Райко Цветков, кмет на дупнишкото село Самораново, което е с над 2000 души население, на страницата на селото във Фейсбук призова съселяните си на протест пред общината в Дупница на 8 август, когато е последната сесия преди лятната ваканция на управниците. Причина за недоволството е фактът, че от началото на лятото селото един ден има вода, след това седмица няма. Репортер на „Струма” се свърза с Р. Цветков да коментира готвения протест. Ето какво отговори той:
„Повече не се издържа. От два месеца съм като „горещ телефон”, съселяните ми звънят денонощно и се оплакват, че нямат вода. Аз какво мога да направя сам?! През февруари хората искаха да протестират, тогава от МРРБ отпуснаха 65 000 лв. да се ремонтира водохващането в м. Ядъко в планината над селото. Още чакаме да започне ремонтът, който се бави незнайно по какви причини. Водопроводът от резервоара е аварирал на няколко места, водата изтича, в същото време хората страдат от безводие, купуват минерална вода за пиене, а за готвене и къпане – когато има. Вода газим, а жадни ходим. От общината ме уведомиха преди време, че се работи по проект за нов водопровод за над 6,5 млн. лв., но все още няма резултат. Казано ми беше преди около месец, че всеки момент ще се входира проектът в МРРБ, но резултат все още няма. Времето минава, ако тази сума се одобри от министерството, ще трябва време за проект, за избор на фирма и годината ще свърши. Ако не усвоим парите до края на годината, ги губим.
Преди две години искахме от общината, тогава беше друго ръководството, да изработи проект за снабдяване на селото от нов водопровод, но не се случи. Искахме пари за резервоар на Ядъко – и това не се случи… От МРРБ бяха отпуснати 1,5 млн. лв. за ремонт на водопровода, но те се разделиха на три села – Яхиново, Самораново и Крайници. В нашето село се смени водопроводът на една улица и половина, за толкова стигнаха парите.
Част от питейната вода отива и в новоизградения затвор. Преди да започне строителството му, в селото идваха министри, ръководители на институции, обещаваха, че ще търсят пари за нов водопровод, но до момента нито едно обещание не е изпълнено.
На хората от селото им писна и не зная докога ще търпят, въпреки че всеки протестира вкъщи пред компютъра, наложи ли се да се излезе на протест, всеки си намира оправдание и накрая излязат един файтон хора, а всички сме без вода“, заключи кметът на Самораново Райко Цветков.
В съседната община Кочериново също назрява протест от жителите на с. Мурсалево. Кметът Юри Ковачев заяви пред „Струма”:
„Две седмици селото ни е без вода и няма кой да ни информира, че са започнали изкопни дейности на каптажа в м. Роговица от фирма, изпратена от областната управа да ремонтира водохващането, което е в окаяно състояние. Когото беше обявено бедствено положение при нас, Слатино и Смочево, в селото без вода бяха две-три къщи, сега вода няма никъде, резервоарът е празен. Малко вода идва от Роговица. Резервоарът е пълен наполовина, а никой не ни уведоми, че ще намали драстично водоподаването заради ремонта. Водопроводът е компрометиран и голяма част от водата изтича в дерето.
В събота и неделя има празник на селото, дано не ни оставят без вода тогава. На събора се събират около 3000 души, без вода може да пламне епидемия…
В четвъртък кметът на общината ще ходи в областната управа и в „Кюстендилска вода”. Те са длъжни да ни уведомят кога ще спират водата. Водата изтича в р. Струма, а ние страдаме. Ако нещата не се оправят, ще стане като в Сапареава баня – ще плъзне вирус с температура и разстройство. Селото ни е готово да се вдигне на протест, само изчакваме как ще мине срещата с областния управител и шефа на „Кюстендилска вода”, закани се кметът.
В с. Палатово, за което „Струма“ писа, че карат с бидони питейна вода от селски чешми в Ресилово и Бистрица, жител е алармирал в социалните мрежи:
„Защо не докарват вода с водоноски в селото? Има възрастни жители, които живеят сами и не могат да се снабдят дори и с вода за пиене“.
Репортер на „Струма“ се свърза с кметския наместник Борислав Симеонов относно кризата. Ето какво заяви той:
„От два дни вода тече в чешмите в цяло село. Като се източи, ще затворя крановете, докато се напълнят резервоарите, и ще я пусна отново“.
ЙОРДАНКА ПОПОВА