Сергии никнат като гъби по тротоари и пешеходни алеи в централната зона на Благоевград. Търговци почти всеки ден реализират продукцията си или препродават стоки, наредени на сергии върху щайги, масички, багажници на коли или директно на земята върху набързо опънато платнище. Проверка на „Струма“ в рамките на 2 дни се натъкна на няколко нерегламентирани тържища: на стълбите при градската градина и на отсрещната страна на Сапунджи дере, на ул. „Св. Иван Рилски“ от площад „Македония“ към Джамията, както и при самата Джамия, дори на спирката на автобусите, на метри от фермерския пазар…
Това се случва, въпреки че в края на май по разпореждане на кмета Методи Байкушев бе спряно издаването на разрешителни за сезонно разполагане на продукция извън зоната на пазарите. Тогава от общинската администрация призоваха търговци и производители да ползват определените за целта места в района на пазара и да не разполагат импровизирани сергии на необозначени места в централната зона на града. За удобство на търговците и клиентите и с разпореждане на кмета фермерският пазар бе отворен за ползване 6 дни в седмицата. От кметството тогава предупредиха, че за да не се допуска нелоялна конкуренция, служители на звено „Инспекторат“ ще извършват регулярни проверки срещу търговци нарушители.
Цената на малка маса с площ 1 кв.м там е 7 лв. за цял ден, но търговците не се съобразяват с кметската заповед, а и явно се възползват от занижения контрол на Инспектората.
„Не е нормално в центъра да има сергии на всяка крачка, градът ни прилича повече на село, отколкото на областен център“, реагира управителят на общинската фирма „Пазари“ Юли Иванов и отбеляза, че първите 1-2 седмици след издаване на кметското разпореждане имало по 1-2-ма търговци, които наели сергии в делничните дни, но после се отказали. Само една сергия е постоянно заета в извън пазарните дни на фермерското тържище от Любчо, чието работно място години наред бе първото до входа на закрития пазар. Спорадично се появяват търговци с нетрайна стока, обясни управителят на „Пазари“ ЕООД и коментира: „Производителите предагат една главичка чесън по левче, впечатли ме преди няколко дни, че везаница, вярно голяма, беше 100 лв. На този фон цената на масата от 7 лв.наем е повече от символична, да не говорим, че ние се грижим за всичко – прибиране на масите и почистване на района“.
От общината информираха вчера, че до момента от Инспектората са съставени 5 констативни протокола за нарушения на кметското разпореждане.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА