Кога задължително да ползваме сода вместо бакпулвер

Използването на различни набухватели ще доведе до различни сладкиши

Содата за хляб и бакпулверът не са едно и също нещо, пише Актуално. Те дори не са близо до химическия състав. Ето защо не можете да ги замените по същия начин.

Те функционират по различен начин и реагират по различен начин на храната, което в крайна сметка се отразява на крайния продукт както на вкус, така и на текстура.

Което ни води до следващата точка, какъв тип торта искате и каква текстура трябва да постигнете?

Това е може би най-важният въпрос, който трябва да си зададете, когато искате да замените нещо. Тортите винаги са ферментирали и има много начини да направите това.

За съжаление, или по-скоро за щастие, тези различни начини създават различни ефекти. Ето защо има толкова много различни видове торти.

Така че използването на различни набухватели като бакпулвер и сода за хляб неизбежно ще доведе до различни сладкиши.

Сода за хляб

Содата за хляб, известна още като натриев бикарбонат или сода бикарбонат, е алкален прах. Има бял цвят и кристална структура. Тъй като е алкален, той има стойност на рН над 7. По-специално содата за хляб има рН 8,3.

За да може содата за хляб да се активира и да създаде ефекта на бакпулвер, тя трябва да се смеси с киселинна съставка и течност.

Когато тези съставки се комбинират, те създават химическа реакция, която създава въглероден диоксид, което позволява на тортата да се надигне и да стане пухкава текстураСодата за хляб почти винаги се комбинира с лимонов сок. Това са най-популярните съставки, тъй като обикновено изпълняват и други полезни функции при печенето.

Бакпулвер

От друга страна, бакпулверът вече е пълноценен бакпулвер. С това имаме предвид, че не е необходимо да го смесвате с други съставки, за да се активира. Бакпулверът вече съдържа натриев бикарбонат (сода за хляб), както и киселина, която създава ефекта на бакпулвера.

Тази киселина обикновено е:

Лимонена киселина (и двата вида киселина на прах често се използват в храната). Тя също е бял на цвят, но има много по-пухкава, по-гладка и по-здрава текстура.

Също така често ще намерите царевично нишесте в бакпулвера. По същество той действа като буфер и предотвратява всякаква реакция при съхранение на бакпулвера.

За да активирате бакпулвера, всичко, което трябва да направите, е да смесите праха (който отново съдържа алкални и киселинни компоненти) с течността.

Течността е това, което им помага да се комбинират и да създадат въглероден диоксид и евентуално реакцията на втасване.

На пазара се предлагат два вида бакпулвер, единично и двойно действие. Рецептите обикновено се отнасят за бакпулвер с двойно действие, тъй като производителите на храни най-често използват версии с едно действие.

Бакпулверът с двойно действие има две реакции. Първо, прахът се смесва с течност при стайна температура и второ, когато сместа се нагрява.

Просто казано, първата реакция се случва, когато смесите всички съставки заедно, а втората реакция се случва, когато печете торта, например.

Реакцията с двойно действие е по-благоприятна, тъй като това означава, че ефектът на набухване се осъществява за по-дълъг период от време, което в крайна сметка води до по-въздушен продукт.

И така, вече знаем, че и двете са бакпулвер, но имат различни свойства. Първата съществена разлика е техният външен вид. Содата за хляб има по-кристална текстура, докато бакпулверът има по-прахообразна текстура.

И двете съставки са бели на цвят поради обработката, която са претърпели. Содата за хляб е алкална и трябва да се смеси с киселинна съставка и течност, за да предизвика химическа реакция в тортата. От друга страна, бакпулверът вече се състои от алкална основа.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *