ВиК – Дупница далеч не е най-болната тема в дневния ред на гражданското общество, категоричен бе Първан Дангов в навечерието на извънредната сесия на местния парламент относно провеждането на референдум за бъдещето на местния воден оператор.
„Много обичам да си говорим за болните теми, но това не е най-болната тема за Дупница и гражданите й. Ама категорично не е! Тя е необходима тема, но далеч не е най-болната. Със сигурност не беше и моя отговорност да казвам, че от 1 август в сградата на местното ВиК ще има друг оператор. Това се знаеше. Ще ви върна към времето отпреди Нова година, когато си мислех, че сме си говорили честно. Или поне аз съм си мислел така, ама явно не сме (б.а. визира председателя на местния парламент Костадин Костадинов). Въпросът опира не само до политическа, а и до персонална отговорност. На въпросния господин пяна му излизаше от устата, а пък на по-предишния председател на ОбС още по-голяма (б.а. говори за лидера на ГЕРБ – Дупница Ивайло Константинов), когато агитираха и бяха отпечатали едни брошурки. Аз ще ги взема на сесията…
Да, тогава ГЕРБ агитираха как ще потекат най-големите пари, ако ВиК асоциацията е консолидирана с обособената територия на Дупница. Тук имаше един толкова егоцентричен председател на Общинския съвет, беше и за малко депутат. Той беше най-големият радетел за това през 2016 година. Тогава дори цялата власт беше в техните ръце – и шеф на ВиК, и партийно и политическо ръководство, включително и на централно ниво. Подписаха да се финансират калпавите ремонти и миришещите канализации на жк „Бистрица“ и жк „Дупница“. Кой ги направи? Не ние сме отговорни за това. И сега упреците са към нас. Те добре знаеха тогава, че това решение е неотменимо и влезе ли един път община Дупница в асоциацията, няма връщане назад. И? В един момент излиза, че това не било така…”, заяви Дангов и продължи: „Но ще ви върна още по-назад, през 2015 година, когато инж. Василка Бельовска бе директор на ВиК – Дупница и имаше само 100 000 лева текущи задължения. Имаше погасителен план през „Басейнова дирекция“ и за дълговете към електроразпределителните дружества. Абсолютно всичко беше пуснато и това бяха цифрите. Какво се случи от 2015 година нататък? Трябва да бъдат попитани, те са все още тук, на политическата сцена… Как оцениха управлението на предишния директор Илия Илиев – добро или лошо? А това на Красимира Иванова? Само че всеки бяга от тази оценка и много забравят имена. На предишната сесия попитах и призовах, ако председателят на ОбС стои зад Красимира Иванова, да го каже. Само че и той бяга. И как така за 10-12 години от 100 000 лева загубите станаха 3,5 милиона лева. Защото никой не говори за тези неща. С какво референдумът ще допринесе да се плати токът на ВиК – Дупница. Там сумата е 832 000 лева, а около 2 200 000 лева са дълговете към „Басейнова дирекция“ за такси за водоползване. Към 200 000, дори по-скоро 300 000, се дължат и на „Кюстендилска вода“. Кой ще плаща тази сметка?“, попита Дангов.
Той поясни, че цената на водата няма да е максимално увеличена за всички потребители. По думите му там, където няма пречистване и отпадните води не се заустват в колектори и пречиствателна станция, цената ще бъде около 2,60 лв. за кубичен метър. Там, където няма канализация пък, цената ще бъде само за доставянето на водата и ще е под 2 лева.
„Дайте да говорим реално, когато говорим за цифри. До вчера цената на водата в село Бистрица беше 90 стотинки, при цена 1,37 лева за града. Искам да кажа също, че не е вярно, че Дупница е заплашена от воден режим. Приемам и вината, че всички не сме достатъчно пестеливи вкъщи. Разпоредил съм зелените площи пред кметството да не се поливат по начин, все едно сме на градината в Червен брег. Лошото е, че никой никога не е помислил за поливна система в нито една градинка. Тази в градската градина е дълбоко компроментирана и некачествено изпълнена. Там ВиК – Дупница са си оставили ръцете, защото когато са я свързвали, са го направили без всякаква мисъл, просто да се свърши една работа и да се вземат едни пари. Но пък и на нито едно друго място няма поливна система“, разясни кметът.
Първан Дангов завърши темата с думите: „Крайно време е някого във ВиК да го полеят със студена вода, пък еле някой от политически изявяващите се лидери. Да ги полеем със студена вода и да се отрезвят. Особено преди 20 години ВиК беше хранилка за нереализирани кадри на СДС. Който не ставаше за работа в общината или някое друго място, го назначаваха във ВиК. Той не ходеше на работа, ама какво от това, да взима там някаква заплата. Затова стигнахме дотук“, приключи по отношение на водното дружество Първан Дангов.
Колкото до това дали ще се проведе допитване за бъдещето на водния оператор, той определи като неслучаен факта, че протестът на жителите на Самораново заради проблемите с водата ще бъде само час преди заседанието на Общинския съвет.
„Забележете, че няма нищо случайно. Моите уважения към тях, но аз искам да ги върна три години назад и да ги попитам, когато предишното ръководство им обеща нещо да свърши, защо не беше направен работен проект. Така днес щяхме да казваме, че защитаваме ремонт и реконструкция на цялата водопроводна мрежа в Самораново и ремонт на водохващането на местността Ядъка.
Какво се случва всъщност? Няма работни проекти, няма нито едно разрешително за нищо. Предишните управляващи хвърлиха прах в очите с частичен ремонт на две улици по не знам какви си критерии, за да замажат положението. И днес при наследени проблеми, които традиционно се случват в тези горещи дни на август, се казва: „Ето, ние нямаме и нямаме вода“.
Какво е фактическото положение днес? Работен проект за цялостната подмяна, ремонт и реконструкция на водопровода има. Възложен е с процедура и е платен от списъка с капиталовите разходи. Има предвидени пари, които пак са от общинския бюджет – за ремонт на водохващането при местността Ядъка. Само че това не е градската чешмичка с едно чучурче на площада, която двама техници да я отремонтират, като сложат един кран и два нипела. Това е съоръжение, което предполага да резервира и да доставя годна за пиене и за битови нужди вода. Ако някой мисли, че водохващане се ремонтира толкова елементарно с подмяна на две тръби, дълбоко бърка. Компроментираното трасе надолу пък е втори етап. Но и то става с одобрение на главен архитект, разрешително за строеж и органи, които контролират това. И днес можем да пратим два багера, които да разбутат горе. Идват от „Басейнова дирекция“ или от РЗИ и казват: „Чакайте, вие какво правите?“. Тази вода ще влезе в чешмата, ще я пийне някое дете, а тя е с влошени питейно-битови качества, не дай Боже с ешерихия коли. Пламва цялото село и после кой е виновен? Не би имало никакъв надзор на проекта, кой какво работи и какви материали използва… Приемам аргументите на саморанци. Нека обаче бъдат търпеливи. Това, което трябва да се случи, ще се случи“, коментира предстоящия протест Първан Дангов.
Той отрече истинността и на друга теза в социалните мрежи – че водата в новото затворническо общежитие ще стига дотам през водопровода на Самораново.
„Това е лъжа, съзнателно подклаждана от, меко казано, недобросъвестни хора, които имат пряк достъп до някои медийни сайтове. Новото затворническо общежитие в Самораново все още не е присъединено към градската водопроводна мрежа. Когато това се случи, отново ще стане с работен проект, разрешително за строеж, а водата ще бъде годна за питейно-битови нужди. Това не е градина с чушки и домати, за да я поливаме от реката… Защото в Самораново в момента се случва точно това. Защо там се позволи във водопроводната мрежа да влиза сурова вода от реката с лоши питейно-битови качества и висок процент на мътност, която да запушва филтрите на перални и съдомиялни машини, както и бойлери, които стават негодни?“, попита още кметът.
По думите му крайното решение относно референдума за бъдещето на ВиК – Дупница ще бъде взето от Общинския съвет днес на извънредната сесия от 10 часа.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ