Лятната ковидна вълна напълни двете отделения на МБАЛ – Благоевград, предназначени за лечение на болни с коронавирусна инфекция. 27 са хоспитализираните, като от тях 12 в инфекциозно и 15 във вътрешно отделение, каза за „Струма“ зам. директорът на болницата д-р Александър Костов. Той добави, че броят на нуждаещите се от хоспитализация се повишава, ковидните легла се запълват, а нови не могат да се разкрият, тъй като не е обявена епидемична обстановка в страната.
„През изминалата седмица през спешно-приемно отделение са преминали 31 пациенти, от които 27 са настанени за болнично лечение с коронавирусна инфекция. Капацитетът на инфекциозно отделение от 12 легла е запълнен. Ние нямаме възможност да поискаме разкриване на допълнителни ковидни легла след отмяната на епидемичната обстановка на 1 април.
Легла има предвидени и в другите отделения, но те са в случай, че постъпи пациент с хирургично, кардиологично и каквото и да е друго заболяване, който се окаже заразен с коронавирус. Напливът се увеличава, днес чакаха за постъпване нови пациенти, които започнаха да идват от други населени места. Ще се повтори ситуацията при предишните четири ковидни вълни, когато основната тежест падна върху нашата болница. В момента сме отпускарски сезон, много от лекарите и медицинския персонал са в почивка. Наред с кадровия дефицит няма и материални стимули, които бяха отпускани като допълнително финансиране от Министерство на здравеопазването и Здравната каса за лечение на ковидно болни, което създава напрежение сред медиците”, коментира д-р Костов.
На фона на неуредиците и притеснителната ситуация с болничните легла, нерешен е и въпросът с подновяване на безплатните направления за тестове за Ковид-19, за което настояват личните лекари. Поради тази причина пациентите масово не се изследват, идват на преглед в последния момент, като през това време заразата се разнася. Към вчерашна дата официално регистрираните нови случаи в Благоевградска област са 10, което е далече от реалната картина.
В частните лаборатории отчитат чувствително завишаване на броя на изследванията с антигенни тестове, чиято цена варира между 10 и 15 лв. Болшинството от заразените след симптоми прибягват до тестове от аптеките и дори и да са с положителни резултати, предпочитат да се консултират по телефона с джипитата си и да се лекуват у дома, за да не бъдат карантинирани. Това също изкривява представата за реалното разпространение на „Омикрон” и неговите подварианти, които доминират в момента, категорични са лекарите.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА