К. Костадинов: Има огромен дефицит в общинския бюджет, очаквам над 3 млн. лв. дупка и Дупница отива към фалит 

Община Дупница е близо до фалит, припомни вчера на пресконференция председателят на местния парламент Костадин Костадинов. Според него именно поради тази причина много от капиталовите разходи, заложени в програмата на кметството, не се изпълняват. За пореден път той хвърли стрели към кмета Първан Дангов, с когото са в конфликт още от края на миналата година, относно финансовото положение на община Дупница.
„Никой не казва нищо за това, кметът също не говори. А това е тема номер 1. Финансовото състояние на Дупница е много тежко. Излезе отчетът на първото шестмесечие за 2024 година и това, за което говорих по-рано, в общи линии се потвърждава. Приходите от такса „Смет“ за шестмесечието са в размер на 2 100 000 лева, при заложени 2 500 000 лева. А разходите за този период от време са 2 700 000 лева. Това значи, че разходите за годината ще надскочат 5 милиона лева, вероятно дори и 5,5 млн. лв. При положение че ние ще съберем 2,5 млн., това означава над 3 000 000 лева дефицит. Този дефицит е огромен и най-вероятно ще доведе до фалита на общинския бюджет. Под „фалит“ разбирайте, че няма община, която да е фалирала в буквалния смисъл. „Фалит“ означава да не се финансират никакви дейности. Парите ще отиват за сметосъбиране и сметоизвозване, за осветление, за най-най-необходимите разходи. Но капиталовите разходи например няма да се изпълняват. Те не се и изпълняват. С оглед на предстоящия протест на хората от с. Самораново, ще кажа, че ние още през февруари сме заложили ремонт на водохващане Ядъка за 71 000 лева. Не зная каква е причината и защо това не се изпълнява, както и по същата причина какво става с проекта за басейн в ОУ „Климент Охридски“, ремонт и преустройство на сградата на Никола Лазарков, както и преустройството и ремонта на общежитие на улица „Св. Георги“ и др.  които бяха одобрени от Общинския съвет. Дано не е така, но според мен всичко това се дължи на факта, че общината е в огромен финансов дефицит. Затова беше искането на кмета за разсрочването на заема към Фонд „ФЛАГ“, което си е нов заем – за да покрие текущата сметка“, разкри шефът на местния парламент.
Според него референдумът за бъдещето на ВиК – Дупница ще дойде в голяма тежест на кметството, което още повече ще утежни положението. Още повече че, по думите му, допитването няма да реши нито един от местните проблеми, свързани с водния сектор.
„Комисиите на Общинския съвет относно референдума бяха проведени. Истината е, че според мен референдумът може би няма да реши нито един от проблемите, които са поставени. Избирам думите, които използвам, за да не внушавам нищо на никого. Но това е моята позиция и тази на групата на КОД-ВМРО в Общинския съвет. На първо място, ние се притесняваме, че можем да подведем хората и да им дадем очаквания, които след това не можем да изпълним. Разбира се, аз проведох разговори с вносителите на референдума и ги попитах какъв е техният план и какво смятат, че трябва да се случи, ако хората гласуват с „Да“. Впечатлението ми е, че те нямат такъв план и не знаят какво трябва да се случи. Аз съм демократ от 90-а година и винаги държа на мнението на хората. Но казвам, че този референдум в случая няма да реши, защото проблемите на водния сектор в Дупница са изцяло законодателни. Трябва да се променят закони, стратегии и правилници. Това, че гражданите на Дупница ще кажат по този начин няма да промени закона и стратегия. Не искам да коментирам дали въпросът е законен, или не. Но ние ще оставим у гражданите очаквания, които след това не можем да изпълним. Ние, от КОД-ВМРО, очаквахме, че вносителите имат ясен план какво ще се случи. Истината е, че нямат никакъв план какво ще се случи след референдума и с какво той би помогнал да се промени нормативната база. Трябва да се промени правилникът за финансиране на водни проекти, както и Оперативна програма „Околна среда“, където ние да бъдем бенефициенти, за да може да се получат средства. Референдумът не решава нито един от тези проблеми. Напротив, в момента на дневен ред в парламента пак е Законът за водите, където отново се иска задължителна консолидация. Вторият мотив е много сериозната сума от 217 000 лева за провеждането. Такива са разчетите на общината, аз считам, че разходите ще бъдат по-малко, но пак няма да са под 150 000 лева. За моментното състояние на общината това е един тежък разход за Дупница. С две ръце бих гласувал да го направим, ако мислех, че с нещо това би помогнало. Едни от тези, които сочат с пръст кои са виновни за ВиК – Дупница, сочат и мен. Включително го правят и вносителите на референдума. Но мога да кажа, че ако аз, тогавашният кмет и целият Общински съвет се бяхме огънали, сега нямаше да водим този разговор. Ако през 2020 година бяхме влезли тихичко и лекичко в „Кюстендилска вода“, нямаше да говорим сега… Само че ние казахме, че това е нечестно и водихме битка в продължение на 3 години и половина. След това бяхме предадени и някой реши да трупа политически актив на наш гръб. Каквото решат политическите партии в четвъртък на сесията, това ще се случи. Групата на КОД-ВМРО ще се въздържи по тази точка“, коментира Костадин Костадинов.
Той призна, че също е сложил подписа си за провеждането на референдума, но сега отчита, че е го направил прибързано и е било грешка от негова страна: „Едва сега разбирам, че го направих малко запалянковски, малко фенски. Аз, горейки също в тази битка, се подписах. Защото държавата изигра Дупница и аз се подписах, но сега отчитам, че беше грешка“.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *