Лекари и аптекари от Пиринско: Стана по-трудно с безплатните лекарства за сърдечносъдови заболявания

Как се справят лекари и аптекари с новите безплатни лекарства за сърдечносъдови заболявания? Репортер на „Струма” провери има ли проблем с изписването им, след като от 2 април е в сила новият регламент, според който 56 лекарства за сърдечносъдови заболявания са безплатни, а над 300 – с намалено доплащане? „Стана много по-трудно, тъй като трябва да търсим кои са безплатните лекарства в списъка. Като прибавим рецептите за антибиотици и диабетици, излиза, че повечето от времето ни отива в писане на рецепти и не остава за профилактика и диспансеризация“, заяви общопрактикуващият лекар д-р Виктория Каракостова.

Първият ден от въвеждането на новия списък с безплатни лекарства е бил кошмарен и за аптекарите. „При инсталиране на актуализирания файл системата се „счупи” и блокира. До 15 ч. следобед не можехме да обслужваме клиенти, тъй като софтуерът не беше обновен. Добре че имах ръчен архив, иначе всичко щеше да се загуби“, коментира шефът на РФК – Благоевград, магистър фармацевтът Евгени Антонов.

Той обаче е категоричен, че наредбата е добра, но хората трябва да са запознати с някои специфики. „Важно е да се знае, че безплатни са само монолекарствените продукти за високо кръвно и сърдечни заболявания, които са с една съставка. Комбинираните обаче не са, което означава, че лекарят трябва да ги раздели в отделни медикаменти за да са безплатни. Освен това безплатно лекарство е само най- евтиното в терапевтичната единица.

Ако то е 2 лв., при цена 6 лв., се доплащат 4 лв. от пациента.  Понякога лекарствата за сърдечни заболявания се изписват и за други диагнози, например при отоци. В този случай те не попадат в регламента за безплатни лекарства. Има особености,  които не са ясни за пациентите. Затова апелирам да търсят информация в аптеките. На разположение сме да им обясним и окажем съдействие. Дори можем да им дадем кодовете на безплатните лекарства, които да предоставят на джипитата за улеснение. Личният лекар няма как да знае кое лекарство в групата е безплатно, тъй като се прави промяна на всеки 15 дни, съобразно производствените цени. Актуалната информация е в аптеките, но тъй като не се прави автоматично обновление, се стига до една „въртележка“ и фармацевтите обират цялото напрежение. Затова целта е софтуерните системи да са максимално гъвкави”, обясни магистър фармацевтът Евгени Антонов.


Коментар потърсихме и от ръководството на РЗОК – Благоевград. „На 29 март при нас е постъпило писмо от НЗОК за безплатните лекарства за сърдечносъдови заболявания. На 1 април то е изпратено до абсолютно всички управители на аптеки и до изпълнители на медицинска помощ, т.е. лични лекари и специалисти, които имат договори с РЗОК“, заяви пресаташето на Здравната каса в Благоевград Даниела Петкова. Припомняме, че 56 лекарства за сърдечносъдови заболявания, сред които за хипертония, аритмия и други често срещани хронични състояния, станаха безплатни след положително становище от страна на Министерството на здравеопазването и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. Заплащането от НЗОК ще е 100% за поне една разновидност на лекарствата, съдържащи 52 активни вещества в позитивния лекарствен списък, които се изписват с рецепта и се намират в аптечната мрежа. В списъка са включени всички 407 различни дозировки и търговски наименования на тези 52 активни вещества, които притежават разрешение за употреба в България. За всяко активно вещество има един или повече лекарствени продукти/разфасовки, които са напълно безплатни. За различните им разновидности ще има доплащане от страна на пациентите, което е значително намалено (средно с 58%) спрямо досегашните нива на доплащане. За 40 от лекарствата доплащането е под 1 лев.

Министерството на финансите публикува пълния списък на 407-те лекарства с различните им наименования и дозировки, като те са подредени по цени след реимбурсация. Очаква се над 600 хиляди пациенти в България да доплащат по-малко за лекарства за домашно лечение на сърдечносъдови заболявания.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *