Сдружение „Бизнес инкубатор – Гоце Делчев“ с управител Росица Джамбазова успя да спаси от Министерството на регионалното развитие и благоустройството скромната сума от 10 460 евро по спечелен преди години проект. Ведомството си поиска обратно парите по нетипично обвинение -Джамбазова била в бизнес отношения със собственика на фирмата, която наела да осигури хотел за участниците в проекта, кафе паузи и хранене.
Сдружението печели проект „Развитие на екосистема за социално предприемачество“ през 2018 г. по Програмата за трансгранично сътрудничество „Интеррег – Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП) за България – Северна Македония” 2014-2020 г. и през 2019 г., поради ниската сума, с процедура пряко договаряне кани 2 фирми да й осигурят хотелското настаняване. Едната фирма се отказва и остава „Ванита-2″ ЕООД на Иван Ежков, която свършва работата. Сдружението получава парите, но 4 г. по-късно в МРРБ откриват, че към датата на сключване на договора 18.10.2019 г. Р. Джамбазова и И. Ежков участвали в управлението на Сдружение „Туристическа асоциация Места-Нестос“, поради което най-вероятно са имали общи икономически интереси.
На база това заключение в Гоце Делчев пристига уведомително писмо, че сдружението е наказано със 100% финансова корекция по проекта.
В двуседмичния срок за реакция Джамбазова праща в „Интеррег“ Решение № 228 от 02.09.2010 г. на Окръжен съд – Благоевград, според което на тази дата и тя, и Ежков са освободени като членове на УС на „Места Нестос“, а договорът по проекта е сключен 9 години по-късно. В спешен порядък МРРБ пренаписват акта си, като този път като мотиви за строгата корекция посочват: „Независимо че не са били свързани по време на сключване и изпълнение на договора, то в продължителен период Джамбазова и Ежков са осъществявали съвместна работа чрез участие в Сдружение „Туристическа асоциация Места-Нестос“, а това индикира към наличие на общи икономически интереси, както и към наличие на частен интерес на управителя на „Ванита-2“ ЕООД“.
Според ВАС обаче „взаимната работа по реализация на нестопански цели от две физически лица в миналото не може да води до извода, че същите имат общи икономически интереси девет години по-късно“.
„Ако бъде кредитиран този твърде строг подход за търсене на свързаност и пристрастност спрямо Джамбазова, то същата би била в конфликт на интереси във всеки случай, когато се договаря за целите на субсидирания проект с лице, с което е имала каквото и да е общо начинание някога в миналото“, мотивират се съдиите.
Освен че няма да връщат парите за проекта, гоцеделчевското сдружение успя да осъди МРРБ на 3600 лв. разноски по делото, които съдът уважи след преценката, че е доста сложно.
ВАНЯ СИМЕОНОВА