Кюстендилска област води класацията по най-ниска средна работна заплата, по-зле са само Благоевград и Видин

Кюстендилска област остава на опашката с 878 лв. средна брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2019 г., въпреки увеличението й спрямо първото тримесечие на 2019 г. с 3.9%, показват данни на Статистическо бюро – Югозапад. С това възнаграждение регионът се нарежда на трето място отзад напред в страната, като след него остават единствено Видин и Благоевград, които са с най-ниските заплати.
Най-голямо увеличение има в „Административни и спомагателни дейности“ и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“. Икономическата дейност, в която е регистрирано намаление на средната месечна работна заплата, е „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“.
Средната брутна месечна работна заплата в област Кюстендил през второто тримесечие на 2019 г. за обществения сектор е 1064 лв., а за частния – 814 лева. Погрешно остава впечатлението, че държавните администрации получават големи възнаграждения, коментират в Кюстендил. На два поредни конкурса например в териториалното подразделение на НОИ в Кюстендил за различни позиции в отдел „Пенсии“ стартовата заплата е между 700 и 740 лева бруто.
„Случи се така, че бях на телефона, когато попитаха каква е заплатата за обявеното място, и когато съобщих, от там младежки глас ми отговори: „Е, за такива пари няма кой да ви работи“, споделят от техническия отдел на регионалното осигурително звено.
В частните фирми пък заплащането варира около 600 лева. „Това са чистите пари, които ни дават, но се изкарват и от бакшиши“, споделя момиче, хванало се на работа в ресторант в града. „Лошото е, че работиш с един почивен ден и докато се обърнеш, той минал, предпочитам държавната работа. Може да не са много парите, но знаеш – съботата и неделята си почиваш, а също в празничните дни“, допълва 23-годишна кюстендилка.
Масово лятото пък момчета между 25-30 години отиват на сезонна работа в Англия. „Грубо си докарвам по 1500-2000 лева. Като съм тук, в Кюстендил, работя в частна фирма – спортна зала, и получавам 600 лева, ама те за никъде не ми стигат. Много не ми се ходи вече, ама съм принуден“, обяснява младеж, който замина за Кралството.
„Дъщеря ми например с няколко ходения на работа в Англия за по половин година си купи апартамент тук, в Кюстендил“, уточнява 55-годишна кюстендилка.
В сравнение с второто тримесечие на 2018 г. средната месечна работна заплата за областта нараства с 11.3%, като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Транспорт, складиране и пощи“, „Финансови и застрахователни дейности“, „Образование“ и „Административни и спомагателни дейности“. Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата в обществения сектор нараства със 17.1%, а в частния сектор – с 9.0%.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
 

„“

„“

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *