С промяна на WC в килер Д. Чобанова успя законно да скъса с ангажиментите си към ДФЗ за хотелиерска дейност и си осигури почти безвъзмездно лукс имот в курорта, стотици други бенефициенти са обявили за продан европридобивките си срещу огромни суми
Собственик на къща за гости в Разлог стана първият в региона бенефициент на ДФЗ, официално обявил, че се отказва от хотелиерска дейност и променя предназначението на вилата, построена с 358 653 лв. европейски пари, в еднофамилна къща. ЕТ „Пирин еко – Деница Чобанова“ внесе официално уведомление в РИОСВ – Благоевград за намерението си.
Вилата на Д. Чобанова е със строително разрешение от 2016 г. и представлява едноетажна къща с площ 110 кв.м върху парцел от 613 кв.м в местността Писана черква в Разлог. Това означава, че дамата едва е изчакала да мине 5-годишният период, в който е длъжна да приема гости в къщата и да поддържа определен брой персонал, за да изпълни ангажимента си към фонда, и официално и законно да влезе в клуба на собствениците на луксозни лични вили, изградени с европейски средства.
Преди 7 г. ДФЗ одобрява разходи на ЕТ „Пирин еко – Деница Чобанова“ в размер на 512 361 лв., от които тя получава безвъзмездно 358 653 лв. Сметката показва, че в момента дамата, която е софиянка, си има вила в скъпия курорт с 2 паркоместа отпред, за които се е охарчила едва със 154 000 лв. И в това няма нищо незаконно.
Единствената промяна в плана на къщата за гости е затварянето на едната от тоалетните и превръщането й в килер – за удовлетворяване на нормативните изисквания за жилищата е предвидено помещенията с принудителна вентилация да се използват за складово помещение. РИОСВ вече одобри промяната.
Моделът „Да си построя частна вила с европейски пари“ се прочу през 2016 г. Тогавашният земеделски министър Десислава Танева публично призна, че има много такива случаи. Това бе и поводът тя да не разпише тази мярка за следващия програмен период. Министерството тогава обеща проверка, сигнали за построени, но неизползваеми къщи за гости бяха изпратени до ОЛАФ. Наказани до момента фирми и физически лица обаче няма, а повечето от финансовите санкции на фирми масово падат в съда заради несъобразяване на актовете на ДФЗ с последвалите след отпускането на заемите законови промени.
Всъщност малка част от къщите за гости, излезли от 5-годишния мониторингов период и прекратили хотелиерската си дейност, се ползват за луксозни вили от собствениците им. Повечето от бившите бенефициенти са ги пуснали за продан, надявайки се не само да си избият инвестициите до стотинка, но и да излязат от аферата „Къщи за гости“ със солидна печалба. Такива се продават в Сандански – 4-етажна, срещу 350 000 евро, в Сапарева баня – 3-етажна за 700 000 евро, в Кресна – за 155 000 евро, в пернишкото с. Жабляно – 185 000 евро, в Банско – 330 000 евро, в разложкото с. Баня – за 400 000 евро, и много др. Само в един от българските имотни сайтове към вчерашна дата бяха пуснати за продажба 1827 къщи за гости в цялата страна.
ВАНЯ СИМЕОНОВА