Окръжният съд в Кюстендил под председателството на съдия Пенка Братанова осъди условно 53-годишния Валентин Грозданов, който на шега е наричан сред ъндърграунда „вечния студент – магистър по фалшиво евро“. Кюстендилецът, който е родом от село Шипочано и заради това сред приятелите си е наричан още и Вальо Шипока, е познато име на полицията. Той е с богато съдебно досие, а осъждането му е факт след спецакция на Държавна агенция „Национална сигурност“.
На 10.07.2014 г. на първокласен път 1-6, КПП „Стражата“ над село Цървеняно, Кюстендилско, в управляван от него автомобил „Мерцедес Е-230“ в тайник на тавана на автомобила под плафона укрил елементи за защита на парични знаци – холограмни стикери 5264 броя с надпис „50 евро” и 1 брой с надпис „100 евро”, намотани на ролка, за които се знае, че са предназначени за поправка на парични знаци. Холограмните стикери били за производство на фалшиви пари, а тогава експертите се произнасят, че били много прецизно изработени.
След първоначалния арест Грозданов бе освободен под парична гаранция от 1500 лева, която впоследствие намалиха на 1000 лева. Кюстендилецът обяснил, че е студент последна година и няма възможност да я плати. Заради кончината на защитника на Валентин Грозданов – Анани Константинов, се наложи делото да започне отначало.
В зората на демокрацията Валентин Грозданов е служител на „Пътни такси“ на ГКПП – Гюешево. Първият му сблъсък с Темида датира отпреди 18 години. Тогава при полицейска акция в центъра на Кюстендил при хотел „Пауталия“ бяха открити 2 000 000 фалшиви евро. Кюстендилецът влиза в състава на групата на Жоро Павето от Пловдив, създала първата печатница за фалшиво евро в България. Кюстендилецът обаче бе оправдан.
Окръжният съд одобри поисканото от Валентин Грозданов споразумение за извършеното престъпление по чл. 246, ал. 3, пр. 3 и пр. 4, във вр. с ал. 1 от НК, във вр. с чл. 54 НК, и постанови да му бъде наложено наказание „лишаване от свобода за срок от 1 година“, като изпълнението на наказанието се отлага за срок от 3 години. Вечният студент ще трябва да се бръкне и за разноски по делото – 455.48 лв., платими по сметка на Националния институт по криминалистика и криминология – МВР.
Веществените доказателства, сред които три броя мобилни апарати, както и холограмните стикери се отнемат в полза на държавата. Лекият автомобил „Мерцедес“, модел Е230, се връща на собственика, който бил софиянец. Валентин Грозданов обаче ще си прибере открития при акцията компютър, три броя преносими флашпамет, принтер, както и два броя ламиниращи машини.
„Разбирам повдигнатото ми обвинение. Признавам се за виновен. Разбирам последиците от споразумението. Разяснено ми е, че същото има характера и значението на влязла в сила осъдителна присъда. Съгласен съм с последиците от това споразумение и заявявам, че съм го подписал доброволно. Съгласен съм да платя разноските по делото. Декларирам, че се отказвам от съдебното разглеждане на делото по общия ред“, заяви Валентин Грозданов
Съдът отмени и взетата по отношение на Грозданов мярка за процесуална принуда „забрана за напускане пределите на България”. Определението може да се обжалва и протестира пред Софийски апелативен съд в седмодневен срок.