Криза на прага на зимата! Дървата за огрев изчезнаха мистериозно от Благоевград, според теория на конспирацията 1000 тира дневно изнасят за Гърция през Кулата и Илинден

Дървата за огрев мистериозно изчезнаха. Броени дни преди началото на зимния сезон в централния благоевградски клон на „Топливо“ АД няма и една цепеница. След цяла седмица уговорки да купи поне 30 кубика дърва от склада на Горското в Благоевград, в петък директорът Иван Ризов успял да вземе оттам само 8 кубика и още в събота ги продал. За да зареди само тукашната си база, на Ризов му трябват 150 кубика, а за целия зимен сезон – около 3000 кубика.

Отговорът на директора на „ДГС Благоевград” Калин Зашев беше, че няма повече, каза Ризов.

С това той си обяснява и увеличената продажна цена – миналата година купувал дървата за 72 лв. кубика, сега са 85 лв., като плати рязането и сложи минимална търговска надценка, до крайния потребител отоплението стига на цени 95-105 лв. за дъб и бук.

В Благоевград от няколко месеца се разпространява теория на конспирацията, според която доставчиците не оставят на българския пазар дърва за огрев, защото ги изнасят за Гърция, Турция и Румъния. Причината е строго икономическа – ако у нас 1 кубик дърва от широколистни видове се продава за 85 лв., в Гърция цената им е 85-100 евро. Според слуховете ежедневно близо 1000 тира с обработени дърва за огрев минават през ГКПП – Кулата и ГКПП – Илинден в посока Гърция.

„Аз от горските стопанства не купувам дърва, само миналата година взех 2-3 коли акация, защото имах сериозни доставчици, но тази година всички изчезнаха”, разказа перипетиите си по снабдяването директорът на „Топливо“. „Преди месец, когато паднаха малко дъждове, фирмите, които ми доставяха дърва, започнаха да се оправдават, че не могат да стигнат до масивите, защото било кално. Времето обаче се оправи и сега тезата им е друга – че добивниците избягали да работят в чужбина. Чак пък всичките да са избягали, нещо не ми се вярва, май нещо друго се случва на нашия пазар”, не вярва на тези оправдания Ризов.

В същото време в Югозападното държавно предприятие твърдят, че дърва има предостатъчно и дори ако се свършат, винаги са в състояние да напълнят отново складовете. При добити до момента 200 000 кубика, до 13 октомври са продадени 123 400 кубика на 15 713 домакинства, съобщиха официално от пресслужбата на предприятието, ръководено от инж. Дамян Дамянов. Цифрите не са за Благоевградска област, а са за цялата територия, която обслужва ЮЗДП – приблизително 1/6 от страната.

Бук, дъб, цер и габър от складовете на предприятието се продават от  34 до 45 лв./кубика, в зависимост от това доколко е отдалечено сечището и къде е складът, гласят официалните данни. Върху тази цена купувачите плащат 20% ДДС, поемат сами и разходите за транспортиране, товарене и разтоварване.

При добив на корен, тоест когато потребителите добиват сами дървата си за огрев, цената е от 7,50 до 21 лв. за широколистните видове и между 2 и 13 лв. за иглолистните. Цените не са променяни от 4 години, подчертаха от ЮЗДП.

При това положение е пълна мистерия защо потребителят тази година плаща с 15-ина лв. повече за кубик дърва за огрев, и то ако намери откъде да си купи.

Поскъпнали при това са не само дървата – растат нагоре и цените на пелетите. При тях през последната седмица има увеличение с 10 лв./тон, но производителите прогнозират, че това няма да е единственото поскъпване тази зима и най-вероятно цената им ще се вдигне с 30 евро/тон и ще стигне около 180 евро. За разлика от дървата, тук те открито обясняват, че пазарната икономика е ценоопределяща – при пелетите има сериозно търсене и в Италия, и в Гърция.

Това е втората криза с отоплението в Югозапада тази година. През януари, когато страната бе скована от незапомнени студове, в продължение на няколко дни ЮЗДП не успя да стигне до дървесината в горските си складове и областният център на Пиринско се озова само с 300 кубика в централния склад в „Грамада“ и още стотина в най-голямата частна борса между „Струмско“ и „Еленово“. От ситуацията спечелиха частниците, които веднага реагираха с цена на кубика от 100 лв. и тя остана непроменена дори след като времето омекна и достъпът до складовете бе възстановен.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *