Къде е истината?! Гл. експерт в НП „Рила“ Ирина Нешева уволнена два месеца след като подала сигнал в МОСВ за злоупотреби

Главният експерт в НП „Рила“ Ирина Нешева е била уволнена от работа. Причината е съкращаване на щата гл. експерт в дирекция „Административни, финансови и правни дейности“. Странното е, че това се случва два месеца след като тя е подала сигнал за злоупотреби в Министерство на околната среда и водите.

Ирина Нешева е с две висши образования, завършила е право и публична администрация. Вчера тя дойде в редакцията на „Струма“ и поиска думата, за да разкаже за случая:

„В НП „Рила“ работя от 2004 г. Започнах като мл. експерт в „Човешки ресурси“ и отговарях за воденето на административно-наказателните преписки. През 2010 г. напуснах, но през 2017 г. се върнах и бях назначена като гл. специалист на длъжността „Организация и отговорност за стопанисване, управление и ремонт на автомобилите в парк „Рила“. Предвид това, че съм завършила „Право” с втора специалност „Публична администрация“, през 2019 г. се явих на конкурс за гл. експерт и съгласно връчената ми длъжностна характеристика всичко, касаещо човешките ресурси, е мое задължение. На практика директорът на дирекция „Административни, финансови и правни дейности“ Илонка Христова и директорът на НП „Рила“ Красимир Андонов не ми дадоха тази възможност и продължих да изпълнявам функциите само по отношение на автопарка, което се разминава с образованието ми и конкурса.

След като директорът на парка Красимир Андонов бе освободен през месец март, бях на среща с министъра на МОСВ Борислав Сандов и зам. министъра Тома Белев, като обясних, че съм поставена в невъзможност да изпълнявам служебните си задължения, за което многократно съм се обръщала към прекия си ръководител г-жа Христова и директора Андонов, но съм срещала пълно бездействие по отношение осигуряването на нормална работна среда за мен. Наред с това бях поставена в неведение за ремонт на служебен автомобил, за който намирам, че са разходвани неправомерно средства. Министър Сандов ме посъветва да подам официално сигнал.

На 14 март сигналът бе входиран. В него описах както това, че съм възпрепятствана да изпълнявам служебните си задължения, така и за ремонта на служебния автомобил. Колата имаше проблеми с ходовата част и спирачната система и през юли  2021 г. бе оставена на ремонт в сервиз в Самоков. След ремонта на автомобила служителите от ПУ – Говедарци установяват, че на излизане от сервиза той не може да пали, километражът не се отчита. Това са повреди, които не са съществували при оставянето му в сервиза. При постъпването в сервиза е издадена проформа фактура за ремонт на части на стойност 1692 лв., а на излизане друга с почти двойна стойност – 2762 лв., с повреда в двигателния сектор, която не ми е предоставена, въпреки че отговорността за поддръжката на автопарка е моя отговорност. Когато попитах ръководството на дирекцията, отговори не получих, а устно разпореждане автомобилът да бъде репатриран за нов ремонт до сервиз в Пловдив, за което бе платена сумата от 215 лв. От счетоводния отдел ми отказаха информация за ремонта и се наложи сама да издирвам, като установих, че колата е с неработещ километраж, но повредата не е била отстранена. Заплатена е била сумата от 4124 лв., или общо 7102 лв. за двата ремонта, ползване на репатрак, а автомобилът е неизправен. Разходите са одобрени и заплатени от директорката на дирекция „Административни, финансови и правни дейности“ Илонка Христова.

Подадох писмения сигнал в МОСВ и още същия ден в НП „Рила“ вече бяха разбрали за това. На 24 март получих писмо от директора на Инспектората в МОСВ г-жа Кайнакчиева, която ми бе посочила да дам повече конкретна информация в 3-дневен срок, в противен случай сигналът ми няма да бъде разгледан. Не го направих, тъй като в сигнала ми имаше достатъчно конкретика с имена, дати и приложени копия на документи.

Проверка по сигнала не бе извършена, а на 10 май бях уведомена, че длъжността ми е съкратена. Реакцията от страна на новия директор на НП „Рила“ Владимир Милушев беше, че не съм работила качествено. Колеги се бяха постарали да ме изкарат пред него най-голямата некадърница и скандалджийка. Потресена съм от това, което се случи, обидно е цялото отношение. На практика бях окуражена от министъра да подам сигнал, след който останах без работа. Когато миналата събота министър Сандов дойде в Благоевград, му зададох въпроси пред журналисти, на които не получих отговор. Ще си търся правата в съда“, заяви Ирина Нешева.

Тя добави, че освен нейния договор в същия ден е прекратен и договорът на Теодора Мичева, която беше директор на дирекция „Биоразнообразие, проекти и програми“ в НП „Рила“ и е отговаряла за експертите, от работа е освободен и гл. експерт гори в парка Ангел Папукчиев.

По повод сигнала на Ирина Нешева и предприетите съкращения в НП „Рила” вчера отправихме официално запитване до МОСВ чрез пресслужбата. Ето отговора, който получихме от шефката на пресцентъра Катя Шавулева:

„Ирина Нешева наистина е подала сигнал на 14 март. От Инспектората на МОСВ е установено, че сигналът не отговаря на реда и условията, определени от вътрешните правила за дейността на Инспектората на МОСВ, от АПК и от наредбата за реда и начина за осъществяване на дейността на инспекторатите. На 24 март е изпратено писмо до подателката Ирина Нешева с искане за отстраняване на нередностите, което е получено от нея на 25 март, видно от обратната разписка. До този момент тя не е отговорила, в МОСВ не са постъпвали данни нередностите да са отстранени, поради което подаденият сигнал не може да бъде разгледан по установения ред. Сигналът не е изпращан на директора на парка, той не е информиран за извършваната проверка за редовност. Така че решения, свързани с числеността на персонала на парк „Рила”, не могат да бъдат обвързвани с подадения от г-жа Нешева сигнал.

Що се отнася до първия Ви въпрос – колко длъжности са съкратени, кои и на какво основание, можете да потърсите отговор по компетентност от дирекцията на парка, която е самостоятелна административна структура“.

За коментар потърсихме и директора на НП „Рила“ Владимир Милушев. Ето какво заяви той:

„В НП „Рила” започна преструктуриране с цел оптимизация и подобряване работата в администрацията и контрола на охраната. Съкратени бяха 6 длъжности. Три от тях са в дирекция „Биоразнообразие, проекти и програми“ – директорската и двама главни експерти, и три в дирекция „Контрол и охрана“ – на директора и на двамата началници на отдели. От работа са съкратени реално трима – директорът на дирекция БПП Теодора Мичева, гл. експерт Ангел Папукчиев и гл. експерт Ирина Нешава, а другите трима са преназначени. Дирекция БПП вече ще се казва „Биоразнообразие, контрол и охрана“ с два нови отдела и две длъжности – отдел „Контрол и охрана” и „Подвижна паркова охрана”. Маргарит Делин, който беше директор на вече закритата дирекция по контрол и охрана, е преназначен за началник на отдела.

Що се отнася до сигнала на г-жа Ирина Нешева, той изобщо не е достигал да мен. Доколкото съм запознат, не е разгледан от Инспектората на МОСВ. Знам, че в парк „Рила” е имало нередности, поради което е предприето и преструктурирането в дирекцията за подобряване на работата“, заяви Владимир Милушев.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. Честта на ВМРО

    Е, това не е ли безочие.
    Пенсионер да заема висок пост на началник пак в държавно ведомство.
    Hи срам, ни очи.

    Биоразнообразие, точно!

    Отговори
  2. Партийно строителство

    Калинка,моя! Едната от ГЕРБ, другата от ВМРО! Делин от ДАНС! Биоразнообразие!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *