Протестиращите миньори и енергетици, които затвориха АМ „Струма“, са доволни, че постигнаха всичко, което искаха, убеден е лидерът на КТ „Подкрепа“ – Дупница Йорданка Германова.
„От 16.00 часа в сряда блокадата на АМ „Струма“ вече е вдигната. Това е решение на енергетиците и миньорите, които бяха на протеста. Те имаха едно-единствено искане – да бъде гарантирана работата на минно-енергийния комплекс, а именно ТЕЦ-ове и мини. Работата беше гарантирана с второто изречение от споразумението, че Министерският съвет се ангажира да не намалява мощности и да не закрива дейността на частните мини и ТЕЦ-ове. Беше и гарантирано с решение на Народното събрание. Тук не става въпрос само за Бобов дол, а и за частните оператори на горивните инсталации, а това са Перник, Бобов дол, Димитровград, „Брикел“ и Сливен“, каза пред „Струма“ Йорданка Германова.
Тя твърди, че на протеста не е имало никакви политически искания, а енергетиците и миньорите единствено са защитавали своите работни места.
„Хората няма как да се чувстват отстъпници и предатели. Вече ви казах, че те не бяха с политически намерения на тази автомагистрала. Изчетох много постове и коментари под моите думи в социалните мрежи. Мога да допълня, че ако хората са имали някакви политически цели и намерения – те щяха да се постигнат. Но хората, които имат подобни амбиции, ги нямаше на магистралата. Те само искат някакви неща по медиите и с постове в социалните мрежи. Исканията бяха свързани само и единствено с работните места. Има и друг момент. Ако от Маришкия енергиен басейн разполагат само със 7000 човека, то тук знаете капацитетът до колко разполага. Така че за някакви политически искания или политически блокади това е невъзможно да говорим и трябва ясно да го подчертаем. По никакъв начин ние не можем да държим хората на магистралата, които са само от ТЕЦ и мините в момента, в които има категорично решение на техния проблем. Решението беше взето с гласовете на тези, които управляват в момента – ПП, ГЕРБ, ДБ и ДПС. Ако те се отметнат от това, което гласуваха, ще блокираме АМ „Струма“ отново. И то не само така, както досега, а заедно с Е-79 и всички останали пътища в региона. Поне за това имаме капацитет. Но само когато става дума за работните места на хората, а не за някакви политически претенции“, допълни лидерът на синдикалната организация в Дупница.
Йорданка Германова коментира и въпроса с въглеродните емисии в ТЕЦ „Бобов дол” и колко е важно вече да се говори за решаването на този проблем.
„До този момент говорим единствено и само за продължителност и работа, но не бива да забравяме оплакванията на хората от региона, както и мотото на европейската сделка за климатична неутралност и намаляване на въглеродните емисии. Преди около половин година от ТЕЦ „Бобов дол” ясно заявиха за техните намерения в посока намаляване на въглеродните емисии. Това е един голям инвестиционен проект, с който трябва да се газифицира въглеподаването и с който всички тези прахоляци ще изчезнат. До този момент беше невъзможно да продължат работа по този проект, тъй като затварянето на ТЕЦ „Бобов дол” в териториалните планове беше до 2026 година, което означаваше, че може да се случи и утре. Сега, след като има гаранции на правителството, че работата ще продължи, то ще работи, докато собственикът прецени. Може спокойно да започне работата по тази инвестиционна част. Така въглеродните емисии ще могат да влязат в предстоящите норми. От целия обем на въглеродните емисии, които са от въглищната енергетика, само 6% са тези от Бобов дол. Не е никакъв проблем те да се неутрализират. Естествено, за това е нужна една обемна финансова инвестиция. Оборудването и съоръженията и всичко необходимо за тази цел са закупени. Собствениците имат готовност да го направят, защото те плащат огромни такси за тези емисии. По този начин таксите ще могат да се намалят, ел.енергията ще стане по-конкурентна, а от друга страна – ние ще отправим по-сериозни искания за по-добри доходи и други придобивки. Важно е оттук насетне да започнем да говорим за това“, завърши председателят на КТ „Подкрепа“ – Дупница Йорданка Германова.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ