Столичната фирма „Аполо“ ООД, която от години печели обществените поръчки за униформени облекла на полицаи, горски и т.н. и ги шие на цени като от каталозите на световноизвестните модни дизайнери, се сдоби с водоем в Югозапада, където ще отглежда риба. От няколко дни тя е горд собственик на 19,193 дка язовир в местността Малката ливада на хаджидимовското с. Парил. Водоемът по документи е публична общинска собственост. Шивашката фирма го получи от община Хаджидимово на концесия за 30 години при повече от изгодни условия. Собствениците на дружеството Николай и Веска Цветанови ще плащат по 67 лв. месечна концесия за стопанисването на водоема.
Сумата едва ли ще затрудни особено фирмата, като се има предвид, че тя продава на МВР едно лятно униформено полицейско яке за 155 лв., а чифт униформени обувки на горските доставя за 275 лв.
Според справката във фирмения й профил във Fashion.bg „Аполо“ ООД шие униформени, военни и полицейски облекла, освен това произвежда ловни, риболовни, спортни, туристически облекла с търговската си марка. Не е ясно къде ги продава, но явно не й остава време за утвърждаване на собствената й марка, защото от 2007 г. тя непрекъснато печели обществени поръчки и шие хиляди комплекти мъжки и зимни служебни костюми, шуби, термогащи и какво ли не. До момента общата сума на спечелените от фирмата обществени поръчки гони 100 млн. лв.
В портфолиото й са лятно униформено облекло и лятно специално работно облекло за над 400 000 лв. без ДДС, възложени им през 2007 г. от Националната компания „Железопътна инфраструктура“ /НКЖИ/, работно облекло за служителите на „Летище София“ ЕАД /57 731 евро с ДДС/, униформено облекло за служителите на Агенция „Митници“ /39 435 лв. без ДДС/, доставка на 48 комплекта специализирано алпийско облекло, за които през 2008 г. Министерството на отбраната й плаща 65 290 лв. с ДДС, а НКЖИ същата година й поръчва шуби за 383 571 лв. без ДДС, после софиянци шият униформено облекло за жепейците на стойност 1 274 607 лв. без ДДС и бойни униформи и обувки за участниците ни в мисии зад граница в размер на над 2 млн. лв. без ДДС. Не остава по-назад и Главна дирекция „Охрана“ към Министерството на правосъдието, която избира „Аполо“ за доставка на униформено облекло в размер на 152 271 лв. без ДДС. През 2011 г. фирмата разширява спешно номенклатурата си – МВР й поръчва облекло за 1 989 250 лв. с ДДС, а няколко седмици по-късно фирмата удря бингото с нови 4 поръчки от МВР за униформено облекло в размер общо на 21 276 759,6 лв.
Преди 6 г. фирмата става любима и на Министерство на земеделието и храните чрез 6-те й държавни горски предприятия и започва да фабрикува цели тирове с ултра скъпи униформи за горските служители. В този момент тя попада на прицела на Асоциацията за борба против корупцията в България, на която прави впечатление, че по странно стечение на обстоятелствата в повечето случаи „Аполо“ единствена отговаря на критериите, поставени от възложителите, и печели поръчките като единствен участник с цени, които са скандално високи. През 2014 г. агенцията подава сигнал в прокуратурата за наличие на основателни съмнения за извършено значително ощетяване на българската държава, но по-късно досъдебното производство е прекратено.
До дело не се стигна, стигна се обаче до нова поръчка за 25 800 000 лв. без ДДС от Министерството на земеделието, този път за изработка на униформено представително теренно облекло. Сметката показа, че цената на 1 комплект работно облекло е 6870,88 лв. без ДДС. Още докато фирмата шие горските куртки, тя получава и нова поръчка от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за доставка на униформено облекло и обувки за нейните служители на обща сума 1 493 100 лв. без ДДС.
Преди 3 г. антикорупционната агенция спечели в Благоевградския административен съд делото за достъп до информация относно тръжните процедури през 2013 г. и 2015 г., чрез които „Аполо“ ООД получи поръчките за облекла на държавните служители. Решението беше обжалвано и жалбоподателят го загуби в Софийския градски административен съд, след като Агенция „Митници“ отказа да разкрие декларираните от „Аполо“ ООД цени на внесените артикули и материали по 4-те тръжни процедури на МВР за работно облекло.
Сега с водоема в Хаджидимово най-вероятно „Аполо“ ще започне да участва и в поръчки за доставка на риба.
Заедно с подаръка към столичните шивачи, кметът на Хаджидимово Людмил Терзиев е подписал в края на миналата година още една концесия за водоем в същото с. Парил. Той е в местността Койнарски път, с площ 1180 кв.м и новият му собственик е „Стив-М“ ЕООД. Фирмата е на гоцеделчевския бизнесмен и шеф на завода за ципове „Орбел“ Стефан Марков. Марков също като Николай и Веска Цветанови получава водоема на концесия за 30 години срещу общото концесионно задължение от 7750 лв. Разделено на 360 месеца, това означава, че месечната му вноска в касата на община Хаджидимово ще е 21,52 лв. Много вероятно е бизнесменът да си ползва новата придобивка като частно езеро, защото в местността Сейменски скали на същото с. Парил той има двуетажна къща за гости, финансирана от ДФЗ.
ВАНЯ СИМЕОНОВА