Месец Февруари е зимен месец, но спокойно вече можем да започнем да се подготвяме за наближаващия градинарски сезон. През този месец можем да засеем най-различни семена за разсад за различни градински култури. Също така можем директно да засеем в градината семена на някои култури и подправки, които издържат на студеното време.
По-надолу ще разгледаме по-детайлно кои са подходящите за засяване култури през месец февруари. Нека обаче преди това да разгледаме лунния календар на градинаря за 2024 година. Той ще ни каже кои са благоприятните и неблагоприятните дни за работа в градината.
Лунен календар на градинаря и земеделеца за 2024 година
Календарът за засаждане и засяване ще ни помогне да разберем кои дни са най-подходящи за засаждане на растения, засяване на семена, пресаждане и грижа за растенията. При засаждането и засяването, както и при всяка друга работа с растения, следвайте препоръките на лунния календар и тогава ще можете да получите богата реколта.
Не забравяйте, че по време на новолуние и пълнолуние растенията са в стадий на покой, така че не се препоръчва да се работи с тях. В неблагоприятни дни не се препоръчва сеитба, засаждане, презасаждане или подрязване на растения. В тези дни е най-добре да се занимавате с третиране срещу болести или вредители, премахване на плевели и други подобни дейности.
При новолуние – периодът на новолунието включва 1,5 дни преди и след датата на новолунието. Биополето е особено активно в кореновата система, долната част на ствола, стъблото. Не се препоръчва засаждане, презасаждане или разрохкване. Соковете циркулират бавно в надземната част, така че можете да работите с клони, стъбла и върхове. Времето е благоприятно за засяване на семена, които покълват бавно. Засяват се и растения с бърза кълняемост, събират се кореноплодни и лечебни растения. В деня на новолунието не се работи с растението.
При нарастваща луна – реакцията на корените при леки повреди и презасаждане е по-малко болезнена, соковете се насочват към надземната част, благоприятствайки нейния растеж. Растенията се нуждаят от повече влага и хранителни вещества. Периодът е подходящ за сеитба, засаждане на едногодишни цветя, билки, растения, чиито „върхове” са годни за консумация.
При пълнолуние – времето на пълнолуние е 1-1,5 дни преди и след датата на пълнолунието. Характеризира се с максимално насищане на сокове, които са енергийно активни в стъблата и листата, но кореновата система няма достатъчно енергия. Затова трябва да събирате плодове (не за съхранение), семена, лечебни билки и рязани цветя.
…какво се сее през февруари…
При намаляваща луна гравитационната сила на Земята се увеличава, а на Луната, напротив, намалява, което създава условия за задържане на влага в почвата. Растежът на листата и върховете се забавя, корените дават голямо увеличение, насищат се с влага, но също така стават по-уязвими. Времето е подходящо за сеитба, засаждане на кореноплодни, бобови, луковични, цветни култури и растения с мощна коренова система.
Изчисляване на датата на засяване на семена за разсад през 2024 година (спрямо средния вегетационен период):
диня – ранни сортове: 65-80 дни; средно късни сортове: 85-95 дни; късни сортове: 88-110 дни
босилек – 140-160 дни
патладжан – ранни сортове: 100-110 дни; средно късни сортове: 120-140 дни
пъпеш – ранни сортове: 63-75 дни; средни сортове: 78-90 дни; късни сортове: 95-135 дни
ягоди – многогодишна култура
тиквички – 40-60 дни
зеле – ранни сортове: 85-100 дни; средни сортове: 100-130 дни; късни сортове: 140-180 дни
краставица – ранни сортове: 37-45 дни; средносезонни сортове: 45-55 дни; късни сортове: 55-70 дни
пипер – ранни сортове: 80-110 дни; средносезонни сортове: 110-125 дни; късни сортове: 130-150
целина – 140-200 дни
домати – ранни сортове: 70-100 дни; средносезонни сортове: 111-125 дни; късни сортове: 115-130 дни
тиква – ранни сортове: 95-100 дни; средносезонни сортове: 100-120 дни; късни сортове: 125-150 дни
Благоприятни дни за сеитба и разсад през февруари 2024 година
Краставици – 6, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Сладък пипер – 10, 17, 21
Чесън – 1, 12, 21, 25, 27, 28
Лук – 10, 14, 15, 16, 17
Домати – 6, 7, 8, 12, 13, 16, 17
Засаждане на цветя през февруари 2024 г. според лунния календар
Луковици – 6, 7, 8, 10, 13
Многогодишни – 1, 2, 6, 7, 21, 22, 23, 24, 25, 26
Какво се сее през февруари в градината?
Нека сега да разгледаме кои растения можем за засеем в градината или вкъщи за разсад:
Ягоди
Февруари е благоприятно време за засяване на семена от ягоди. Така след няколко месеца ще можете да получите пълноценни растения и ще спестите от закупуването на посадъчен материал. Сеитбата се извършва още в началото на февруари. Това ще позволи на зрелите растения да бъдат пресадени в градината през май или началото на юни.
Засяването на ягоди в началото на февруари дава възможност да получите първата реколта още през текущия сезон. Трябва да подготвите малък контейнер с дренажни отвори, да го напълните с питателна почвена смес, състояща се от торф, пясък, хумус и торф в съотношение 2:1:1:1 и да я навлажнете. След това изравнете субстрата и поставете семената върху него с клечка за зъби на малко разстояние. След това навлажнете семената със спрей бутилка и покрийте контейнера с найлон.
Целина
Тази култура се характеризира с бавен темп на развитие. Препоръчително е да пресадите разсада от целина в градината след около 70-80 дни. Също така трябва да добавите време за покълване на семената, което е 6-7 дни. Въз основа на това се оказва, че през първата половина на февруари е необходимо да засеете семената от целина.
Семената на целината съдържат много етерични масла, които потискат растежа. Следователно, за да направите разсад за определеното време, е необходимо да потопите семената за половин час в термос с вода, чиято температура е +45-50 градуса. След процедурата изсушете семената и ги засадете в саксия с хранителна почва на дълбочина 0,5 см. След това покрийте с найлон и поставете саксията на светъл перваз на прозореца.
Патладжан
През февруари можете да отгледате разсад от патладжани със средно и късно узряване, чийто вегетационен период е 120-140 дни. За по-нататъшно отглеждане на културата в парник се препоръчва сеитба от 5 до 10 февруари, а на открито – през втората половина на март.
Засяването се извършва по стандартната схема в саксии на дълбочина 0,5 см. След това контейнерите трябва да бъдат покрити с найлон и да се поддържат в рамките на +25-28 градуса. Ако са изпълнени всички условия, семената на патладжана покълват 5-7 дни след сеитбата.
Домати
Ако говорим за сезона на сеитба през февруари, тогава такива изчисления включват къснозреещи сортове домати с дълъг вегетационен период (повече от 100 дни), които принадлежат предимно към високите сортове. Разсадът от домати ще бъде готов за засаждане приблизително 2 месеца след появата на първите кълнове.
Ето защо, ако планирате да пресадите къснозреещи сортове в градината в началото на май, тогава можете да посеете сухи семена в подготвени контейнери през последната десетдневка на февруари. Да не забравяме, че трябва да вземем предвид, че покълването им ще отнеме 6-7 дни.
Пипер
Готовият разсад може да бъде пресаден в градината след най-малко 50-65 дни след покълването. Ако засеете сухи семена от пипер, покълването им отнема 10-12 дни. Следователно има смисъл предварително да намокрите семето. След това семената трябва да бъдат леко изсушени и засети в подготвения контейнер.
…какво още се сее през февруари…
През месец февруари без никакви притеснения можем да засеем също така:
моркови
репички
грах
лук
праз
марули
спанак
рукола
цвекло
розмарин
босилек
риган
Засяване на семена на цветя през февруари
Ако искате да украсите градината или вилата по-рано с ярки цветове, тогава през февруари можете да започнете да засявате семена за разсад. Може да посеете такива прекрасни растения като лобелия, пеларгония, петуния, бегония, лавандула, салвия,
теменужки, както и други едногодишни и многогодишни цветни култури, характеризиращи се с дълъг вегетационен период.
Струва си да се помни, че растенията, засети за разсад през февруари и началото на март, в допълнение към поливането, торенето и подходящите температурни условия, ще трябва да бъдат осигурени с допълнително осветление.