Екип проверяващи от КПКОНПИ вчера влезе в Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” в Благоевград по сигнал, подаден от персонала на дирекцията срещу бившия управител Момчил Пашов. Става въпрос за ползване на минерална вода от хотели на територията на Благоевградска област, които обаче я плащали на цената на питейна.
Екипът на антикорупционната комисия проверява цялата документация, свързана с минералната вода, от 2018 г. досега. По неофициална информация акцент на проверката са хотели в гърменското с. Огняново.
Новият управител на Басейнова дирекция Владимир Димитров потвърди, че проверката касае течното богатство на региона – лечебните минерални води, но отказа да влезе в детайли.
„Сигналът е от периода на предшественика ми – категоричен бе той. – Още през първия месец от управлението си заради подобни сигнали уволних 3-ма служители от дирекция „Разрешителни” и назначих проверка на цялата документация на външен екип. Ще оглася публично резултатите от нея веднага след като тя приключи”, обеща Вл. Димитров.
Припомняме, че след сигнал за нерегламентирано ползване на минерална вода в края на юли месец по разпореждане на МОСВ експерти от дирекцията и Българската асоциация по подземни води стартираха проверка на термалното находище в Добринище. Причината за проверката бе драстичният спад на дебита на „Сондаж 2 – Банята“, който през последните няколко години е спаднал над 3 пъти и от 8 л/сек. утвърден воден ресурс през юли бе замерен едва 2.5 л/сек. Целта на проверката бе да се установи къде и защо се губи водата, което става най-вече през активния туристически сезон, осезаемо през лятото. Основните съмнения бяха, че губещите се водни количества се дърпат от двата сондажа на най-големия хотел в курортното градче – „Русковец“, чието разрешително е за черпене на пресни подземни води за поливни нужди.
Резултатите от проверката потвърдиха съмненията и в началото на месец септември стана ясно, че сондите на хотела са навлезли в термална пукнатинна зона и черпят минерални води, а не подземни. Резултатите от взетите проби по безспорен начин доказаха, че по състав черпената вода е минерална. Резултатите от проверката заедно със становището на председателя на Българската асоциация по подземни води инж. Величко Величков, който е и официален консултант на община Банско по въпросите с минералното находище, бяха изпратени за становище в МОСВ. На този етап все още няма информация каква ще бъде съдбата на двата сондажа, дали те ще бъдат закрити, или ще преминат към община Банско, както и дали са предприети действия спрямо собствениците на хотела, които през годините са ощетили общинския бюджет с крупна сума.
Още по време на проверката бяха изразени съмнения, че става въпрос за умишлено прикриване на подобни злоупотреби от страна на бившето управление на Басейнова дирекция, в чиито правомощия е контролът на сондажите.
Малко след като оповестихме случая, получихме сигнал за подобен казус в Благоевград. Той засяга нова оранжерия, намираща се на западния бряг на реката. Сигналът е, че изграденият там сондаж също е със заявление за поливни нужди, но черпи минерална вода. За него обаче нямаме информация дали е извършвана проверка и потвърждава ли се сигналът.
ЕКИП „СТРУМА”