Кметът на Сатовча А. Мименов: Професионалните паралелки разхайтват учениците, не съм терорист, но ако в Слащен и Вълкосел не се запазят профилите, ще се създаде напрежение, родителите ще спрат децата от училище

Началникът на РУО Ив. Златанов: Всеки един компромис води до следващ такъв и до провали, да не би учениците, обучаващи се по професии, да са „анатемосани” или „втора ръка

„Ако план-приемът не бъде съобразен с желанията на родители и ученици, ще се създаде напрежение в Слащен и Вълкосел“, заяви кметът на община Сатовча д-р Арбен Мименов по време на обсъжданията по така важната тема.

В продължение на три дни по предварително изготвен график директорите на училищата, реализиращи прием след 7 клас, отправяха своите предложение пред комисия начело с началника на РУО Ивайло Златанов. Най-продължителни и бурни бяха срещите за общините Сатовча и Благоевград.

Кметът Мименов се възпротиви срещу правилата, спуснати от МОН – определен процент осмокласници да се обучават по професии, и заяви, че искането е децата да учат профили като „Природни науки“ и „ Математически“. На 27.12. бе проведена извънредна сесия на Общинския съвет и бе прието становище, позицията на местната изпълнителна власт е, че план-приемът не съответства на стратегията на общината и желанията на кандидат-гимназисти и техните родители.

За настоящата учебна година 4-те СУ и обединеното училище в Плетена предложиха и реализираха 5 паралелки – три профилирани и две професионални, с което не са изпълнени изискванията на МОН и държавната политика за превес на професионалното образование. За 2025/26 г. целевите стойности са 57.58% от общия брой на местата да са професионална подготовка.

„Това е политика на министерството и не е измислена нито от мен, нито от вас. И за да се случи на областно ниво, трябва да се случи и на общинско“, откри срещата началникът на РУО, а в залата лично присъства и Арбен Мименов, който бе единственият кмет от 14-те общини, дошъл за обсъжданията.

Данните показват, че към края на 2022 г. седмокласниците в Сатовча са били 157, през следващата година са 104, а към 5.11.2024 г. – 117, или има прираст от 13 седмокласници. В 8 клас обаче са се записали 89 ученици, тоест има движение, и 15 са отишли в училища в други общини. 

Що се касае до тенденциите, шестокласниците и петокласниците са по 106, четвъртокласниците 112… а първоклсниците – 79. Директорите коментираха, че не идват ученици от други общини, което означава, че това е ресурсът и план-приемът за следващите години трябва да съответства на броя на завършващите основно образование.

Съобразявайки се с правилата, спуснати от МОН, директорите отправиха предложения за три професионални и две профилирани паралелки.

От ОбУ /Обединеното училище/ в Плетена дадоха заявка за паралелка по професия „Оператор на компютри“, каквато реализират от три години. Директорът Валентин Доленски поясни, че основно образование предстои да завършат 12 седмокласници. Един със сигурност нямало да продължи в училището, трима-четирима се колебаели, или се очаква паралелката да е с между 7-8 ученици.

Директорът на СУ – Слащен Валери Шкодров обясни, че са провели няколко родителски срещи и са разяснили ситуацията на майките и бащите на седмокласниците.

„Кочан, Сатовча и Плетена през изминалите години са имали професионална паралелка. Редно е и ние да обявим такава, за да има едно равномерно разпределение. На заседание на педагогическия съвет с 20 гласа „за“ и трима „въздържал се“ бе взето решение да предложим професионална паралелка „Графичен дизайн“, която е нова за нас“, каза директорът на СУ – Слащен, където заменят профил „Природни науки“ с професия. В. Шкодров коментира, че е имало питания и въпроси от страна на родители, които смятали, че завършвайки професионална паралелка, децата нямат право да  кандидатстват медицина.

„Обяснихме на родителите, че това не отговаря на истината. Тези неверни твърдения бяха оборени и от г-н Дунчев и от г-жа Петрелийска /б.р. директорите на училищата в Сатовча и Хаджидимово/, които също потвърдиха, че след 5 годни, завършвайки средно образование, тези деца могат да кандидатстват каквото си искат“, подчерта В. Шкодров.

Старши експертът по професионално образование в РУО инж. Антоанета Николова посочи, че от последния випуск на Професионалната гимназия по икономика три момчета са приети медицина, и акцентира, че всичко е въпрос на подготовка.

„В дипломата за средно образование пише, че този документ дава право за продължаване в системата на висшето образование. Тя е еднаква както за профилираните, така и за професионална гимназия и/или професионална паралелки в средните училища“, поясни началникът на отдел ОМДК Методи Попов.

Отправяйки предложението си за план-приема, директорът на СУ – Вълкосел Инсафа Мустафа разясни, че досега винаги са имали профил „Природни науки“ или „Математически“. И тъй като с нищо не са по-различни от другите училища и е редно да проявят колегиалност, то за 2025/26 г. предлагат професионална паралелка „Компютърна графика“.

„Колегите нямат нищо против, но мисля, че ще има реакции от страна на родители за това, че ще реализираме професионална паралелка. Смятам, че специалността, на която сме се спрели, е хубава, дава добра възможност за реализация, надграждане на знанията в университета, още повече че е с разширено изучаване на английски език и завършилите могат да продължат в областта на архитектурата и информационните технологии“, каза директорката и допълни, че седмокласниците в училището са 26, но дали всички ще останат, това не се нае да каже.

От СУ – Сатовча, където седмокласниците са 27, предложиха паралелка с профил „Природни науки“ на мястото на досегашната по професия „Графичен дизайнер“. Директорът Джеват Дунчев даде заявка и за една паралелка по професия по т.нар. допълнителен държавен план-прием, който се отнася за втори гимназиален етап, и идеята е завършилите първи гимназиален етап /10 клас/ в ОбУ – Плетена да продължат образованието си в СУ – Сатовча.

От СУ – Кочан с 26 потенциални кандидат- гимназисти, включително и от Ваклиново, предложиха една паралелка с профил „Природни науки“.

Думата бе дадена и на кмета Арбен Мименов, който сподели, че е дошъл да изрази  желанието  на родители и ученици.

„Нямам упрек към Вас. Както сам казахте, това не е Ваша измислица, а лимит, спуснат от Министерството на образованието, който аз не разбирам и не приемам“, обърна се към началника на РУО кметът на Сатовча и допълни, че на родителите и учениците или не е обяснено както трябва, или трябва да им се дообясни, или да се изпълнят желанията им. Той сподели, че преди време ходил на среща с министъра на образованието проф. Цоков за училището във Ваклиново.

„Първото нещо, което ме попита министърът, бе дали в Сатовча имаме професионални паралелки и на мен ми светна силно лампата“, каза А. Мименов, който бе придружаван от зам. кмета Елвер Шаматарев. В хода на разговора кметът уточни, че не е терорист и не е притискал никого – нито директорите, нито родители и ученици. Във връзка с план-приема е изискал да бъдат подадени заявления и така е установил, че около 90% от родителите искат децата им да учат профили като биология, химия, математика, информатика и английски език.

„Такова изискване за подаване на заявления няма в нормативната база“, уточниха от РУО, при което кметът отговори: „Какво като няма?”.      

Що се касае до професионалното образование, управникът повдигна темата за СТЕМ центровете, които, по думите му, са за профилирана подготовка. Също така изрази мнение, че имало много по-хубави паралелки от тази по „Графичен дизайн“, и даде за пример „Строителство и архитектура“, каквато обаче не можело да се реализира в нито едно от училищата в общината, въпреки че имало интерес.

М. Попов бе категоричен, че на директорите не са налагани ограничения при избора и определянето на специалности по професии.


„За мен професионалните паралелки разхайтват децата“, продължи Арбен Мименов.

Началникът на РУО даде за пример ПМГ – Гоце Делчев, където реализират прием на по две професионални и две профилирани паралелки, и попита да не би учениците, обучаващи се по професия, да са „анатемосани“ или да са „втора ръка“.

„Понеже говорите много срещу професионалното обучение, всички сме наясно, че никой не може да каже след 10 години какво е най-добре. И не аз съм го измислил, че точно сега е моментът да се сформират ключови компетентности. Доказано е, че тези ключови компетентности се формират именно и най-добре чрез реализирането на професионалното обучение, затова до голяма степен са и СТЕМ кабинетите“, обясни М. Попов.

Признавайки, че и друг път е имал искания, А. Мименов заяви, че ако в Слащен и Вълкосел не се запазят профилите, родителите щели да протестират. Пътувайки към Благоевград, му било съобщено, че първата стъпка ще е в понеделник и учениците в Слащен да бъдат спрени от занималня, а следващото действие е да не ходят на училище.

„Правенето на компромиси води да следващи такива и до провали“, заяви Ив. Златанов и попита дали ако се удовлетворят желанията за профил „Природни науки“ /биология и химия/, няма да има недоволство сред  родителите, искащи децата им да учат информатика, математика или други профили.

„Няма да протестират“, изрази увереност А. Мименов и предложи в училището във Вълкосел да се сформират две паралелки – профилирана и професионална. Лансираната теза бе учениците от Слащен, желаещи да учат профил, да пътуват до Вълкосел. Това обаче бе отхвърлено, още повече че би поставило под въпрос бъдещето и на СУ „Св. Климент Охридски“ – Слащен. Директорът В. Шкодров бе категоричен, че не знае за протест, какъвто според кмета ще има в понеделник. Също така родители не са идвали при него да се оплакват и да отправят искания.

„На проведените срещи в Слащен и Годешево родителите заявиха, че каквото и да изберем, децата ще продължат образованието си при нас. Евентуално при реализирането на професионална паралелка – едно, две или три, биха отишли в най-близкото училище в Хаджидимово или в Гоце Делчев“, каза В. Шкодров, а кметът обяви, че не е мазохист да идва да се изразява емоционално, и иска среща с родителите, за да се изясни ситуацията.

По време на срещата подробно бе разяснено, че до края на 10 клас учениците в училищата в България учат едно и също – предмети от общообразователната подготовка. При завършването на първи гимназиален етап всички ученици имат оценки по биология, химия… В 11 и 12 клас се реализира профилираната и/или професионалната подготовка. При кандидатстването за медицински специалности университетите дават различни коефициенти. Някъде с по-голяма тежест са оценките от биология и химия, вписани в удостоверението за първи гимназиален етап /10 клас/, в други пък с превес е профилираната подготовка по „Природни науки“. Именно затова законът дава възможност за явяването на допълнителен държавен зрелостен изпит под формата на т.нар. валидиране. Или както обясни М. Попов, всеки има право да кандидатства каквото и където иска съобразно подготовката си, но ако иска да ползва определен предмет, който не е изучаван като профилиращ, може да се яви на валидиране, което да му даде допълнителен бонус.

„Все ми се струва, че Вие като дългогодишен администратор, и аз ще се причисля, трябва да защитаваме тезата, че ние трябва да регулираме процесите, а не процесите нас“, каза началникът на РУО на кмета. И тъй като малко преди това стана ясно, че от 26 ученици, завършили профил „Природни науки“ в  училището във Вълкосел миналата година, 5-има са кандидатствали медицина, Ив. Златанов попита какво са правили, как са се обучавали и в крайна сметка какво се е случило с останалите 21 зрелостници. Бе посочено и че няма как желанията на 2, 3 или 5 майки да са определящи за план-приема.                   

Излизайки от залата, А. Мименов коментира, че не е доволен от срещата, и ако исканията за две профилирани паралелки в СУ – Слащен и СУ- Вълкосел не бъдат удовлетворени /което на практика означава и 4-те средни училища в общината да реализират обучение по профил, а не по професия/, ще отиде при министъра на образованието.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *