Новата фирма, която смята да продължи пропадналото производство в Катунци, е „ГД Инвест“ ООД със съдружници Нели Манова и Боряна Костова. Предметът на дейност на фирмата, която е с капитал от 5000 лв., е всеобхватен – от проектиране, покупка, строеж и обзавеждане на недвижими имоти до продажба на стоки от собствено производство и лизинг. За новата си дейност – бутилиране на изворна вода, на 8 декември 2015 г. фирмата е наела с договор склада за готова продукция с площ от 750 кв.м, където по-рано се съхраняваха бутилките с марка „Преподобна Стойна“. Складът всъщност е част от цех за бутилиране на минерална вода и безалкохолни напитки, построен върху 3,2 дка в санданското село.
Идеята на фирмата инвеститор е да изгради само ново водовземно съоръжение – тръбен кладенец с дълбочина 65 метра, и да инсталира поточна линия за бутилиране на 4000 бутилки от по 500 мл на час. За 1 година това прави 10 милиона бутилки. Вода в подземното водно тяло, върху което е с. Катунци, има предостатъчно – към 31.12.2016 г. разполагаемите ресурси са били 93,07 л/сек, от които 4,07 л/сек е ползвала гръцката фирма за покупка на стоки собствено производство „Орама литос“ ООД, а други 4,05 л/сек – гражданите. Така „ГД Инвест“ ще помпа от свободни водни количества в размер на 84,95 л/сек.
„ГД Инвест“ планира бъдещите й работници да се трудят 250 дни в годината на 1 смяна. Бутилките ще се мият с вода от водопроводната мрежа на селото, а отпадните води ще се заустват в канализационната му мрежа.
С тези детайли от бъдещото производство Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” вече обяви, че намерението на фирмата е допустимо спрямо Плана за управление на речните басейни, но при 2 условия: фирмата трябва да направи обстоен анализ на добиваната вода и да започне бутилирането й само ако резултатите от физико-химичните и микробиологични изследвания докажат, че тя отговаря на изискванията на Наредба №9 от 2011 г. за качество на водата, предназначена за питейно-битови цели, а второто задължително условие е около бъдещия кладенец да бъде обособена санитарно-охранителна зона.
До момента катунската фирма „ГД Инвест“ няма опит в производство. Печелила е само проект от Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони, по който е разработила възможностите на общините Троян и Априлци да реализират местни занаятчийски продукти. „ГД Инвест“ има акции и в обявения за ликвидация инвестиционен фонд „Глобекс Истейт Фонд АДСИЦ“.
С този си пазарен опит зад гърба тя трябва да влезе в бизнеса с бутилирането и продажбата на изворна вода и една марка, около която преди 2 г. имаше сериозни скандали. Както „Струма“ писа, тогава държавата запечата находището на минерална вода в санданското с. Катуница след решение на Министерството на околната среда и водите да прекрати 20-годишната концесия на фирма „Мериам-90“, получена през 2002 г. Оказа се, че управителят на фирмата – председателят на УС на партията на Стефан Софиянски Съюз на свободните демократи – Радослав Кацаров, не бе плащал концесионни вноски от 2011 г. до 2015 г., възлизащи общо на 507 840 лв. По същото време в имотната му декларация като политически лидер пред Сметната палата фигурираха 3 апартамента в София, 1 в Слънчев бряг, акции в „Статус Инвест” АД, „Мериам-90” АД, „Екозона” АД, „Ауто” АД, „Лизинг” ООД, „Атила 2002” ООД, а капиталът на „Мериам-90“ беше 500 000 лв.
Любопитното е, че новият инвеститор „ГД Инвест“ е подозрително тясно свързан с бившия неизряден концесионер „Мериам-90“, и то не само чрез договора за наемане на базата му в Катунци. „ГД Инвест“ е основана от Нели Манова, същия свободен демократ Радослав Кацаров и друг виден представител на ССД – гоцеделчевският бизнесмен Ангел Димчев Бучков, който е член на УС на партията на Стефан Софиянски, върти бизнес в Гоце Делчев чрез 7 фирми и доскоро беше съветник в местния парламент.
При основаването на фирма „ГД Инвест“ дамата участва с 1000 лв., а Кацаров и Бучков – с по 2000 лв. През 2008 г. Манова изкупува дела на Кацаров, а през 2012 г. Бучков продава своя дял на Боряна Костова и така „ГД Инвест“ става изцяло дамска фирма, изчистена от присъствието на хората на Софиянски и вече без всякаква връзка с „Преподобна Стойна“ и неплатената концесия.
Справка в Централния концесионен регистър показва, че прекратената през 2015 г. концесия на фирма „Мериан 90“ не е възстановена.
Според източници на „Струма“ Р. Кацаров още не е платил задължението си към държавата от над половин милион лв., натрупано в периода 2011-2015 г., към което между другото са се натрупали и сериозни лихви.
Информацията за неплатената концесия нито бе потвърдена, нито бе отречена от Министерството на околната среда и водите и Националния концесионен регистър. На въпроса ни издължил ли се е Кацаров към държавата, а ако не е, каква процедура е започнало срещу него Министерството на околната среда и водите, за да си прибере огромната сума, от МОСВ след 5 дни дойде следният отговор:
„Във връзка с поставените въпроси следва да се направи запитване по реда на Глава трета, Раздел І от Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Запитването следва да съдържа реквизитите, подробно описани в чл. 25, ал. 1 от ЗДОИ.
Тъй като към момента запитването не е регистрирано в МОСВ, съгласно изискванията и реда на Глава ІІ от Вътрешните правила за условията и реда за достъп до обществена информация дирекция „Правна“ в МОСВ не следва да предостави исканата информация без решение, подписано от министъра на околната среда и водите”.
ВАНЯ СИМЕОНОВА