Кюстендил си спомни за бомбардировките преди 82 години, взели 80 жертви и 120 ранени

В Кюстендил отбелязаха 82-ата годишнина от бомбардировките над града през Втората световна война – на 6 април 1941 г. В памет на загиналите венци и цветя бяха положени на паметника „Братска могила на загиналите“ в гробищния парк в град Кюстендил от кмета на община Кюстендил Петър Паунов, председателя на Общински съвет – Кюстендил Иван Андонов, секретаря на община Кюстендил Светослав Василев, представители на политически партии и граждани. 

Присъстващите се поклониха и запазиха минута мълчание, след като доц. д-р Ангел Джонев припомни факти за трагичната дата в кюстендилската история.

„На 1 март 1941 г. Царство България се присъединява към Тристранния пакт и слага край на своя неутралитет във Втората световна война. От средата на месец март германските войски пристигат в Кюстендил. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Бомбената атака е в отговор на започналата германска военна операция в Югославия. Бомби падат по главната улица „Александровска”, в района на гарата и фабриката „Симоне”. Градът е атакуван сутринта между 8.30 и 9.00 часа в деня, в който се отбелязва Благовещение. Много хора са излезли навън, за да наблюдават заминаването на германските войски. Загиват около 80 души и около 120 са ранени.

„6 април е една от тъмните страници във вековната история на Кюстендил. Когато на този ден през 1941 г. по време на Втората световна война югославските военновъздушни сили бомбардират града. Загиват 58 цивилни граждани, двама български и осем германски войници. Прицелна точка не са важни транспортни или военни обекти, както би трябвало да бъде по време война, а жилищни квартали. Много хора са ранени, а по-късно умират от раните си. Жертвите от 6 април са погребани в кюстендилското градско гробище, където има паметник на загиналите при бомбардировките. На този ден градът отдава почит в тяхна памет”, сподели историкът Ангел Джонев.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *