ЕЛХАТА
Защо на Коледа във всеки дом трябва да има украсена елха?
Съществува легенда, че през святата нощ, когато във Витлеем се родил Христос, дърветата и цветята поискали да го видят и поздравят. Елхата се помолила и тя да отиде с палмата и маслината, но те надменно й се присмели. Тя имала остри игли вместо листа и тежко миришела на смола. Палмата дарила Младенеца с най-хубавия си лист, маслината дала от благоуханното си масло. Омърлушената елха, която нямала такива дарове, се отдръпнала. Един ангел видял това и казал на елхата в смирението си да не се отдръпва. Свалил от небето сияйни звездички, с които окичил клоните й. Младенецът отворил очи и гледал само нея. Елхата не се възгордяла. Осветила палмата и маслината със сиянието си. Това била наградата за скромността й. От този момент на елхата било отредено да краси празника на Рождество Христово.
КОЛЕДНИ СУЕВЕРИЯ
Текст: На перваза на прозореца се оставя свещ, която гори цяла нощ
Коледа е един от най-светлите празници, които честваме по нашите ширини. Но не бива да забравяме, че много от традициите, които спазват и православните християни, и католиците обаче, идват от езическата култура. А декември е месецът на себераздаването. Онова време в годината, през което цялото ни същество иска да обсипе с купища любов, време и подаръци най-близките хора и да получи поне мъничко от същото в замяна.
По доста от обичаите се гадае за бъдещето на семейството и дома. Някой от случващите се около празника неща се считат за добри, а други – за лоши поличби.
– Вярва се, че украсата на дома го пази от гнева на природата и злите сили.
– Католиците не палят лампичките на елхата преди на небето да изгрее първата звезда в коледната нощ.
– Елхата трябва да се украсява на Бъдни вечер – 24 декември.
– В някои западни страни украсяват коледното дръвче едва след като децата в семейството заспят.
– В Германия последната играчка, която се закача на елхата, е с формата на зеленчук. На сутринта първата задача за децата е да я открият. Победителят в надпреварата получава специален подарък.
– На много места по света хората отварят широко вратите си на Бъдни вечер, за да могат злите духове да излязат навън.
– На перваза на прозореца пък се оставя свещ, която гори цяла нощ, за да освети пътя на доброто към дома.
– В много държави стопанинът не трябва да мете прага на къщата, защото това вещае неприятности за семейството през идната година.
– У нас е задължително всички помещения в дома да се прекадят с тамян – за здраве и късмет на всички членове на фамилията.
– Паричката в питката на Бъдни вечер гарантира на човека, в чието парче се падне, богатство през цялата година. В някои краища на България в погачата се слага и бобено зърно за късмет и дрянова клонка за здраве.
10 ВЯРВАНИЯ ЗА КОЛЕДНИТЕ ПОДАРЪЦИ
Текст: Лоша идея за подарък, защото той ще накара получателя да си тръгне от вас
– Ако подарите на някого чанта или портмоне, задължително сложете в него пари (дори една монета върши работа).
– Смята се, че подаряването на остър предмет носи лош късмет. Ако това все пак ви се случи, не се паникьосвайте – ако получите нож, трябва да дадете нещо малко на човека, който ви го дава (например монета). С този жест вие казвате: „Ако ти ме обичаш така, както аз те обичам, нищо остро не може да ни нарани”.
– Подаръци в черен цвят носят лош късмет. Същото се отнася за книгите с червена корица – в този случай цветът символизира яростта и неразбирателството.
– В Сицилия се смята, че не трябва да подарявате нищо във формата или с изображението на котка на някого, който наскоро се е сгодил. В други страни пък се смята, че котката е символ на вечна вярност.
– Има поверие, че ако подарите кърпичка на някого, го обричате да бърше сълзите си с нея.
– Обувките са много лоша идея за коледен подарък. Смята се, че това ще накара получателят „да си тръгне” от вас.
– Внимавайте на кого подарявате червени рози. Единственият уместен избор е вашият партньор, с когото имате любовни взаимоотношения.
– Смята се, че опалът носи лош късмет. Това не се отнася за получател, който е роден през октомври. Причината е, че астрологичният му заряд преобразува енергията му в позитивна.
– Пауновите пера също носят лош късмет, когато са част от интериора. Украсявайте с тях само двора и външната част на дома си.
– А ако имате проблеми със свекърва си, подарете й тюркоаз. Смята се, че този камък възстановява хармонията във взаимоотношенията.
КОЛЕДНИ ТРАПЕЗИ ПО СВЕТА
Текст: За австрийците ябълковият щрудел е задължителен за Коледа
Италия
Италианските семейства празнуват Коледа с празника на Седемте риби и ядат леща по време на празниците, за да се гарантира късмет и богатство за следващата година.
Ирландия
Традиционно за ирландските семейства е да празнуват навън. Те правят пайове с кайма, като се смята, че това е любимата закуска на Дядо Коледа.
Полша
Коледното хранене в Полша се нарича Wigilia (произлиза от латинската дума „да гледат“). Семействата смятат, че трапезата трябва да е пъстра и да радва окото на околните. Това, което се случва на трапезата, прогнозира каква ще бъде следващата година.
Норвегия
Хората крият всички метли в къщата, за да не бъдат откраднати от вещици. Задължително се оставя купичка овесена каша в плевнята на гнома, който защитава фермата. На празника се консумира пушена риба и мляко с ориз.
Япония
Децата в Япония получават своите коледни подаръци на възглавницата си. Традиционното ястие е пържено пиле.
Великобритания
Там се подслаждат с коледен пудинг с паричка за късмет.
Испания
Традиционната коледна сладка рецепта датира от 16 в. и се нарича „Турон“. Прави се от мед, яйчен белтък, захар и печени бадеми.
САЩ
Може би всички знаете, че традиционния коледен обяд с пуйка идва от американските традиции. Първо пуйката е била поднасяна за Деня на благодарността, а след това и за Коледа.
Австрия
Австрийците приготвят щрудел с орехи и плодове, като задължително черпят и бедните хора по улиците.
България
Българската коледна трапеза е богата. На нея присъстват капама, кисело зеле, баница с тиква и още много вкусотии, които спомагат Коледа да бъде още по-вълшебна.
ВАНЯ СИМЕОНОВА