Кметът П. Паунов: Хора, които искат да начешат егото си, бойкотират строежа на модерна инсталация в с. Радловци

„Проблем с боклука в кюстендилското село Радловци няма, но хора, които искат да начешат егото си, са готови да докарат на гърба на жителите на общината десетки милиони загуби и санкции”, заяви на пресконференция в Кюстендил кметът на общината Петър Паунов. По този повод в средата на месеца там беше и министърът на околната среда и водите Борислав Сандов.

Паунов посочи , че е била подадена идея за извозване на отпадъците, за да може да бъде разрешен дългогодишният проблем, но отказа да назове потенциалната община, „за да не създава настроения и очаквания“. Той допълни, че политиката в управлението на отпадъците на държавата е абсолютно погрешна от десетилетия, а целият район на сдружението „Рила еко“, в който влизат шест общини край Кюстендил, е оставен, без да има вариант да работи по законен начин и да третира отпадъците си. 

„Нашите опити да бъдат изградени инсталациите датират от 2010 година. В момента изграждаме възможно най-модерната инсталация. Въпреки всички спекулации, на тази инсталация в село  Радловци нито ще има изгаряне, нито каквото и да било, нито ще пострада водата на селото. Населението там е запознато още през 2011 година с проекта инсталацията и с всеки детайл. Провели сме и обсъждания“, коментира Паунов. Той допълни, че местните знаят, че там няма проблем, „но хора, които искат да станат популярни и да начешат егото си, са готови да докарат десетки милиони жестоки загуби и санкции на гърба на кюстендилци“, предупреди Паунов.

„Нашите съграждани трябва да знаят откъде идват такива активности, чиято цел е да се превърне общината ни в това, в което се превръща държавата – да бъде разкъсана на парче и да бъде източвана, изцеждана, и всичко да бъде на гърба на най-нуждаещите се хора. Тук няма екологичен проблем, има проблем с третирането на отпадъците в резултат на поведението на държавната администрация“, коментира Паунов. 

Според него администрацията му няма нито една грешна стъпка, а единственото, което е правила, е да защитава екологичните и финансовите интересите на всеки жител на общината. „Това, което искат, е да вдигнат между пет и десет пъти таксите и данъците на кюстендилци. В момента, в който станат ясни цените, ще кажем за какви милиони става въпрос. И благодарение на кого ще се дължат тези милиони. Най-строго контролираната община в България от всички институции е община Кюстендил“, заяви още Паунов. 

Той посочи, че целта в момента е „да се заграби общината, а местните да бъдат натоварени с петорно и десеторно по-високи такси, за да се облагодетелстват хората, които искат да вземат боклука на Кюстендил“.

Кметът на Кюстендил коментира, че срещу общината в момента работи организация, чрез която благодарение на постоянните сигнали администрацията е заставена да плаща глоби от по 10 000 лв. всяка седмица за незаконни сметища, депата, на които отпадъците си изхвърлят всички. В Радловци ние събираме, за да извозваме и третираме. „Още през 2013 г. сме предложили друга площадка, а не Джерман. Но от РИОСВ ни отговарят, че не е целесъобразно, защото община Кюстендил е част от „Рила Еко” и ще има претоварна площадка в Джерман”, уточни Паунов”.

По отношение на дължимите от общината около 7 милиона лева след решение на Върховния административен съд (ВАС) за нарушения по Закона за управление на отпадъците и Закона за отчисление на отпадъците Паунов посочи, че спорът на общината с държавата е бил по отношение на това, че на третирания отпадък не се дължат отчисления. „Смятахме, че Кюстендил не дължи отчисления, защото сме представили площадка, на която искаме да третираме, но държавата не ни позволи да го направим“, коментира Паунов. „След това ни състави ревизионен акт, който ние оспорихме. Същата тази държава от 2020 г. начислява такива такси за управление на отпадъци, но ги оставя в общините. Единственото полезно е, че държавата няма да вземе тези пари, а те ще останат за целите на управление на отпадъците. Всички тези вземания са обезпечени с общинска собственост”, заяви Паунов.

Той се обърна и към общинските съветници, които няма да подкрепят на сесията в четвъртък  предложението за емитирането на заем за погасяване на тези задължения. Според него те защитават интерес да се продадат на половин цена работещи общински имоти, които са гарант по плащанията. Имотите са общинският хотел „Кюстендил“, чиято печалба за м.г. е около 199 хиляди лева, и ниското тяло на Партийния дом в града, част от бъдещ Медико-балнеологичен център.

На пресконференцията Паунов посочи, че на 24 покрива от 31 общо обследвани общински сгради могат да бъдат поставени фотоволтаични системи. Произведената енергия от тях ще е в размер на 1 мегават и ще бъде включена в енергийната система. Тези обследвания са дарения на община Кюстендил от партньори на общината.

„Тези дарения, които ни бяха направени, са благодарност за нашата подкрепа за инвестиции. За десетки хиляди левове са направени обследвания, за които ние не сме дали нито стотинка. 24 от тези сгради могат да бъдат като част от енергийната система, ако поставим фотоволтаици. Сега предстои търсене на средства и изпълнение на тези проекти. Ще търсим бързи инвестиции, за да може да облекчим режима на общината, за да няма подобно тежко положение като последната зима. Ние сме първата община в страната, която е направила обследване на всичките си плоски покриви в момента. Могат върху тези покриви да се монтират мощности над 1 мегават. Ще търсим финансиране и от държавата“, заяви Паунов.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *