Културно-информационният център на сънародниците ни в Босилеград организира среща на живеещите в Западните покрайнини с представители на частния бизнес в Кюстендил, за да им съдействат да намерят работа в кюстендилски фирми и предприятия, информира шефът на стр.6 на центъра Иван Николов.
Срещата получи и подкрепата от генералното консулство на България в Ниш. Участваха представители на Търговско-промишлената палата в Кюстендил, на няколко хотела и от туристически обекти и предприятия.
Христо Абаджиев, който е и общински съветник от Кюстендил, представи фирмата си, която развива дейността си в село Гърляно. „Фирмата ни е експортно ориентирана, около 70% от продукцията е предназначена за европейския пазар. Ангажирани към момента са 90 човека, които произвеждат кухненско оборудване за ресторантите. Обработват се изделия от листова стомана, от неръждавейка – машинен отсек със специалисти по машини с цифрово програмно управление, заваряване, монтаж, шлайфане. Предлагаме и обучение, имаме инженерен състав, където се приготвят изделията. 12 са отворените места. Можем да организираме и посещение на място, за да се види каква е спецификата“, каза Христо Абаджиев.
Бизнесменът Живко Влашки, собственик на хотел, коментира, че има нужда от кадри на всички нива. „Хубаво е, че говорим на един език, традициите ни са еднакви от двете страни на границата. Можем да сме си взаимно полезни. Транспортът на областно и общинско ниво също ще се коментира“, добави Живко Влашки.
„Такава среща в Босилеград, където безработицата е над 60%, се организира за пръв път. Целта е да се предостави цялостна информация до максимален брой хора за вакантните работни места и те да станат достъпни за безработните босилеградчани – каза директорът на културно-информационния център “Босилеград” Иван Николов. – Искахме да направим една трудова борса тук и да осигурим информация за работа в близкия до нас Кюстендил. Много активни граждани отидоха на Запад, само в една фирма в Стокхолм работят 40 души, да не говорим за Германия. Хора с висше образование от нас трудно намират реализация. Това е трагедията на този град“, коментира Иван Николов.
Той не спести обаче и обективните затруднения за евентуалните кандидати – липсата на редовна автобусна линия от Босилеград до Кюстендил, а разстоянието е само 35 километра, както и тромавите процедури за уреждане на лични карти за временен престой за тези, които нямат българско гражданство.
Освен вакантни работни места представителите на кюстендилския бизнес предложиха и тримесечно безплатно обучение за определени видове занимания и поканиха заинтересованите да дойдат на място и да се запознаят с производствения процес и с условията за работа. Критериите са високи – продукцията е за външния пазар, отбелязват бизнесмени. В Кюстендил най-много се търсят шивачки, от мъжете – строителни работници, стругари, фрезисти и др.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
Кюстендилски бизнесмени предлагат работа на българите от Западните покрайнини, ще пътуват всеки ден по 70 км
loading...