Коко Динев иска да строи фотоволтаици върху 155 дка в санданското село Плоски, съветници шокирани как цялата му документация само за 4 дни е обработена и входирана в ОбС за разрешение за ПУП

Бизнесменът и футболен бос Константин Динев-Коко пренасочва бизнеса си към фотоволтаици в Сандански. Вчера по време на заседание на Постоянната комисия по местно самоуправление и нормативна уредба към ОбС – Сандански стана ясно, че К. Динев, който е притежател на 6 процента от фирма „Кастелло“ ООД, чийто управител е Борислава Динева, неговата майка, иска местните законотворци да му разрешат да изготви Подробен устройствен план за 10 имота в землището на село Плоски, където да изгради фотоволтаици.

Земеделската земя, която майката на К. Динев стопанисва, е с обща площ 155 декара. Но поради факта, че една част от земята е по-висока категория, а един от имотите е без осигурен достъп, те бяха отрязани от Комисията по устройство на територията да се изготви нов ПУП за тях. Или на практика К. Динев и майка му получават право да се отпочне процедурата за нов ПУП на тези земеделски земи с обща площ от 125 декара в землището на с. Плоски. Инвестиционните намерения на фирма „Кастелло“ са там да се изградят няколко фотоволтаични централи. Земеделските земи са с различна площ, като най-голямата нива е с площ от 36 декара, най-малката е 2.7 декара.

По време на заседанието на комисията стана известно, че материалите на фирма „Кастелло“ са входирани на 9 януари в деловодството на община Сандански с искане за изготвяне на нов план. И само за четири дни 10-те папки са оформени и са депозирани в Общинския съвет.

„Сравнено с други десетки материали за изготвяне на нов Подробен устройствен план, които чакат с месеци наред и се бавят, това е загадка. Как тази документация е обработена и вкарана в ОбС за 4 дни?”, заяви съветничката Снежана Стоянова.

Тя поясни, че имотите си фирма „Кастелло“ е придобила през 2007 г., видно от нотариалния акт. Няма данни как фамилия Диневи са станали собственици на тази земеделска земя.

Справка в регистъра показва, че тези земеделски земи в землището на село Плоски досега са били стопанисвани от земеделски производители, които ще трябва да ги отпишат и да не получават субсидия от държавата, защото ако пропуснат, ще им бъдат налагани санкции.

Още 15 разрешения за отпочване на процедура за изготвяне на Подробен устройствен план ще трябва да гласуват съветниците на предстоящото редовно заседание. Те за в землищата на Сандански, селата Дамяница, Враня, Зорница, Лозеница, Лешница и други.

Сериозни дебати в комисията станаха по време на приемането на ПУП-а на парк „Свети Врач“ . Според съветника Явор Аргиров с така предложения план имотите частна общинска собственост, държавна и частна съсобственост са в едно и ако се приеме в този си вариант, това ще предизвика сериозни проблеми в общинска администрация при прекратяване на съсобственост. 

„При всяко едно прекратяване на съсобственост ще трябва да се иска съгласието на останалите собственици. При всяко едно нещо, защото се влиза със собственост с държавата, ще трябва да се иска решение на Министерски съвет. Не се ръководете от това, което на вас ви се иска”, каза Я. Аргиров и продължи: „Вие знаете ли, че в този ПУП за парка са включени сградите срещу площад „Алианц” до светофара на кооперативния пазар?”, заяви той.

Председателят на комисията Снежана Стоянова бе на коренно различно мнение и настоя да се потърси коментар и на други водещи експерти. Тя припомни, че по време на общественото обсъждане, проведено през миналата година, от фирмата, изготвила проекта за ПУП на парка „Свети Врач”, са отговорили на въпроса й с категорично „не”, т.е., че не се изисква съгласие от останалите съсобственици. Един „въздържал се” и един „против” бе вписано в протокола, след като заседанието напусна колегата им Георги Батев.

В крайна сметка въпреки разговорите, водени на висок глас, последната дума за приемане на така предложения проект на парк „Свети Врач“ ще се решава от старейшините при гласуване на проектодневния ред за редовното заседание в края на месец януари. Вариантите са два – или се приема така направеното предложение на проектантите без никакви изменения и допълнения по него, или се приема изцяло нова визия за проект на ПУП съобразно становището на обособяване на отделни УПИ-та, изготвени от съветника Явор Аргиров.

Както „Струма“ писа, началото на изготвяне на новия план за парк „Свети Врач“ започна по време на кметуването на бившия кмет Кирил Котев. Досега разходите, платени от общината, възлизат на над 500 000 лева.

ЛИДИЯ МАНЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *