След дълго обсъждане тезата на съветника Рифат Ходжа „Няма решение – няма дело“ в крайна сметка не бе приета и горещата точка бе отложена за следващата сесия
Претенции на пловдивчани към 11 ниви с обща площ 23 958 кв.м в землището на село Лещен подпали съветниците на Гърмен на последната сесия и доведе до лавина от разнопосочни предложения как хем да запазят землището на селото, хем областният управител да не им върне решението, хем да не се стигне до съдебно решение, при което общината ще бъде принудена не само да даде земята на частниците, но и да плаща разноски.
Въпросът възникна по входирано искане от началника на Общинска служба по земеделие – Гърмен за предоставяне на земи от общинския поземлен фонд за възстановяване правото на собственост на наследниците на Иван Атанасов Латинов, бивш жител на град Пловдив. Нивите са в местностите „Усое“, „Ключ“, „Свети Димитър“, „Свети Тодор“ и „Диманица“ на село Лещен.
Точката влезе в дневния ред на сесията след положително становище на Постоянната комисия по общинска собственост, бюджет, финанси, икономика и нормативна уредба и с категоричното „не“ на Комисията по устройство на територията, земеделието и горите, околната среда и транспорта. Председателят на втората комисия Емил Соленков предложи колегите му да не приемат предложението, защото членовете на комисията имат сериозни съмнения, че жител на гр. Пловдив притежава 25 дка земя в тяхното село Лещен.
„То цялото село няма 25 дка“, подкрепи го колегата му Айдън Мохамед, който предложи делегация от съветници да обиколи Лещен и да види къде точно са тези ниви, а за да си осигурят време за огледа, на сесията да гласуват „против“ искането на земеделската служба.
От общинската администрация опонираха, че ОбС няма право да гласува „против”, защото предложението на земеделската служба отговаря на законовите изисквания.
„Тогава въобще да не вземаме решение. Тогава няма какво да ни връщат“, направи революционно предложение Рифат Ходжа, председател на комисията по общинска собственост, която бе подкрепила предложението. „Председателят на ОбС го предлага и ние не го гласуваме – нито против, нито въздържал се“, разясни той атрактивната си идея как се бламират решения, които съветът непременно трябва да вземе.
Председателят на ОбС Мустафа Узун зачете становище на адвоката по този казус, според което: „Общинският съвет проверява само предпоставките по § 27, ал. 2 от ПЗР към ЗИДЗСПЗЗ и ако същите са налице, е длъжен да вземе положително решение за уважаване искането на Общинска служба „Земеделие“ за предоставяне на земите, така както са предложени.“
Това обаче отприщи още повече въображението на Рифат Ходжа на тема как решението да не бъде гласувано:
„Ок, общинският съвет е длъжен, но в качеството си поотделно всеки общински съветник взима лично решение. Не можеш да задължиш никой, мен кой може да ме задължи да гласувам „за“? Никой! В случая аз не гласувам, моят глас не се отчита никъде, така поотделно всички колеги биха могли да го направят“.
Председателят на ОбС Мустафа Узун и техническият секретар на общинската администрация Снежана Куйбишева се опитаха да убедят Ходжа, че областният управител ще им върне решението, ако ОбС отново откаже да го гласува, казусът отива в съда, и все някога съветът ще трябва да гласува. Ходжа обаче остана непреклонен: „След като предложението не е гласувано, няма решение, тоест съдът нищо не може да направи. Няма дело”.
След дълги препирни Рифат Ходжа най-после излезе с предложение, на което колегите му не можаха да откажат – въпросът да бъде отложен за следващото заседание на ОбС, когато ще бъде подканен представител от общинска служба по земеделие и адвокатът на Общинския съвет. Това предложение бе прието с 10 гласа „за“ и 3 „въздържал се“.
До вчера нямаше информация съветници да са ходили на обиколка по нивите на Лещен, за да видят какво ще загуби общината. Според шефката на Общинската служба по земеделие Анелия Бусарова обаче ОбС няма никакво основание за отказа, защото явно нивите са били на дедите на Латинов и като всеки собственик той има право да си възстанови собствеността.
Село Лещен е едно от най-красивите села в община Гърмен, в което къщите са каменни. Близо до него са културните резервати Ковачевица и Долен, което прави Лещен една от най-атрактивните туристически дестинации в района. Любопитно е, че по последното преброяване в него живеят едва 13 души, а регистрираните къщи за гости са 15.
ВАНЯ СИМЕОНОВА