетите програми и планове за развитие на община Сатовча в съответствие на чл. 44, ал. 5 от ЗМСМА, въз основа на посочените правила за планиране Регионалното управление на образованието – Благоевград задължи посочените училища да сформират паралелки с професионално обучение, без да се зачита желанието на учениците и техните родители.
След възникването на този проблем кметът на община Сатовча предприе редица мерки за зачитане желанието на ученици и родители за обучение в желани от тях паралелки.
Проведени бяха поредица срещи с ученици, родители и работодатели. На срещите бяха обсъдени желанията и възможностите на учениците за продължаване на тяхното средно образование в училищата на територията на общината, в резултат над 90% от ученици и родители заявиха чрез подписани от тях писмени становища желанието за обучение в профилирани паралелки с профил „Природни науки“ и „Математически“.
Освен изброените срещи кметът свика и извънредна сесия на Общински съвет – Сатовча за обсъждане на държавния план-прием в посочените училища и вземане на решение за подкрепа на желанието на ученици и родители, както и спазване на Програмата за развитието на образованието в община Сатовча.


Във връзка с гореизложеното и в изпълнение на програмите и плановете за развитието на община Сатовча, съгласно чл. 44, ал. 5 от ЗМСМА, от кмета на общината беше представено следното становище пред РУО – Благоевград:
Като взехме под внимание анализа, направен след проведените срещи с родители, ученици и работодатели, становището ни е за запазване обучението в профилирани паралелки, каквото се налага поради:

– Желанието на ученици и родители;

– Ограничената възможност за избиране на професионална специалност – наличие само на по 1 брой паралелка в съответните СУ;

– Ограничения кадрови потенциал в училищата;

– Реализирането на Програмата за развитие на образованието в община Сатовча;

– Непредставени заявки от работодатели.
В резултат на представеното становище от община Сатовча началникът на РУО – Благоевград организира среща с кмета на общината и директорите на училищата от 5-те населени места относно обсъждане на възможните варианти за реализиране на държавния план-прием, която ще се проведе на 10.01.2025 г. в сградата на РУО – Благоевград. Общинска администрация – Сатовча ще Ви държи информирани относно всички последващи решения по дадения казус“, се казва в публикацията.
Потърсен за коментар, кметът Мименов обяви, че конкретно за СУ – Сатовча желанието на учениците е да учат общи профили като „Математически“ и „Природни науки“, а не професия.
„Ако учат по професия, учениците ще трябва да ходят на частни уроци по общообразователни предмети, за да кандидатстват висше образование. Ето например по професия „Графичен дизайнер“ колко деца ще се реализират – едно от сто“, заяви А. Мименов и допълни, че 70% от завършващите средно образование биват приети за студенти.
Защитавайки тезата си, кметът на Сатовча изрази мнение, че изграждащите се в момента СТЕМ кабинети в училищата са за профилирана, а не за професионална подготовка. „Значи държавата дава милиони левове, за да тънат тези СТЕМ кабинети в паяжини“, заяви А. Мименов, който бе категоричен, че налагането на лимити е в разрез със стратегията на общината и желанията на кандидат-гимназисти и родители.
В заключение управникът коментира, че професионалните паралелки не са подкрепени от бизнеса, защото в района има само шивашки фирми. Към публикацията във фейсбук страницата на общината е посочен и линк от проведената на 27.12. извънредна сесия на ОбС – Сатовча. Дневният ред включва разглеждане на доклад-становище за планирането и реализирането на държавния план-прием.
В изказването си А. Мименов говори как от РУО ги убеждават, че има квотен принцип за разпределението на паралелките, което не кореспондира със Закона за образованието и правилата за план-приема.
„Силно намалелият брой на учениците дава възможност за сформиране на по една паралелка в средно училище. Това до голяма степен ограничава възможността децата да реагират по техен избор за професионална или за общообразователна паралелка и в голяма степен налагането на квотния принцип ограничава възможността на децата да кандидатстват във висши учебни заведения, ако завършват професионална паралелка. В професионалните паралелки учениците по същество не изучават предмети като в профилираните. Това са биология, химия, математика, чужди езици и до голяма степен това ги ограничава при кандидатстването във висши учебни заведения. Завършилите професионални паралелки задължително трябва да имат приравнителни изпити, а това значи допълнително обучение, допълнителни частни уроци. Нито родителите, нито децата желаят образованието да се развива по този начин“, обяснява пред ОбС кметът и заявява, че децата, които не искали да учат в професионални паралелки, трябва да пътуват до Гоце Делчев, за да се обучават по профил, но родителите не били съгласни.
„Също така с квотния принцип се ограничава изборът на самата професионална паралелка. Примерно децата искат да учат „Строителство и архитектура“, но това няма как да се реализира, защото няма кадри. Налагат се професионални паралелки, в които има кадри, и това е да речем някаква информатика или графичен дизайн, като никой не може да обясни каква реализация ще имат децата по тези професии“, казва още кметът.
За учебната 2025/26 г. целевите стойности, спуснати от МОН, са 57.58% от общия брой на местата да са за професионална подготовка и 62.04% за СТЕМ профили. На територията на община Саточва прием след 7 клас реализират 5 училища. За настоящата учебна 2024/25 са утвърдени и реализирани 5 паралелки. Една по професия „Графичен дизайнер“ в СУ – Сатовча, също една по професия „Оператор на компютри“ в Обединеното училище в Плетена и три с профил „Природни науки“ в СУ – Кочан, СУ – Слащен и СУ – Вълкосел.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *