Известни столични адвокатки стават крупни земеделци в Санданско. Розалина Градинарова-Стоянова и Антоанета Димоларова стартираха процедура по превръщането на 23 дка земеделска земя в местността Дакова тумба на санданското с. Ново Ходжово в плантация за производство на изключително популярната от няколко месеца в България билка жълт смил, известна у нас още като безсмъртниче.
Планът на двете дами е изключително прост – да засадят през есента в неоградения терен разсада и да му направят една поливка с водоноска, второ поливане не било необходимо, тъй като растението е изключително топлолюбиво и сухоустойчиво. При необходимост от торене е предвидено наторяване с органични торове, а за борбата с плевелите – механична обработка чрез окопаване и косене. В разсада, водоноската и труда всъщност е цялата инвестиция в производството на билката, след което идва реализацията и печалбата.
Според разчетите на агрономите за 23-те дка в Ново Ходжово ще са необходими 69 000 разсада, които се получават от едва 5 грама семена, тъй като семенцата на билката са изключително дребни. Цената на 1 грам семена в момента на пазара е 24 евро, тоест срещу около 200 лв. ще бъде засята цялата плантация.
Маслото от безсмъртничето, което е целта на инвестицията, се получава от листната маса на билката. 1 литър масло се добива от около 600 кг листна маса, която се събира от 1 дка, а след това продажната му цена е 1800 евро. Така при този терен с инвестиция от 200 лв. и почти никакви грижи, при добри метеорологични условия земеделките ще могат да си гарантират печалба от 41 000 евро.
Извън листата обаче може да се ползва и цветът. Още бабите ни са знаели, че безсмърничето, което расте на много места в страната, се използва при жълтеница, камъни и пясък в жлъчния мехур, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, смущения в уринирането, отоци, ревматизъм, невралгия, импотентност, ишиас, ниско артериално налягане и някои кожни болести. В народната медицина отвара или запарка от цветовете на жълтия смил се прилагат и като диуретично и леко слабително средство.
Това приятно съотношение от ниски разходи, минимални грижи и високи доходи, и фактът, че жълтият смил не страда от болести, е причина от миналата година той да е предпочитана култура №1 сред българските земеделци и вече трайно да измества от полето лавандулата.
За двете адвокатки Стоянова и Димоларова плантацията им в Санданско от безсмъртниче не е първи опит в земеделието. Преди по-малко от година фирмата им „Диа консулт” ООД започна в общинските администрации на Сандански и Петрич процедура за преотреждане на 138 дка ниви в с. Долно Спанчево и с. Ново Ходжово, които искат да засеят с череши и нар. Тъй като засаждането на жълтия смил ще стане много по-бързо, отколкото на фиданките, най-вероятно добивите им от билката ще изпреварят тези от нара.
Дамите едва ли ще запретнат ръкави и лично ще отидат на полето, защото във фирмата им има и сериозно мъжко участие. Управители на „Диа Консулт” са съпругът на Антоанета Димоларова – Росен Димоларов, бивш главен изпълнителен директор на „Индустриален холдинг България”, и Свилен Манчев – син на Розалина Градинарова и на бившия заместник главен прокурор Христо Манчев, който се самоуби преди 4 г.
ВАНЯ СИМЕОНОВА