Летни вируси атакуват деца и възрастни в Пиринско след морските почивки. „Има болни деца с висока температура, както с разстройство и повръщане. Възрастните пък са с ангина заради променливото време. Лечението е симптоматично. Антипиритици, сиропи, повече приемане на течности и диета”, заяви благоевградският общопрактикуващ лекар д-р Виктория Каракостова и допълни, че летните вируси се проявяват най-отчетливо след морските почивки.
„Най-често децата са с повръщане и разстройство, но оздравителният процес протича бързо и не се налага болнично лечение”, заяви и педиатърът д-р Ангел Тонгов, който е зам. шеф на МБАЛ – Гоце Делчев. Той добави, че хоспитализираните в детско отделение се броят на пръсти, а в момента там се извършва основен ремонт.
Лекарите са категорични, че макар в момента да няма вирусна вълна, високите температури са истинска благодат за разпространението на много зарази и трябва да се взимат навреме мерки. Най-често заразяването с летен вирус става при занижена лична хигиена, при недобро измиване на консумираната храна, както и от морската вода. За часове състоянието на болния се влошава драстично. Поради това, ако не се овладее в домашно условия – чрез почивка и прием на много течности, задължителен е прегледът от страна на лекар. Това важи с най-голяма сила за децата, защото те са особено податливи.
Вирусите, които най-често ни атакуват през лятото, могат да се обединят в няколко групи. Ротавирусите се смятат за основните причинители на остри вирусни диарии. Заболяването започва с висока температура, появяват се болки в горната част на корема и около пъпа, както и диария. При тях възпалението засяга стомаха и тънкото черво и предизвика повръщане и водниста диария. Често се стига до обезводняване на пациента, затова е задължително той да бъде под лекарско наблюдение.
Ентеровирусите също се предават по орално-фекален път. Възможно е заразяване и чрез орален контакт, при наличието на кожни лезии и чрез замърсени водни басейни. Именно поради последното обстоятелство ентеровирусите са особено активни през летния сезон и около големите водни басейни. Поразяват очите, носоглътката и червата. Най-често срещаните симптоми са рязко повишаване на температурата, като в някои случай тя надминава 40 градуса; възпалено гърло; секрет от носа; диария и повръщане; болка в мускулите; конюнктивит и кожни обриви.
Аденовирусите се срещат при децата през цялата година, но особено активни стават през летните месеци. Предизвикват възпаление на дихателната система, възможен е и конюнктивит. Най-изразени обаче са симптомите на гастроентерита – повишена температура, повръщане, диария.
Най-добрата превенция е повишената лична хигиена, но не само измиване на ръцете и грижа за тялото, а и за вещите, като избягваме да използваме чужди, когато имаме дори най-малките съмнения за зараза, препоръчват лекарите.
БЕТИНА ГЕОРГИЕВА