
„Липсата на подпис на кмета и главения счетоводител по платежни документи на община Кочериново, с които са разходвани бюджетни средства, са индикатор за извършени нарушения на финансовата дисциплина в общината, поради което следва да бъде уведомена Агенцията за държавна финансова инспекция“.
Констатацията не е на одитор, а на Комисията за противодействие на корупцията /КПК/, която 11 месеца умува върху сигнал за конфликт на интереси при кмета Станислав Горов и заместник-кмета Ива Черногорска, свързан с горивото, с което се зареждат служебните коли на общината. Според автора на сигнала, който бил изпратен в КПК през март 2024 г., веднага след като през ноември 2023 г. Горов назначил Черногорска за свой заместник, на всички шофьори в общината било разпоредено да зареждат поверените им автомобили с гориво от бензиностанцията в гр. Кочериново, която е на бащата на Черногорска. Имало и уговорка горивото да бъде записвано и да се фактурира веднъж месечно.



Като доказателства авторът посочил 4 интернетпубликации.
КПК обаче събрала свой доказателствен материал, сред който списък на служебните коли в общината, фактури от бензиностанции, с които колите били зареждани от ноември 2023 г. до момента, както и писмено удостоверение, че Община Кочериново няма сключени договори за купуването на петролни продукти за служебните МПС.
Оказало се, че общината е собственик на общо 18 коли, само 5 от които обаче са в движение. От 5-те пък за проверявания период катафалката нямала и 1 километър пробег, а училищният автобус бил предоставен на СУ „Христо Ботев“ – гр. Кочериново и парите за горивото му са от школския бюджет.
Оглед на фактурите пък показал, че от 40-те 7 били за зареждане на училищния автобус. От останалите 33 фактури само 16 били издадени от бензиностанцията на кметския татко, а на нито един финансов документ общината не се била обозначила като купувач. Последното заинтригувало проверяващите, които установили, че съгласно приетите през януари 2024 г. вътрешни правила в общината действа системата на двойния подпис, съгласно който всяка фактура трябва да бъде подписвана едновременно от кмета Ст. Горов и главния счетоводител Костадин Шумантов. Във всички фактури обаче имало само една – от 31.01.2024 г., с подпис на Горов, нито една от останалите фактури не носела подпис на упълномощено от него лице или заместник, а част от финансовите документи не били подписани дори от главния счетоводител.
Според КПК всички събрани доказателства водят категорично до извода, че Горов и Черногорска не са имали частен интерес и не са се възползвали от постовете си, за да облагодетелстват бащата на заместник-кметицата, но видът на фактурите, които са пряка отговорност на финансиста Шумантов, трябва да бъде докладван на АДФИ, и проверката на инспекцията може да донесе сериозни неприятности на общината.
ВАНЯ СИМЕОНОВА