
Македония се превръща в любимо място на кюстендилци за посрещане на Нова година. „Причината е, че там хората могат да се повеселят в една по-различна обстановка. Също така много предпочитана е Сърбия тази година. Към Гърция и Турция има слаб интерес. Това е така, защото до Турция сме все още със задгранични паспорти, някои нямат, а и са по-малко почивните дни. За Гърция пък – там не се посреща толкова пищно Нова година, по балкански, както ние сме свикнали. Има пътуващи из цяла Европа за Коледа и Нова година, защото там самата обстановка, украсата, духът е повече празничен, докато тук е заради самия купон на Нова година“, коментира туроператорът Мая Андонова.
Цените за новогодишната вечер с транспорт и посрещане на Нова година започват от около 90-95 лв. С една нощувка има за 150-170 лева, а с две нощувки 215-260 лева. „Ние даже превърнахме в традиция да правим банкетите си в Македония, порциите са огромни, кухнята е по-различна от нашата, те залагат предимно на скарата. Съчетаваме банкетите с посещение на манастира „Свети Йоаким Осоговски“, коментира Наталия Христова, работничка в шивашка фирма.
Кувертът заедно с пътуването излизал по 60 лева на човек. „Тръгваме сутринта към 9 часа и се прибираме малко след 12 часа, като свърши купонът“, уточни Наталия.
За да се преборят с конкуренцията на Македония, пък от ресторантьорския бранш в Кюстендил се опитват тази година да варират с цени. Така за организирани предпразнични събития някои от заведенията калкулираха куверти от 20 лева. „Ние сме група приятели, бивши съученици, но вече сме студенти в различни градове на България. За празниците обаче всеки се прибира у дома. Решихме да отидем и да се почерпим в заведение с жива музика. Искаме хем да хапнем, хем малко и да се повеселим. Вече си направихме резервация, оставихме капаро 20 лева и от заведението ни предложиха два варианта за меню, което е на същата цена от 20 лева. В него не е включен алкохол, ще си поръчваме допълнително. В куверта, който ни задължиха да покрием, са включени две безалкохолни напитки, бутилка минерална вода, овчарска салата, а основното меню е доста внушително. Съдържа свинско филе с гъбен сос, пилешко шишче и пилешко ролце с бекон, а като гарнитура се предлагат задушни картофи, ориз със зеленчуци и хляб. Допълнително ще си платим и плато, топлото и студеното е на една цена – от по 16 лева. Предния ден пък трябва да заявим, ако искаме десерт, тъй като от заведението ни обясниха, че ги поръчвали от друго място“, разказва 22-годишната Кристияна Иванова, която е студентка в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
„Нашият банкет пък ще бъде в заведение извън града. Кувертите, за които вече събираме пари, са по 22 лева. В цената обаче не е включен алкохол, но от заведението ни разрешиха да си внесем, ако искаме. Мястото е отдалечено от Кюстендил, на няколко километра, затова четири колежки се комбинираме, за да си платим таксито – 4 лева в едната посока. Някои от приятелките вече започнаха и обиколки по магазините. Аз например си купих вече една дълга туника, която е мултифункционална, ще мога да я нося не само за този празничен повод. Остава да помисля дали да бъда с панталон, или с клин“, коментира работничка в шивашки цех в града.
Освен за предпразнични банкети кюстендилци започнаха да купуват и куверти за Нова година в съседна Македония. В най-близкото място до границата – Крива паланка, новогодишната нощ е оценена на 50 евро, като в цената е включено пиене и ядене на корем, без ограничения. Отделно от това в местните заведения задължително присъства балкански оркестър, има и томбола с най-различни награди.
„Аз исках да си запазя една маса за 31 декември, но от заведението ми казаха, че местата са ограничени. Цената от 50 евро е много по-приемлива от тази на кувертите в Кюстендил“, обясни 37-годишен кюстендилец.
Само за сравнение – местните кръчми в Кюстендил предлагат куверти от 55 до 65 лв. за новогодишната нощ. Те включват салата, основно ястие, десерт, ядки, едно питие от 50 грама, безалкохолно, плодове и бутилка шампанско на четирима човека. Ако обаче кюстендилци решат да разпуснат, ще трябва да се бръкнат и да платят още толкова. „Миналата година празнувахме в Кюстендил. Цената на куверта беше отново тази, но цяла нощ не може да стоиш на едно питие. Накрая, като теглихме чертата, ми излезе доста солено“, обясни и 34-годишният Димитър Иванов от Кюстендил.
Част от туристическите агенции предлагат оферти и за Охрид. Цената е 280 лв. и включва транспорт, две нощувки и празнична вечеря в новогодишната нощ, казват от туристическо бюро в Кюстендил. Все по-предпочитана е съседката ни и за предстоящите банкети. Срещу сумата от 35 лв. заведенията в Македония предлагат пиене и ядене, като в цената е включена и богата музикална програма.
Заведенията в съседна Македония се пълнят от кюстендилци и за уикендите, и то без да има някакъв празничен повод. Причината е богатата кухня и по-ниските цени. Вечер в заведение излиза за същите пари, както в Кюстендил, но порциите и качеството нямат нищо общо. „Така се разнообразяваме, сменяваме обстановката. Крива паланка е на 30 км от Кюстендил, а самото пътуване с кола е около 30 мин. На границата почти никога не се чака, минава се с лична карта, което максимално улеснява пътуването“, споделя млад кюстендилец. „Почти не пропускаме съботата, пътуваме дотам и сме много доволни. Събираме се компания от 10 човека и отиваме да разпуснем“, допълва той.
„Обмисляхме да посрещнем Нова година в Турция четирима души – дъщеря ми, нейният приятел, аз и моята половинка. Излизаше по 250 лева на човек за две нощувки, транспорта и празничната вечеря за Нова година, както и една закуска, а пътуването трябваше да бъде организирано с автобус. Отказахме се, защото изчислихме, че трябва да извадим общо 1000 лева, нещата много се оскъпяват. Не си струва да хвърлиш толкова пари накуп. Ще заложим на домашната обстановка. Ще излезем малко след 12 часа на площада, там всяка година от общината организират различни забавления. Ще поиграем хоро около елхата. Чух, че ще има и караоке парти с награди. Мисля, че няма да останем разочаровани“, допълва семейство от Кюстендил.
Любопитното е, че освен за купони Крива паланка си остава предпочитано място и за пазар. „Автобуси на различните туристически фирми тръгват всяка събота. От там си купувам дори аспирин, който излиза по-евтин. Пазарувам за две седмици, просто вкусът на храната е по-различен, напомня ми за детството. Има една мандра преди Крива паланка, спираме и си купуваме сирене и извара. Оризът на пазара в Крива паланка е толкова едър и излиза 1,50 лева за килограм. Моята майка всеки път ми заръчва да й купувам брашно, от него прави превъзходни баници. От време на време взимам и царевично, за да си направим качамак. Намираме време и за кафе, там в заведенията то се сервира задължително с газиран сок, който е безплатен“, споделя 57-годишният Васил Добромиров.
Към зимните курорти кюстендилци нямат голям интерес. „Тук са ни съвсем близко и Банско, и Боровец, но повечето отиват за един ден до Боровец и се прибират. По-евтин им излиза престоят, въпреки че Банско е по-предпочитано“, допълва Мая Андонова.
Същевременно жителите на областния град все повече пътуват, констатират от туристическия бранш в града. „Така хората опознават нови места, чувстват се по-добре след всяко едно пътуване. Предпочитани дестинации за кюстендилци са по-близките до нас държави – Сърбия, Македония, Гърция, Турция, Румъния, но проявяват интерес и към Италия като предпочитана туристическа дестинация, Австрия, Унгария, а от екзотичните държави – Мароко, Малта, не толкова екзотична, но все пак различна от България, Дубай и други“, допълва експертът по организирани пътувания Мая Андонова. Повечето от пътуващите са хора, между 40 и 65 години, с организиран транспорт. По-младите предпочитат да пътуват с коли, с компании, има и изключения, но в по-голяма степен това е диапазонът на повече пътуващите.
От друга страна пък, Кюстендил се превръща в любима дестинация за организирани ученически екскурзии. Близостта до София дава възможност да се правят такива еднодневни екскурзии и градът се посещава от много ученици. „Но като цяло туристическите групи, които идват организирано, са много малко. На фона на другите градове, които предлагат това, което може да предложи Кюстендил, тук има много по-малък интерес и аз мисля, че причина за това е слабата реклама. Хората не знаят какво могат да видят в Кюстендил, не е познат като туристическа дестинация на много от колегите“, коментира експертът по организирани пътувания.
ГЕРГАНА ИВАНОВА