Градоначалникът Петър Паунов настоява за обществено допитване за евентуално вдигане на такса смет и данък сгради в община Кюстендил. Кметът на града лансира идеята по време на първата онлайн сесия в областния център. Общественото обсъждане ще се проведе на 30 октомври от 8 до 18.00 часа в 83 секции по местоживеене. Допитването няма да има официален статут, в него ще има три въпроса. На базата на получените резултати Общински съвет ще вземе решение. Такса смет и данък сгради не са повишавани в община Кюстендил от 2007 година. „С колегите направихме задълбочени анализи, които са на база данни от Сдружението на общините. И тъй като държавата очевидно няма намерение на този етап да влезе в ролята си и да въведе баланс по отношение на таксите и данъците на територията на страната, тъй като има изключително голяма ножица, мога да ви кажа, че община Кюстендил в момента получава приход от такса смет в рамките на 1 400 000 лв. Най- близката община, която е областен център по отношение такса битови отпадъци, е Силистра с 2 250 000 лв., като имате предвид, че като територия е наполовина, а е и с 10 000 жители по-малка от нас. В нашата община на глава от населението се плаща такса смет 28, 99 лв., най-близката друга община е с над 40 лв. Има общини, които са с по 268 лв. на жител. От курортните общини в Сандански се плаща 49 лв. на човек и Петрич – 42 лв.“, заяви кметът на Кюстендил Петър Паунов.
През миналата година постъпленията в малките населени места в община Кюстендил са от 500 до 11 000 лв. в най-голямото село -Слокощица.
„Всички искаме тротоари, асфалт, осветление. Виждаме цените на тока и горивата. Не искаме да профанизираме, нито да има популизъм и да има колебания. Ще изпратим данните на всеки един от вас, на всяка една политическа централа, те ще бъдат достъпни за всеки един от нашите съграждани, ще организираме и една открита среща, на която могат да бъдат задавани въпроси и да могат да бъдат извършвани анализи. До 30 октомври има достатъчно време всеки да има мнение”, коментира още Паунов.
ГЕРГАНА ИВАНОВА