Бело поле продължава да води класацията с 11 877 избиратели при едва около 500 жители
Заради регистрираните хиляди избиратели с двойно гражданство в община Благоевград машини за гласуване ще се извозват до села с по 10-12 местни жители и реални гласоподаватели, а стотици бюлетини след изборния ден ще отидат за рециклиране. Първенството за най-многобройна секция в община Благоевград за предстоящите избори категорично продължава да държи 129-а в с. Бело поле с регистрирани 11 877 избиратели, сочат данните от предварителните избирателни списъци на ЦИК. От тях местните са малко над 500 души, но по закон бюлетини трябва да се осигурят за всички с адресна регистрация в селото.
Аналогична е ситуацията в повечето благоевградски села, като изключения правят само Мощанец, където няма регистриран нито един северномакедонец с двойно гражданство, а избирателният списък в селската секция с №122 е най-краткия в общината и включва имената едва на 19 души местно население. Символичен брой са регистрираните северномакедонци с двойно гражданство и в селата Церово – 2-ма от общо 610 избиратели, и в Падеш – 15 от общо 450 имена в избирателните списъци, показа проверка на „Струма“. В секция №117 в село Горно Хърсово българите са едва 23-ма, останалите до 495 регистрирани избиратели са с двойно гражданство. В съседното село Бистрица право на глас имат 538 души с адрес в селото, но от тях едва 27 са местните. В избирателния списък на с. Марулево с адресна регистрация са 17, а 59 са чужденци с български паспорти. В с. Изгрев живеят 654 души, но право на глас имат още 136 регистрирани чужденци с българско гражданство. 2837 души са в избирателния списък на Покровник, но от тях едва 721 живеят в селото.
Любопитна е статистиката и в другите села. В Делвино трябва да се осигурят книжа и машина за гласуване за 534 души по избирателен списък, но дори всички постоянно живеещи в селото да отидат до урната, гласувалите ще са към 28. Още по-фрапиращи са цифрите за с. Габрово, където по документи регистрираните са 696 избиратели, но в селото живеят едва 12 души. В съседното Дебочица официално са регистрирани 46 избиратели, от тях само 10 са местните. Интересна е статистиката и в село Лешко, в което има две избирателни секции – в Долно Лешко с 1321 души, от които 76 местни, и в Горно Лешко, където реално живеят 18 човека, по документи адреси имат 983-ма. В с. Дъбрава от регистрираните 533-ма местните са 47 души. В с. Българчево има 730 души в избирателните списъци, 180 от тях са с имоти и корени в селото. От 361 жители на с. Бучино само 36 са с български имена и фамилии. В 136-а избирателна секция в с. Дренково броят на регистрираните северномакедонци с български паспорт е 67, колкото да осигурят заедно с местните 42-ма правото сами да избират кмета си. 21 души, почти половината от общо 44 жители на с. Клисура, също са с двойно гражданство. Доста значимо е присъствието в избирателните списъци на граждани на Северна Македония с български паспорти и в с. Логодаж, втората по големина секция в община Благоевград, с 6005 имена в предварителния регистър на избирателите, от които местните са едва 146 .
97 187 са избирателите, вписани в предварителните списъци на избирателните секции в община Благоевград. Регистрираните лица с двойно гражданство с указ на президента от началото на годината в общината са 331 души, е официалната статистика.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА