Задълженията на община Дупница са над 17 милиона лева, обяви новият и предишен председател на ОбС Костадин Костадинов. Кметът Първан Дангов обяви в края на миналата седмица, че просрочените задължения са малко над 6 милиона лева. Сега обаче излиза, че дълговете на кметството са с 11 милиона повече.
„Тази сума значително се различава от първоначално показаното пред нас, което беше в размер на 1 800 000 лева. След това станаха 6 млн. лева, за които говори Първан Дангов. Към тях прибавяме и още 4 млн. лева задължения към кредитни институции, банки и различни финансови инструменти и стават 10 млн. лева. За съжаление трябва да прибавим и 6 800 000 лева задължения по Закона за управление на отпадъците. Така че общите задължения са над 17 милиона лева. Аз считам, че ще излязат и още дългове, но дори и тази сума е достатъчно красноречива. От друга страна, съм длъжен да кажа, че в касите на общината има 3,5 млн. лева плюс очаквани още 3 млн. лв., ако бъдат верифицирани разходите по рекултивацията на старото сметище. До Нова година обаче предстоят две сериозни плащания. При всички случаи трябва да бъдат платени над 6.5 милиона лева по отношение на сепариращата и компостиращата инсталация, както и около 1.7 млн. за Младежкия дом. Тези пари трябва да бъдат платени до 31 декември. Очакваме от управляващия орган да ни се възстановят около 3 милиона лева. Осъзнавам, че когато говорим за такива милиони, на хората не им става много ясно. Но сме в изключително тежко финансово състояние. Тези проекти са били отлагани, и отлагани за след изборите“, каза Костадин Костадинов.
По думите му община Дупница все пак ще се справи с тежката ситуация, защото са предприети действия като безлихвено кредитиране от Министерство на финансите. Едно от тях е взимането на нов овърдрафт кредит, който да бъде гласуван на сесията на Общинския съвет в петък. Местната власт редовно използва подобен механизъм през последните години, като сумата отново ще бъде в размер на половин милион лева. С него се цели финансиране на публичните услуги, които общината предоставя. Крайният срок за издължаването е 12 месеца, през които кредитът може да бъде усвояван и възстановяван многократно. От кметството заявиха, че погасяването ще бъде от собствените приходи. Друга мярка ще бъде и кандидатстване за мостово финансиране от фонд ФЛАГ в размер на около 900 000 лева.
„Подчертавам, че рискът е огромен, особено по отношение на Младежкия дом. Въпреки големите обещания и уверения на предишното ръководство, случващото се там е под всякаква критика. Проектът е в огромен риск, а и вече има наложена санкция в размер на 25% за незавършено строителство. Най-вероятно ще бъдем глобени с още 25%, но дано се разминем само с това. Защото има вероятност целият проект да бъде отхвърлен. Истината е, че новото общинско ръководство се бори много усилено за този проект. Какво ще се случи – не се наемам да прогнозирам. Но мисля, че там ще бъде огромен провал. Проектът беше отлаган многократно, а сега е отложен за 9 декември. Сега общината ще се бори за отлагане до 31 декември. Истината е, че тогава е най-крайният срок на програмния период 2014-2020“, добави председателят на ОбС – Дупница.
Припомняме, че за изпълнител на ремонта бе избрана благоевградската фирма „Галчев Инженеринг“, като крайният срок бе многократно отлаган.
Костадин Костадинов обърна внимание и на многото работа, която предстои по отношение на сепариращата инсталация: „Там сумите са огромни. С г-н Дангов бяхме в управляващия орган на ОП „Околна среда“. Всичко, което казвахме преди изборите за задълженията, за отчисленията, е абсолютен факт, става дума за 6.8 милиона лева. И ако не намерим някакъв механизъм, няма да ни бъдат отпуснати пари и за клетката на депото. Това е следващият риск. Очаква се разходите за отпадъци да са около 5.5 млн. лева. Догодина, когато заработи сепариращата инсталация, ще има нов разход за оператор, който ще бъде около 2 млн. лева, и общо стават 7.5 млн. лева. А ние събираме от гражданите около 3-3.5 милиона лева. Това означава двойно увеличение на такса смет. Ние с кмета попитахме какво трябва да направим и ни беше отговорено: „Вдигнете такса смет“… Така че забатачването на цялата тази сага е голямо. Пред нас сега предизвикателството е да искаме финансиране, а не да ни се иска да внесем нашите задължения към министерството. Лошото е, че нищо добро не ни чака в скоро време“.
Като една от малкото добри новини Костадин Костадинов посочи, че общината е поканена да подпише договор за изграждането на Младежкия център, който ще бъде на мястото на бившия КЕЧ, в непосредствена близост до кооперативния пазар в Дупница. Започват да се отварят мерките по различните оперативни програми, като шефът на местния парламент се надява така общината да си осигури финансиране за много от дейностите.
Междувременно стана ясно, че комисията за промяна на правилника на Общинския съвет е имала две заседания. Правилникът вече е качен за обществено обсъждане и ще бъде гласуван през декември. Главната промяна, която е предвидена в него, е увеличението на комисиите. Така един общински съветник ще участва в работата на две от тях.
„Това увеличение беше предложено от мен и съгласувано с всички политически сили. Някои гласуваха „против”, други се въздържаха, но в крайна сметка беше прието. Трябва да променим начина на работа на Общинския съвет, който трябва наистина да генерира идеи. Някои ми казаха, че са работещи хора. Но аз ги попитах защо тогава са се кандидатирали на изборите. Идеята е Общинският съвет да не е апендикс към общинската администрация, какъвто беше досега, а да е работещ орган“.
Той поясни, че възнаграждението на общинските съветници остава както досега, а именно 60% от средното в администрацията. 30% от него идват от работа на сесия, а другите 30% от работа в комисия. По думите му средното възнаграждение е около 950-1000 лева и така всеки съветник ще взима близо 500 лева на месец, ако идва редовно на сесиите и събиранията на комисиите.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ