Кметът П. Паунов оттегли процедурата за концесия на Дервиш баня, М. Крумова остава шеф на минипарламента в Кюстендил в мандата на европредседателството на България

Михаела Крумова от Коалиция „Кюстендил“ бе преизбрана за председател на Общински съвет – Кюстендил на последната сесия за годината. За Крумова, която бе и единственото предложение за мястото, това ще е четвърти мандат начело на местните парламентаристи.

Номинацията направи съветникът от групата на Коалиция „Кюстендил“ Иван Андонов. „Тя се доказа в своята работа и смятаме, че е най-удачната кандидатура“, каза Андонов.

Крумова получи подкрепата на 29  от колегите си, които упражниха правото си на вот след тайно гласуване. В урната бяха открити и 6 празни плика.

Преди избора новият-стар председател на минипарламента в Кюстендил обяви, че в шестмесечния си мандат е успяла да се срещне със 78 жители на общината. Те са представили пред нея различни проблеми. В проведените 7 заседания до момента са внесени и приети 151 докладни записки, от които 141 са на кмета на Кюстендил Петър Паунов, 6 на съветници и 4 на самата нея като председател на ОбС. Най-активни от страна на изказвания бяха колегите Кирил Станчев – 14, Мая Шишкова – 13, Огнян Атанасов – 10, Иван Андонов – 9, Атанас Гергинов – 7, Димитър Велинов – 5, и Стоян Стоилов – също 5.

„В работата си съм се стремяла към ефективно местно самоуправление. Критиката, която получавахме, беше градивна. Доволна съм и от координацията между Общинския съвет и Общинската администрация“, коментира Михаела Крумова. Тя обяви, че в мандата й няма върнати решения на ОбС от областния управител Виктор Янев, както и от Районната прокуратура по линия на надзора за законност.

Сред разгледаните въпроси са одитиран годишен финансов отчет, актуализирана бюджетна прогноза за местните дейности, информация за изпълнението на бюджета, състояние на Общински съвет, вътрешни компенсирани промени по бюджета, междинна оценка за развитие на общината, планове в различни ресори от дейността на общината, процедури за отдаване на концесии, процедури по приватизация, нормативната база, условията за живот в града и селата, работата на детските градини, училища, културни институти, черкви и други, подпомагане на жители на общината, кандидатстване по различни проекти, предоставяне под аренда на земеделски земи, подобряване на жилищната политика на общината и други.

„С всеки избор успявам да убедя повече колеги да гласуват за мен, което изключително ме радва. Това е признание за работата ми. Предизвикателството за мен в започващия от мен шестмесечен мандат ще бъде европредседателството на България на Съвета на Европа от 1 януари. Премиерът Бойко Борисов обяви Западните Балкани за приоритет в председателството на България на Съвета на ЕС и аз се надявам с кмета Петър Паунов да успеем да направим множество срещи и контакти за привличане на инвестиции в общината. Надявам се да успеем да доведем част от представителите на Европа в Кюстендил”, заяви след избора си Михаела Крумова.
Тя припомни и поетия ангажимент от държавата за реализирането на трансграничния транспортен Коридор №8. „Той ще донесе и повече инвестиции и работна ръка за Кюстендил“, допълни Крумова.

Проблемът с депонирането на боклука на Кюстендил е много сериозен, коментира кметът на общината Петър Паунов, в отговор на въпрос от общинския съветник Огнян Атанасов. Общината не може да осигури средства за транспортирането на боклука към други общини, допълни градоначалникът. Той припомни, че община Кюстендил е била готова със своите проекти още когато се проектираше регионално депо в община Кочериново, а след това и в землището на село Джерман. „Проектът е задвижен, надявам се догодина да се проведе и процедурата за избор на изпълнител“, каза Паунов.
Кметът на Кюстендил каза, че държавата е притиснала с решение на Министерски съвет депата в Перник и Самоков да приемат боклук от общините от област Кюстендил до 10% от капацитета си, въпреки че и в двете общини има решения на общинските съвети, че са против. Петър Паунов изрази надежда, че догодина Кюстендил ще има готова сепарираща инсталация.

Общински съвет – Кюстендил отложи гласуването на процедура по отдаване на концесия на Дервиш баня. Предложението беше на кмета Петър Паунов заради липса на положително становище на МОСВ. „Получихме отрицателно становище само заради това, че не сме уточнили собствеността на водопреносната мрежа“, допълни градоначалникът. Докладната ще бъде разгледана след 1 януари 2018 г.
Стопанската дейност, която може да се осъществява чрез обекта на концесията, е предоставяне на бански, балнеоложки и СПА услуги. Срокът на концесия е 20 години, с възможност за продължаване още 15 години. Концесионерът се задължава да реализира инвестиционна програма за изпълнение на дейности по консервация, реставрация и адаптация на сградата в размер, не по-малко от 152 750 лв. без ДДС. Той се задължава да предвиди свободен достъп и техническо поддържане на съществуващата в границите на имота чешма с топла минерална вода, като осигури безплатно ползване на същата.
ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *