Дългият точно 112 метра избирателен списък на Бело поле не успя да се събере в никакъв плик, затова се наложи от секционната комисия да пренасят важния документ просто така, на ръце. Селото, намиращо се на 3 км от Благоевград, е известно с големия си брой имащи право на глас, които са от Северна Македония, или т.нар. избиратели с двойно гражданство. По този повод председателят на СИК Антон Евтимов коментира, че по списък избирателите са 10 499, от тях малко над 600 са местни жители, а останалите са северномакедонци, които така или иначе не идват, за да упражнят правото си на вот.
За справка – вчера до обяд пред урната бяха застанали 60 човека, колкото и на миналите избори. Тогава общо гласуваха 186 човека, като очакванията са активността да се движи в тези проценти и сега.
На фона на това обаче, избирателният списък е повече от внушителен. Съдържа цели 398 страници и е с дебелина от 20 см. От секционната избирателна комисия нееднократно са сигнализирали и отправяли предложения за редуциране, така че потенциалните гласоподавателите с две имена – тоест северномакедонците, да са в отделен списък, а местните в друг.
„Това е в компетенциите на ГРАО /б.р. службата за гражданска регистрация и административно обслужване/, но те не се заемат да направят подобно разделение и проблемът си стои”, констатира А. Евтимов.
А километричният списък действително създава проблеми на СИК. На моменти се налагаше по трима души от комисията да разгръщат огромните листове, изобилстващи от хора с по две имена, за да намерят и отбележат дошлия да гласува.
Във връзка с това репортер на „Струма” попита председателя на секцията дали не могат самите те да си облекчат работата и да оградят например със зелен маркер местните гласоподаватели.
А. Евтимов обаче поясни, че те нямат право да шарят, пишат и правят каквито и да е корекции в списъците. Все пак в цялата абсурдно куриозна ситуация има и добра новина. За всички избори досега членовете на секцията мъкнеха, качваха по стълбите на кметството, а после връщаха обратно по 8-10 чувала с бюлетини. Това само по себе си бе пример за разхищение на финансов ресурс, тъй като голяма част от въпросните близо 11 000 бюлетини оставаха неизползвани.
„Новото е, че сега от централната избирателна комисия ни разрешиха да вземем само един чувал с 1000 бюлетини, вместо досегашните огромни количества с близо 11 000”, съобщи председателят на секцията. Той сподели и впечатленията си, като коментира, че гласуването върви 50 на 50, или от 60-те човека, упражнили правото си на глас, към 30 са гласували на машина и също толкова на хартия.
Лек превес на хартиените бюлетини в полза на машината пък отчетоха в съседното село Рилци. Там избирателите по списък са 1095, от тях 300 са македонци, или местните гласоподаватели са малко над 700.
„Очакваме да гласуват към 300 човека, колкото бяха и на миналите избори. Като цяло хартиената бюлетина е предпочитана от по-възрастните избиратели. Причината е, че те се притесняват да не се изложат нещо с машината. По-младите пък залагат на машинния вот”, каза председателят на секцията Дора Зашева и посочи, че регистрираната активност малко преди 12 часа на обяд е 10%, или пред урната са застанали 108 човека.
На въпроса дали новите правила ще затруднят и удължат работата на комисията, Д. Зашева отговори с „да”. Тя разясни, че според последните получени указания не е нужно всяка бюлетина да бъде показвана пред камерата – тоест да бъде обект на видеонаблюдение. Необходимо е обаче ясно и отчетливо да се прочете номерът на партията и преференцията, избрана от всеки гласоподавател.
„Не мога да разбера кое налага вместо от 7 до 19 часа изборният ден да е 13 часа и да се удължи до 20 часа. След това започваме с обработката на хартиените бюлетини, като най-трудни са преференциите. При машинния вот пък няма да излиза протокол, както беше досега, а трябва ние един по един да опишем всеки отрязък, номера на партията, преференцията… Изобщо ще бъде весело”, прогнозира Д. Зашева и допълни, че не знае дали ще осъмнат, но със сигурност новите правила и изисквания ще доведат до забавяне на обработката и отчитането на резултатите.
Съвсем различна бе ситуацията в Бучино, където нямаха подобни притеснения. Там към 11 часа част от членовете на комисията стояха на слънце на пейката пред секцията, а при тях бе и управникът на селото Живко Чукарски.
„Право на глас имат 212 човека. Досега са дошли 15, което е съизмеримо с предишните избори. При нас е по-лесно, защото сме само с хартиени бюлетини. Обикновено успяваме да обработим резултатите и да съставим протокола в рамките на един час след затварянето на секцията”, казаха от комисията.
А иначе най-възрастният гласоподавател на Бучино е баба Миропа, която на 24 март посрещна 102-ия си рожден ден.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА