Повечето от лидерите на страните от Европейския съюз като цяло са за въвеждане на таван на цените на газа, но не съгласни с детайлите относно обхвата и начина на функциониране на мярката, съобщи Ройтерс. Различните варианти включват налагането на таван за всичките постъпващи количества газ, въвеждането на т. нар. „динамичен коридор“, таван на цените на газа, използван за генерирането на електроенергия, или ограничаване на цените само на руския газ.
Представители на страните членки обсъждат въпроса от седмици, но засега – без резултат. Въпреки това 27-те страни от Съюза се споразумяха за други съвместни стъпки, които да им помогнат да преодолеят енергийната криза, докато високите цени заплашват да доведат до рецесия в Общността.
„Всички са съгласни, че трябва да намалим цените на електроенергията, но няма единомислие за конкретните инструменти, които да използваме за тази цел“, каза полският премиер Матеуш Моравецки.
Премиерът на Ирландия, Михол Мартин на свой ред заяви, че „трябва да се свърши много работа“, преди да се сключи подобно споразумение.
По думите му изпълнителният орган на Евросъюза, Европейската комисия, се очаква да представи за следващата среща на лидерите на страните членки, планирана за 20-21 октомври, по-широк пакет от краткосрочни мерки за понижаване на цените и по-дългосрочни стъпки за промяна на функционирането на газовия пазар.
Председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен потвърди думите на Мартин след края на срещата, като каза, че ЕК ще предостави по-подробни предложения за противодействие на скока на цените на енергията през следващите седмици.
Според нея е важно да се избегне фрагментирането на единния пазар на ЕС, като добави, че е от първостепенно значение за блока да има съвместни покупки на газ от следващата пролет. „24 часа“