Сатовчанската фирма ЕТ „Сузана Шикирова-Джеват Шикиров“ провали обществената поръчка на общината за дърва за отопление тази зима. Фирмата бе единствената, подала документи в поръчката за доставка на 700 кубика иглолистна дървесина за отопление – обла, с диаметър не по-малък от 10 см и дължина 1 м, и то на доста атрактивната към днешния ден цена от 100 лв./кубик. От това количество най-много трябваше да получи общинската администрация в Сатовча – 200 кубика, кметството в с. Кочан се надяваше на 60 куб.м, а 8-те пенсионерски клуба в селата на общината разчитаха на по 10 куб.м.
До 14.00 часа на 23 август дърводобивната ЕТ „Сузана Шикирова-Джеват Шикиров“ обаче не представи своя ключ за декриптиране на офертата и назначената за провеждане на процедурата по избор на доставчик комисия бе принудена да прекрати поръчката. Нова процедура би глътнала още един месец, но и тогава няма никаква сигурност, че ще се появи кандидат да снабди общината на цени почти двойно по-ниски от пазарните, поради което през следващия месец Сатовча трябва спешно да се ориентира към друго гориво за отопление и то вероятно ще е електричество.
Обществените поръчки в Пиринско за дърва за отопление всъщност масово и повсеместно се провалят. Преди месец Регионална дирекция „Социално подпомагане” в Благоевград обяви, че търси 75 кубика букови дърва и 11 000 литра газьол срещу общо 48 000 лв., но не се появи нито един участник. По същата причина бе прекратена и поръчката за отоплението на спортната база на ТУ в курорта Семково над Якоруда.
Единствените 3 общини в областта, които ще посрещнат зимата спокойно, са Разлог, Банско и Якоруда. По предложение на кметовете им местните общински съвети гласуваха общините да предоставят на държавата в лицето на Югозападното държавно предприятие общинските гори за стопанисване и дърводобив и сега в тях процесът по снабдяване на местното население и общинските звена с дърва за отопление върви без всякакви сътресения. Очаква се следващата седмица същото да направи и община Гоце Делчев. Всички останали 10 общини в Благоевградска област обаче упорстват и отказват да се разделят със собствеността си. Повечето от тях са дали общинските гори на търгове на частни фирми за добив на дървесина, включително и на дърва за отопление, и частниците масово секат и продават т.нар. метровици на някое от 4-те дървообработващи предприятия в страната, които изкупуват дървесината на двойни от пазарните цени. В същото време местните кметове не могат да организират сами дърводобив, защото не разполагат нито с хора, нито с техника.
По официални данни повече от 130 общини в страната притежават собствени гори, но само 15 задоволяват изцяло нуждите на живущите от дърва за огрев от общинските гори. Останалите разчитат на списъци, които се предоставят в горските стопанства и съобразно възможностите на ДГС-тата и ловните стопанства за добив на дървесина за директна продажба населението може да купува от там на преференциални цени. Може, но не купува, защото кандидатите са много, а т.нар. държавни складове нямат възможност да отговорят на завишеното търсене. В единствения държавен склад на Благоевград например преди месец имаше над 1000 чакащи, сега списъкът им е над 900 и трябва да стане чудо, за да могат последните да купят дърва с 50-60 лв. по-евтини, отколкото са на частните борси, преди да е паднал първият сняг.
Кризата с дърва за огрев удари цялата страна и преди няколко дни се наложи държавата да влезе в преговори с дървопреработвателните заводи да ограничат за месец производството си, за да може дървесината да стигне до хората. Доста съмнително е обаче това да регулира изцяло пазара преди зимата и по тази причина хората, които нямат възможност да броят по 190-200 лв. за кубик на частните борси, масово ще се ориентират към отопление на електричество.
ВАНЯ СИМЕОНОВА