Лидерът на КТ „Подкрепа” Ивайло Димитров: 20% от БВП на Кюстендилска област идва от ТЕЦ „Бобов дол”, представяте ли си каква бедност ще настане, ако ни затворят

*Проблемите на частните ТЕЦ-ове и мини са коренно различни от тези на държавните* Целта ни е черният дим над региона да изчезне до края на годината или най-късно до средата на следващата*
 
 Протестът на миньорите и енергетиците на АМ „Струма“ приключи в сряда следобед, като емоциите у недоволните постепенно започват да отшумяват. Въпреки това те остават в стачна готовност, ако управляващите не спазят обещаното в срокове.
 Лидерът на КТ „Подкрепа“ в ТЕЦ „Бобов дол” Ивайло Димитров е категоричен, че предприятието, в което той работи вече над 28 години, е от фундаментално значение за поминъка на хората от област Кюстендил.
„Протестът при нас приключи. От вчера вече сме на нормален режим на работа. Всеки набляга на своите задължения и емоциите отшумяват. Нашите искания бяха изпълнени. Мога да кажа, че в най-новата история на България това е голям успех. За пръв път споразумение със синдикатите е оформено в рамка на закон. Вътре са описани и гласувани всички искания на синдикатите, с изключение на една от точките, която беше внесена. На 100% исканията бяха подписани с това споразумение. От сега нататък ние стриктно ще следим това, което беше подписано. Ще наблюдаваме този процес, оставаме в стачна готовност. Ако тези неща, които бяха подписани, не бъдат изпълнени, ще бъдем отново на магистралата и по улиците. ТЕЦ „Бобов дол” и мините са частни. Ние сме 100% на свободния пазар. Щом оцеляваме и се справяме до този момент, значи има бъдеще за ТЕЦ „Бобов дол”. В Бобов дол преди години работеха над 12 000 души, а в момента са останали само около 1600. Искаме поне тези хора, които работят в момента в ТЕЦ-а и мините, да бъдат запазени възможно най-дълго и да запазим поминъка на хората в този регион. Бобов дол трябва да остане на картата на енергетиката. С решението на депутатите това е глътка въздух за целия регион.

ТЕЦ „Бобов дол” беше единствената централа, която беше посочена поименно за затваряне. Това значи, че през 2026 година този регион щеше да бъде оставен без основния си поминък. Искаме през 2038 година да бъдем една модерна централа, която да дава тласък на целия регион и настина да остави младите хора да живеят и отглеждат своите деца и внуци в България и региона. Така че сме насочили всички усилия с патриотична мисъл да запазим този поминък на хората, който е от време оно. Искам да подчертая, че ТЕЦ „Бобов дол” дава 20% от брутния вътрешен продукт на Кюстендилска област. Представете си без тях областта на какво ще заприлича като цяло – ще станем с най-много безработица, най-нисък стандарт на живот в България и с най-голям процент на обезлюдяване. Упрекваха ни, че протестът е бил яхнат от политическите сили. Мога да кажа, с ръка на сърце, че абсолютно никоя политическа партия не се опита да се намеси в нашия протест. Така че им благодаря за коректността и честността, с която постъпиха спрямо нас“, категоричен бе пред „Струма“ Ивайло Димитров.
 Според него нападките на техните колеги от Маришкия енергиен басейн са повече плод на емоция: „Не искам да влизам в полемика и не обръщам внимание на тези нападки. Може би това, което колегите казаха, беше под влиянието на емоциите. Винаги сме били солидарни с тях и ще бъдем. Противоречията между нас се появиха от това, че проблемите на частните мини и ТЕЦ-ове са коренно различни от тези в държавните“.
 Заместник-председателят на КТ „Подкрепа“ -Дупница подчерта, че в ТЕЦ „Бобов дол” в момента единствени работят както по зелената сделка, така и по изграждането на важен тръбопровод.
 „Всички мислят само за бъдеще, но ние реално изпълняваме това. В момента се изгражда фотоволтаичен парк за близо 200 милиона лева. Проектите, които са замислени в най-скоро време, са за преоборудването на част от блоковете само за работа с биомаса и работа с газ като преходно гориво. Основната цел е през 2038 г., ако ни бъде позволено дотогава да работим и на въглища, е горивната компонента да бъде т.нар. зелен водород. Основната задача е да бъде изграден водопровод за газ и да се направи инвестицията, която е нужна за преминаването от разпалващите горелки (които се използват, когато се палят котлите по време на пускането на блоковете в експлоатация) от мазут на газ. Така тези облаци, които ги показват в социалните мрежи, са точно от разпалването на пусковите операции. Това е сложна задача, но ще я постигнем. Две години държавата неглижира този проблем. Иска зелен преход, иска чиста природа, а в същото време спъва този процес и няма абсолютно никакво съдействие. Затова и при срещите в парламента поставяме искане най-скоростно този водопровод да бъде изграден. Искаме този черен дим да изчезне напълно още до края на годината или най-късно до средата на следващата“, завърши Ивайло Димитров.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *