Топ теми

Лют скандал ГЕРБ-БСП в парламента! Прането на пари взриви страстите

Парламентът прие на първо четене проект на Закон за мерките срещу изпирането на пари, предотвратяващ финансирането на тероризма.

Вносител на законопроекта е Министерският съвет. „За“ него гласуваха 166 народни представители, „против“ – 1 и „въздържали се“-8 , с което той бе приет на първо четене.

Целите на новия Закон за мерките срещу изпираното на пари са засилване на превенцията за изпирането на пари и финансирането на тероризма, борбата срещу корупцията, по-ефективно отчитане на рисковете, увеличаване капацитета на компетентните национални институции за анализ и обмен на информация.

Под формата на Закон срещу изпирането на пари се предлагат различни техники за ограничаване на гражданските права, посочи при обсъждането на закона Валери Жаблянов от БСП.

Той заяви, че  духът на законопроекта се отдалечава от основополагащите принципи на съвременното демократично общество и конституционните права на гражданите.

Струва ми се, че ние трябва да бъдем изключително внимателни, когато под формата на Закон срещу изпирането на пари, се предлагат по същество различни техники за ограничаване на гражданските права и свободи. По думите му съгласно този закон държавни и недържавни институции, попадащи в списъка на така наречените задължени лица, събират информация, проверяват я и създават информационни масиви в сътрудничество на правоохранителните органи за икономическата дейност на гражданите.

Според Жаблянов по-голямо убийство за частната инициатива от този законопроект няма. По отношение на заглавието на законопроекта, Жаблянов заяви, че не може в заглавие да има жаргонна дума – „изпиране“. „Какво значи изпиране на пари?“, попита заместник-председателят на Народното събрание.

По думите му терминът „изпирането на пари“ е идиотщина. Той обърна внимание и на названието „видни политически личности“.

„Това е изключително слабо съчинение. От заглавието до последната букват“, коментира Валери Жаблянов.

Знам колко е важно да направите популистко изказване, но да се държим сериозно. Страната ни се нуждае от това законодателство. Това отговори председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.

„Нека да бъдем сериозни, да не правим поредното шоу. Има правна уредба и дефиниция за изпирането на пари“, призова той. „Изпирането на пари е уредено в няколко международни акта, в които България е страна“, заяви Цветан Цветанов.

Цветанов се обърна към БСП с думите: Маските паднаха, видяхме Парламентарна група, която системно се разграничи от ЕС и започна да дава назидателен тон към ЕС.

Никой не говори за миналото, когато седяхме по опашките, коментира той. По думите му възрастните хора не получават достойни пенсии заради това, което преживяхме в началото на демокрацията. „Тогава не бяхме нито в НАТО, нито в ЕС“, посочи Цветан Цветанов.

Димитър Лазаров от ГЕРБ посочи: „Ако БСП искат България да излезе от ЕС, има си легални начини. Предизвикайте референдум, за да се произнесат българските граждани“.

Няма да позволим да внушавате, че БСП е антиевропейска партия – мога да дам много примери коя е такава. Това отговори лидерът на БСП Корнелия Нинова.

„Нашата теза е, че зад европейската директива, която подкрепяме, вкарвате текстове, които са противоконституционни за България. Ние този закон на първо четене ще го подкрепим заради европейските правила, но на второ четене ще отхвърлим текстовете“, каза Нинова. Тя призова ГЕРБ да спрат да манипулират хората с антиевропейската теза.

Всичко, което не е в европейската директива няма да бъде подкрепено на второ четене от ДПС, посочи Йордан Цонев.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *