Ловците от Радомир: Африканската чума прогони дивите свине от района

На 61% е изпълнен планът за лов на дива свиня, отчете на годишното си събрание ЛРС – Радомир. Гости бяха председателят на НЛРС-СЛРБ Васил Василев и кметът на общината Пламен Алексиев, който е член на сдружението.

По-слабият резултат се дължи на африканската чума по свинете, която принуждава животните да мигрират и намалява популацията им, смята председателят на сдружението Ивайло Банков.

Само преди три седмици е било загробено тялото на дива свиня, намерено край земенското с. Калотинци. Открити са и други трупове на диви свине в района.

Планът за хищници и сърна е изпълнен на 100%.

Ловците от Радомирско стопанисват 86 000 ха ловна площ, засадили са 250 дка дивечови ниви. В тях растат овес, царевица и жито. Нивите са в землищата на общините Радомир, Земен и Ковачевци, пише slrb.bg.

По 8-9 дка е засадила всяка дружинка, като преобладаващата култура е царевица. Тя заема приблизително половината от засадените площи. В почти равни количества са овесът и житото. Около 30-40 кг/дка семе са хвърлили ловците. Немалка част от него е соб­ствено производство. Местни земеделци и чле­нове на сдружението помагат при обработката на дивечовите ниви.

Засяването е част от ловностопанските меро­приятия, залегнали в годиш­ния план. Някои дружинки го надхвърлят. Затова помагат запалени ловци земеделци.

За подхранване на дивите живот­ни всяка дружинка купува допълнително фураж. Около 80-90 т фураж се подготвя за подхранване годишно от дружините на ЛРС – Радомир. Тази година те са използвали 50 т концентиран фураж, 15 т сочен, 2 т сено, 3500 кг сол. Имат над 75 хранилки за сърните.

Инж. Василев посочи, че проблемът с африканската чума по свинете е в цялата страна и Радомирско не е изключение.

С ловците коментираха увеличението на вноската за стопанисване на дивеча като обосновано от актуалната действителност. Средствата от нея подпомагат сдруженията в техните ловностопански мероприятия, а намаляването броя на ловни излети от групов лов на дива свиня заради разпространението на АЧС драстично редуцира приходите на сдруженията от разрешителни за лов. Освен това се отчита и  висока инфлация, която оскъпява фуражите и другите материални разходи за подхранване на дивеча.

В ЛРС – Радомир членуват 1400 ловци, организирани в 29 дружини.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *