Ловджиите изплашени! Има опасност да се превърнат в убийци на хора

Експерти от Брезник, Дупница, Перник и Кюстендил дискутираха промените в Закона за лова и опазване на дивеча, както и превантивните мерки срещу африканската чума. „Обсъждахме очакваното разрешение за групов лов на дива свиня за намаляване популацията й и ограничаване на опасността от навлизане на африканската чума, която засега не е регистрирана у нас. Досега не сме имали индивидуален лов на дива свиня“, коментира участвалият в срещата Венко Калинчев, секретар на Ловно-рибарско дружество „Елен“.
Изготвени са и графици на ловците, които имат удостоверения за подборен отстрел. Те ще бъдат предоставени на държавни институции, за да се вземе решение къде и кога да се извършва отстрелът на дива свиня в района.

„От нас се изискват много неща, а държавата липсва. Трябва да изкопаваме ями с бетонови пръстени. Това ще бъде трудно, особено при отстрел на дива свиня във високите места. Съществува и риск при пренасяне на отстреляните животни до ямата. Според мен трябва да се изкопава на място, където е убита дивата свиня”, подчерта Венко Калинчев. Той добави, че предстои и среща с председателите на ловните дружини съвместно с РДГ и ветеринари, на която да бъдат определени местата за ямите.
Според Калинчев индивидуалният лов е опасен, особено когато става във време на високи треви и когато има гъбари, билкари, туристи. „Опасността да бъде прострелян или убит някой е голяма. Много от председателите на ловните дружинки в Кюстендилско не искат да ловуват. Проблем ще бъде и обработката и съхранението на убитата дива свиня, както и двете проби за африканска чума или трихинелоза, ловците трябва през нощта да отстрелват, а през деня да носят пробите“, недоумява Венко Калинчев. Същевременно той е на мнение, че не може да не се изпълняват държавни разпоредби.

Секретарят на ловното сдружение припомни, че когато по график са били носени проби за изследване в лаборатории в Благоевград, за два дни са имали от 40 до 65 проби.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *