Топ теми

ЛЮБОПИТЕН КАЗУС! Окръжен съд – Благоевград отхвърли иск на КПКОНПИ срещу наследниците на покойния заложен бос Венцислав Шалявски

Окръжен съд – Благоевград отхвърли иск на КПКОНПИ за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност от наследниците на покойния заложен бос Венцислав Шалявски. Решението бе постановено 6 години след кончината на 51-годишния благоевградчанин. Приживе той бе обвинен

заедно с бившия му бодигард Георги Разсолков за лихварство, за това, че в продължение на 10 години – от 2005 г. до 2015 г., като физическо лице, без съответно разрешение, извършвал по занятие банкови сделки – незаконно предоставял кредити за своя сметка и на собствен риск на 120 лица, но не бе осъден, тъй като почина в хода на делото.

В. Шалявски страдаше от тежка форма на мускулна дистрофия и бе прикован към инвалиден стол. След кончината му на 9 март 2018 г. делото спрямо него бе прекратено, но в КПКОНПИ имало висяща проверка срещу него, образувана през 2012 г. след обвинението за лихварство.

Две години и половина след кончината му от КПКОНПИ решават да погнат наследниците – непълнолетната дъщеря на Шалявски и нейната майка адвокат Силвия Коцева. Така през 2020 г. в Окръжен съд – Благоевград е образувано дело по молба на антикорупционната комисия с председател Сотир Цацаров с 3 искания. Първото е да се признае за установено спрямо наследниците, че е налице престъпно обстоятелство, т.е., че покойният Венцислав Шалявски е бил лихвар и доходите му са от престъпна дейност. Това, че няма осъдителна присъда, не било пречка, тъй като гражданското производството е по специалния закон, като престъпното обстоятелство следва да се установи с иск по чл. 124, ал. 5 ГПК в съдебната процедура по отнемане на имущество.

Второто искане е за конфискация на партерно помещение от 54 кв.м в 8-етажен блок в жк „Запад“, ползвано приживе като канцелария от Шалявски, което е собственост на жена му Силвия Коцева. Третото искане е да бъдат отнети наследените от непълнолетната му дъщеря 5000 лв., равняващи се на 50 дружествени дяла от капитала на „Запад финанс“ ЕООД, тъй като за направената от него вноска не са установени законни източници на средства. Общата цена на иска на КПКОНПИ е в размер на 86 000 лв.

Исковете са оспорени като неоснователни, както и твърденията на антикорупционната комисия, че приживе за периода 2003-2011 г. В. Шалявски е отпуснал заеми общо за 517 497 лв., за които не е установен законен източник на средствата. 

Делото е разпределено за разглеждане на съдия Катя Бельова, тогавашен председател на Окръжен съд – Благоевград, която е провела няколко заседания, като последното е през февруари 2023 г., но не успява да го приключи, тъй като се пенсионира. Делото е поето от съдия Милена Каменова в края на 2023 г., която провежда едно заседание през 2024 г. и в крайна сметка в подробно мотивирано решение отхвърля исковете на КПКОНПИ и я осъжда да плати 5020 лв. за съдебни разноски. Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – София.

Припомняме, че приживе Венцислав Шалявски осъди България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург за унизително отношение на полицията към него по време на задържането му. Това стана през декември  2017 г., когато съдът му присъди обезщетение 3000 евро за неимуществени вреди и 2500 евро за разноски по делото.

Жалбата бе подадена през 2011 г. от него, от жена му адвокат Силвия Коцева, нейния син и общата им дъщеря. В жалбата пред съда в Страсбург семейството се оплака от нечовешко третиране, претърпяно от Венцислав Шалявски, който е с тежка форма на инвалидност – мускулна дистрофия, в резултат на което може да движи само главата и ръцете си.

На 7 април 2011 г. около 11 часа сутринта полицията спира автомобила, шофиран от адвокат Коцева, разпорежда й да слезе от него и я задържа. Автомобилът е откаран на паркинг, където съпругът й е оставен вътре, неспособен да се движи. Около 15 часа той е преместен в друга кола, за да бъде използвана неговата като доказателство по делото. На адвокат Коцева, макар че официално не е освободена (това става на другия ден), й е разрешено да окаже помощ за физическите му нужди на няколко пъти. През това време полицията извършва обиск в жилището, служебните му офиси и къщата на родителите му. На паркинга полицията инсталира съответна техника и в присъствието на адвокат му е повдигнато обвинение в лихварство (за това, че незаконно е предоставял кредити и е извършвал без съответното разрешение банкови сделки, като е предоставял кредити).

В същия ден около 21.30 часа В. Шалявски е изправен пред Окръжен съд и му е определена мярка за неотклонение „домашен арест“, която продължи до 21 юни 2011 г., когато Софийският апелативен съд я отмени след преценка, че голяма част от доказателствата са събрани.

Междувременно му е предявено обвинение, в което е отбелязано, че той е дал поне на 100 лица заеми срещу много високи лихви. По време на периода, когато В. Шалявски е под „домашен арест”, полицията често е проверявала дали е в дома си (понякога по 4-5 пъти на ден), като по този начин е безпокояла цялото семейство, се твърди в жалбата.

Пред съда в Страсбург са повдигнати оплаквания по чл. 3 – за това, че на 7 април жалбоподателят е бил третиран по начин, който му е причинил физически страдания, но наред с това е бил подложен на публично унижение.

В решението си Европейският съд отбеляза, че правителството не е обяснило защо е било необходимо да бъде държан В. Шалявски обездвижен в автомобил в продължение на много часове пред полицейското управление, докато разследващите органи претърсват дома му и други помещения, и събират доказателствата за повдигане обвинението срещу него. Не били посочени причините, поради които той не е бил допуснат, например да се завърне у дома, докато чака да му се повдигне обвинението.

Европейският съд достигна до извода, че действията на полицията могат да бъдат квалифицирани като унизителни и затова са били несъвместими с чл. 3 от Конвенцията за защита на правата на човека. По повод оплакването за твърде честите посещения на полиция в дома на В. Шалявски, с което е била осъществена намеса в личния и семеен живот на всички членове на семейството, съдът не я счете за непропорционална и не установява нарушение.

Иначе делото за лихварство срещу благоевградския заложен бос Венцислав Шалявски и бившия му бодигард Георги Разсолков стартира в Окръжен съд – Благоевград на 7 март 2017 г. Заседанието продължи 2 часа, тъй като само толкова издържа в съдебна зала 51-годишният бизнесмен заради тежкото си заболяване. Той е 100% инвалид и според медицинската експертиза не може да остане в инвалидната количка повече от два часа, тъй като започва да изпитва силни болки.

По делото бяха призовани за разпит 120 свидетели, като няколко заседания се отложиха именно заради влошеното му здравословно състояние. Венцислав Шалявски бе обвинен, че в продължение на 10 години – от 2005 г. до 2015 г., като физическо лице, без съответно разрешение, извършвал по занятие банкови сделки – незаконно предоставял кредити за своя сметка и на собствен риск. Отпусканите от него суми варирали от 100 лв. до 30 000 лв., при месечни лихви от 3% до 20%, за различни срокове до тяхното издължаване, както и срещу учредяване на договорна ипотека върху недвижим имот.

В единия от случаите за незаконно предоставен кредит в размер на 11 000 евро, при 12% месечна лихва, той успял за период от 36 месеца да си набави 47 520 евро. На друг кредитополучател предоставил 25 000 евро срещу задължение за плащане на месечна лихва в размер на 2225 евро.

Георги Разсолков е обвинен, че му помагал да събира дължимите лихви от различни кредитополучатели.

Според прокуратурата неправомерно получените от Венцислав Шалявски доходи възлизат на 23 769 лв. и 49 970 евро. Основният му бизнес бе свързан със заложните къщи, той беше едноличен собственик и управител на фирмите „Заложна къща Енигма” ЕООД (от 2008 г.) и на „Заложна къща Верте“ ЕООД (от 2009 г.), чийто основен предмет на дейност е предоставяне на парични заеми чрез обезпечаване на залог върху движими вещи и продажба на злато, сребро, платина и скъпоценни камъни. Година след делото той почина в софийска болница след тежко белодробно заболяване.

БЕТИНА ГЕОРГИЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *